bugün

Valla hepsini bilmem ama asabi huysuz ve sinirliydi benim tanıdıklarımın. Böyle değişik bir adamlar. Gel dersin sen bana küfür mü ediyorsun gibisinden. Horon açın gergin dakikalarda.
kadınları çalışkan erkekleri son derece tembeldir.kahvelerde otururlar karıları çayda fındıkta iş yaparlar. bebekleri çok tatlı olur 5 yaşına kadar sonra çocuk oldukları için sevimsiz şımarık klasik çocuk oluyorlar * iyi günler.
yine etnik döküntüler başlamış ağlamaya. Yine aynı tipler, genelleme yapma, faşist diyebilecek tipler. gelip burada karadenizlilere laf çakmaya çalışır. bir kaçı da mert demiş,bazı döküntülere götümle güldüm pardon. ayrıca çoğunluğunu lazlar oluşturmaz.(Buraya belirtilen yer doğu karadeniz) hayatım boyunca bir sürü insan tanıdım karadenizli kendim de karadenizliyim de hiç cidden laz görmedim. siz kötülemeye devam edin. yine karadeniz bir topal çıkarır. ermeni, kürt devleti kurmaya çalışanları gömer...
" olmasa da olur " lafına en uygun örnektir. doğu karadeniz yani.
trabzonda bacak boyundaki bebeler, sokakta polat alemdar kafasında içi boş kofti delikanlılıkla dolaşır, en olağan sohbeti yüksek desibelle bağırışarak konuşur, etrafı gererler,

rize'de ise memleketin konya'dan beter muhafazakar kafası, en dogmatik tutucu düşünceyi millete riyakarca savunur. memleketin "en olmasa daha güzel bi ülke olurduk" şehridir.
Trafiğe bakarsanız deli doludur.Sağlam solluyorlar ve sabırsızlar.Karadeniz sahili yol boyunca gözlemlediğim bu.
bu da dahil her genelleme yanlıştır. Cahil insandır.
Sevecen, eğlenceli, oynarsa dik oynar ( oyna dik oyna) karalahananın binbir çeşit yemeğini bilen, oy dolanayumun insanıdır. yatma yeşil çimene...karadeniz kanımdan bileyurumm.
,
https://youtu.be/qN3Q-zDNJP8
%90 ı karadenizde yaşamayan insanlardır. marmaranın çeşitli yerlerinde küme küme yaşarlar. bazı mahalleler bayburt, zonguldak, gümüşhane mahallesidir. dernekler kurup toplu halde yaşarlar. atıyorum derince'de gümüşhaneliler derneği kurup aman ne güzel memleketimiz, canımız ciğerimiz gümüşhanemiz...

kimsenin tercihini sorgulamak ya da ayrımcılık yapmak adına yazmıyorum ama ister istemez aklımdaki soru şu: madem bu kadar güzeldir, niye buradasınız?
Temiz, güzel, sıcak insanlardır. Kapılarını çalınca yemekleri yenen insanlardır.

Kimi zaman bir dağın ardında, durmayan karlara inat çınır açarlar, Kimi zaman dağ tepe demeden çalışırlar. Siz bir karadeniz köyünde boş duran babanne gördünüz mü? Evet gördünüz mü? Karadeniz geçmişse kıyısından yaşlı genç yoktur herkes çalışır.

Herkes yaşadıkları çevresel faktörlere göre şekillenir. Dağ tepe engebe artar ya zorlukların karşısında işte bu yüzden çalışkandır ve azimlidir. Fedakardır karın ortasında kaldıysa sıcacık umuduyla bir lokma lahana bulur sofrasına aş ederler. Kimi zaman Memleket acısı çeker beklenen özlenen eş olurlar. Kimi zaman Karadeniz yamaçlarında gurbette eşini bekleyen yar olurlar. Her akşam dönmeyen babası geldi sanıp cocuklar koşarken babası gelmeyince ağlayan çocuklar olurlar. Hasret olurlar, merak edilen, sevilen olurlar...

iyi niyetli insanlardır da anlaşılamayınca en çok üzülen kırılan insanlardır. insanlar onları garipseyebilir çünkü bazı insanlar içtenlik görmemişlerdir. Bu içten insanlar onların hiç sahip olamadıkları iyi niyetli samimi içten insanlardır.

işte en sevdiğim bu insanlar candır.
karadeniz bölgesinde yaşayanları laz olarak genelleme yapanın anasını sikeyim. bu dediğiniz piçlikleri savunduğunuz etnik süprüntülerde arayın.
ulubeğli bir türkmen.
Lazlar bizckaradenizli değiliz derler...

