bugün

ah ne güzel türkülerdir onlar yapıştırır koltuğa seni. arabyı park edersin ama inmezsin bitmesini beklersin...
hekimoğlu
her güzelşey gibi yozlaştırılmaya ve de değiştirilmeye çalışılan müziklerimizdir.
(bkz: ben seni sevdiğimi)
kesinlikle kazım koyuncu'nun yeni bir bakış getirdiği şarkılardır. karadeniz müziği horon tepmekten ibaret değildir. karadeniz'in azgın dalgalarını ve o vahşi ormanlarını, engin maviliklerle, uçsuz bucaksız yeşilliğiyle anlatır bizlere. maviliklerde yitirilmiş bir sevdayı, özlemi, karartıdan çıkıp gelecek kayığı beklemeyi, o umudu, babasının bir bağa verdiği asiye'yi, sevmenin yasak olduğu zamanlarda özlediği yarin arkasından ağlamayı ayıp sanmamız bundandır.
koyverdun gittun beni
allahundan bulasun
kimse almasun seni
gene bena kalasun *
bahçeye ektum kabak
yarun elunda tabak
ey penum çüzel yarum
piraz da pana bak
kazım koyuncudan dinleyince karadenizli olmayı özendirir, özlem olur, hüzün olur ılık ılık gelir geçer insanın içinden. * **
senin güzelluguni
goren gozler kamasur.
Ruyamda bizim evde
Yikayidun camasur.

(bkz: ismail türüt)
(bkz: trabzon yöresi türküleri)
(bkz: ha bu ander sevdaluk)
kazım koyuncu söylemişse eğer yaş olup akan türkülerdir.
kazım koyuncu, volkan konak, ismail türüt gibi birçok karadenizlinin söylediği türkülerdir.
kamil sonmez, sureyya davulcuoglu gibi isimlerin seslendirdigi yurdum turkuleri.
ismail hakkı demircioğlu,birol topaloğlu gibi ustalardan çalındığında kulağa başkatürlü hoş gelen tınılardır.
içimi sıcacık yapan türkülere ev sahipliği yapıyor karadeniz.
dertliyim kederliyim
her nedense ağlarım
gülmedim şu dünyada
garip garip ağlarım...(volkan konak)
hüzünü içinde barındıran türkülerdir. müzik ne kadar hareketli olursa olsun sözler dikkatli dinlenirse her türküsü acı ve kederdir.

bizden yani.
aşkı tartışmasız en iyi anlatan eserlerdir, gerçek ve sadeliğiyle insanın içine dokunan, acıtandır.
Kazım Koyuncunun bütün şarkılarıdır. Hele Karadeniz yollarına açarsanız hayde gidelum haydeleri,tsiraları,ella ellaları tadından yenmez.
trabzondur yolumuz
para tutmaz elumuz
güzel kızlar olmasa
ne olurdu halumuz

(bkz: onay şahin)
son dönem karadeniz türkülerini kazım koyuncu tadında yorumlayan grup karmate.
e kız koynunda ölsem de
kefen de istemezdum
3 gün sarilup yatsam
sağdan sola dönmezdum...
mükemmeldir.

http://www.youtube.com/watch?v=1Q_tyr57x50
Resul, volkan konak gibi sanatçılar geleneğini bozmadan kalitelendirerek yaşatmaktadır.
denizin,yaylanın, karadenizin kokusunu içine çekmeyenler bu şarkıları anlayamaz onu göz önünde bulundurun en azından; ben kendimden geçiyorum dinlerken..!!

bunun gibi http://www.youtube.com/watch?v=5zF1ZmJI1VM
Güzeldir, kemençe işler ruhunuza.
yol boyu kafa sikerler.
güncel Önemli Başlıklar