bugün

- kar lastiği takın.

- park yeri gibi yerlerden çıkarken gaz pedalına zemini tartarak basın. aksi takdirde araç bir anda fırlar ve tampon elinizde kalır.

- araç kalkış esnasında patinaja kalıyorsa, manuel vites kullananlar ikinci vites ile kalkış yapsın. birinci vitesin yüksek torku kaygan zemine fazla geldiği için çoğu zaman patinaja kalmanıza sebebiyet verir.

- yokuş aşağı iniyorsanız frene sert basmayın. düşük vites ile inmeye çalışın. örneğin çok dik bir yokuştan birinci vites kompresörlü ve %10 fren takviyeli inin. pedala sert basarsanız lastikleri kitlersiniz. bu da kontrolsüzce kaynmanıza sebebiyet verecektir. el hassasiyetiniz kuvvetli ise, iki tık el frenini çekerek, ara ara duruşa destek verin. tamamen veya sert çekerseniz olduğunuz yerde dönersiniz.

- virajlara girmeden önce hızını ayarlayın. yukarıda olduğu gibi viraj öncesi vites küçülterek motor kompresörü ile giriş yapın.

- taze karda yol almak kolaydır. beklemiş ve ezilmiş karda hızınızı iyi ayarlayın. kardan ziyade buz üzerinde gitmiş oluyorsunuz.

- aracınız saplanırsa deli gibi gaza yüklenmeyin. orta ayar pedal basıncı verin ve aynı esnada önden çekişli araca sahipseniz direksiyon ile sağ sol yaparak iz bulmaya çalışın. lastikler izini bulduktan sonra tutuşu hemen sağlayacaktır. bunu yaparken kontrollü olun.

- takip mesafesini muhakkak koruyun. karda ilerlemekten ziyade durmak esas meseledir. kendinizi önde bulunan araca yapışmış bir vaziyette bulabilirsiniz.

- karşıdan gelen, sağdan soldan gelen yaya ve araçları çok dikkatli gözlemleyin. yapacakları hareketleri bir, iki saniye öncesinden kestirebilmeniz, kaza yapma riskinizi düşürecektir. neticede tutuşun en zayıf olduğu zeminde ilerliyorsunuz. bir saniye bile ciddi farklar doğurur. ayrıca bunu sadece karlı havalarda değil, her zaman yapmaya çalışın.

- ben yol katedebiliyorum diye artislik yapmayın.

- dört çeker aracım var diye her yere gidebileceğinizi sanmayın. lastiksiz bir suv, kar lastikli önden çekişli bir araçtan daha dezavantajlıdır. benim suv'um var derseniz, yandan geçen binek araca sulu gözlerle bakarsınız.

tekrar söylüyorum;

karda yol almak değil, durmak meseledir. bunu aklınızdan çıkarmayınız.

iş bu entry için belki geç olmuş olabilir. gerçi "mart" ayının son dakika sürprizlerini unutmamak gerekir. (bkz: 1987 istanbul kışı)
yazarlık mazim yaklaşık 1 hafta olduğu için ancak şubat ayına yazabilmiş bulundum.

kontrollü sürüşler..
güncel Önemli Başlıklar