bugün

karar kelimesinin kullanımıyla ilgili kafaları karıştıran sorunsaldır.

ben bu gece bir karar aldım.

ben bu gece bir karar verdim.

gördüğünüz gibi ikisi de oluyor. hangisi doğru? hangisi en doğru?
fatih terim çıkışlıdır.
önce alınır sonra verilir.
karar bir nefestir, alınır da verilir de.
bir karara vardım diyerek ortalıgı iyice karıstırmak lazım.
uzun soluklu durumlarda alınır, anlık durumlarda verilir.
alsanızda versenizde size giren çıkan bir şey yoksa sıkıntı da yoktur.
kararına göre değişir bence.
erkekler alır, kızlar verir.

edit: buna dilde dişilik denir ama anlamanızı beklemiyorum.
edit2: anlayanlar varmış.
aylar sonra gelen edit: (bkz: göksel - karar verdim) (bkz: ismail YK - Piskopatım Psikopatım Karar Aldım)
hiç bişey vermeden alınmaz diye saçma bir ileti yazasım geldi.
alan razı veren razı o yüzden farketmez,sıkıntı da yoktur.
demokratik ortamlarda insanlar karar alır ama kurtlar konseyinde baron karar verir.
topluluk: karar almak için toplanılır, sonunda bir karar verilirse karara varılmış olunur.
bir kişi: karar almak için düşünülür, sonunda bi karar verilirse karara varılmış olunur.
düşünme kısmı atlanıp direk karar verilebilir neticede karara varılmış olunur. düşünmeden karar alınmaz alınsa da sayılmaz.

geleceğe yansıyacak(süreç) şey alınan karardır. kesin hüküm bildiren şey ise karar verilmesidir. yani birisi bir başlangıç diğeri bir sonu ifade eder.

(bkz: olabilir)
(bkz: olmaya dabilir)
topluca yapıldığında alınır, bireysel yapıldığında verilir.
(bkz: kararsız kaldım)
almak için bazı şeyleri vermek gerekir o yüzden verilir.
alındıktan sonra verilir.
var olmayan olgular karşısında karar alınır. var olan olgular karşısında ise karar verilir. örneğin sevgilinizden ayrılma kararı alırsınız. ama ortada henüz bir ayrılık yokturdur. sadece kararı alınmıştır. yemek yemeye gittiginizde bir karar verirsiniz yiyeceğiniz yemek için burda karar alamassınız çünkü. yemekler olan olgulardır. kişi değiştirebileceği olgular karşısında karar alırken değiştiremeyeceği olgular karşısında karar verir olay bundan ibarettir.
karar almak maskülen bir eylemdir, yüksek irade gücünü ve otoriteyi çağrıştırır; karar vermek ise feminen bir eylemdir isteyen her insanın kolaylıkla yapabileceği bir fiiliyatı çağrıştırır, verilen bir karardan kolaylıkla vazgeçilebilir ama alınan bir karardan kolay kolay geri dönülemez.
kafa karıştırıcı bir sorundur.
karar almak ileriye dönüktür: bundan sonra her gün yürüme kararı aldım.
karar vermek, geçmişten gelen tecrübeleri de içerir: her gün yürümenin faydasını gördüm, devam etmeye karar verdim.
tabi ikisinin çakıştığı da olur, işin özü bu.
alınır da, verilir de.

kararsız bir şahsiyetseniz şayet, bu karar denen şeyi almak kolay vermek zordur.

Zira karar vermek için, bir kaç tercih sunulur önünüze ve birisini seçmek durumundasınızdır ve şeçtiğiniz şey sizin vermiş olduğunuz kararınızdır. Ve muhtemelen karar vermeniz için kısıtlı bir zamana sahipsinizdir. Bünyeye yan etkisi strestir.

Karar almanın yoktur böyle meziyetleri. En azından karşı tarafın sizden beklediği bi cevap yoktur. Daha çok kendi hayatınıza dair planları içerir. Uzun uzadıya düşünme fırsatı verir. Yakınlarınıza Sürpriz açıklamalarda bulunup, bi karar aldım; nokta nokta diyebilirsiniz ve bunun zamanını siz belirlersiniz.
çok iyi lan.

--spoiler--
tek kalmak, yeni bir karar almak gerek.
--spoiler--
zor falan demişsiniz de neresi zor lan bunun. neresi sorunsal..

karar, olmamış gerçekleşmemiş bir olgu ile ilgiliyse almak, var olan bir olgu ile ilgiliyse vermektir. yani mesela düzenli uyuma kararı alırsınız; düzenli uyuma diye bir alışkanlığınız yok ve siz onu almak durumunda olursunuz, akşam yemeğinde makarna ve hazır çorba arasından birini yemeye karar verirsiniz; makarna ve çorba var birine kara vereceksiniz.

şimdi siktirin gidin yeminle çok güzel açıkladım gibi geldi bana.

not: satır aralarındaki öğrenci yaşamının sefilliğiyle ilgili ipuçlarına dikkatinizi çekerim. ühü.
alınsa nolur verilse nolur denilesidir.
alan alır, veren verir.

herkes istediğini yapmakta özgür.

herkesin hayatına kimse karışamaz.
Karar almakla karar vermek bambaska seyler oldugundan tartisilmamalidir.