Karadenizliler biz laz değiliz derler...

Öyle değişik sıcak ani çıkışlı yurdum insanı...
bana görsel olarak, tepesindeki kuzey ülkelerinden biri olan: rusların göçmen versiyonunu andırırlar.
karadenizlileri laz olarak tanıtanların anasını avradını sikeyim açık ve net.
Çıkarcı üçkağıtçı hain.
10-15 aralığında iq'ya sahiptirler.
Sinirli olurlar.
Genellemenin her türlüsüne karşıyım ancak iş hayatında karadenizlilerden çekiliyor arkadaşım. Özellikle rize gibi saf kan karadenizli çıkaran bölgelerden. Asabi sabırsız ve düzenbaZ insanlar benim tanıdığım karadenizliler.
bunların kızları te bizim göçmenlere benzer.
tip olarak.
Naz, niyaZ, blöf yapılmaması gereken insanlardır. Fena göt oluşlar yaşayabilirsiniz.
hayatını kalan bölgelerin gevşekleriyle uğraşarak geçirmekle cezalandırılmıştır.
Dikkat ediyorum arkadas roma imparatorluguna yayilan cermen uluslarina benziyorlar.

En basta gorsel farkliliklari var;

-Yerel halka gore daha acik tenli, renkli gozlu & sacli olmalari.

-Kilik kiyafetlerinin daha cicekli bocekli kimi akdeniz erkeklerine gore i*nemsi kacabilecek takilar.

-Kadin erkek iliskilerinin biraz farkli olmasi, kadinin zorunluluktan dolayi daha cok rol almasi.

Bir de daha derine yayilan seyler var, derin psikoloji derin felsefe derin analiz gerektiren etmenler. Ben o denli derin ve zeki insan degilim (klasik dogu karadenizli) ancak kendi gozlemlerime gore birkac sey soyleyebilirim.

Bugun karadenizli, ozellikle dogu karadenizlilerin yasadigi seylerin cogunu gecmiste goth abiler yasamis.

-geldikleri yer zaten bir b*ka benzemedigi icin (evet yesil var mavi var ama o kadar) yerlestikleri alanda kalmak icin her isi yapmislar.

-ozellikle yerel halkin erindigi, artik yapmak istemedigi isler.

-askerlik bunlardan biri, insaat isleri bunlardan biri, firincilik lokantacilik bunlardan biri (en iyi lokantanin 12 saat mesaisi var ona gore).

Belki de en onemli ozellikleri yerel halkin artik umursamadigi “birlik” olayini iyi kavramalari, iyi kivirmalari.

Ben bu yasima dek hemsericilik yapmayan bir allah&jesus&yehova kulu gormedim, karadenizliler de ayni b*k.

Ancak daha organizeler ve ic yardimlasma daha yuksek.

Simdi is civcivli kisma geliyor, bu romaya, bizansa gelen cermen abiler yuzyillarca kopek yiyorlar (mecaz anlam), adam yerine konulmuyorlar (klasik karadenizli karsitligi gunumuz turkiyesinde aynen vardir) savasta en one suruluyorlar, katedrallerin yapiminda agir isleri yapanlar gene cermen iscileri, etli butlu beyaz ablalari ise bu romali bizansli (bu arada bizans degil lan o dogu roma demeyin, biliyorum arkadas kafa karismasin diye yazdim oyle) abilerin yanina giriyor.

Eee, n’oluyor. Haci bu cermen abiler ne romalilar kadar zekiler, ne gucluler, ne de bilgililer.

Ancak ogreniyorlar haci, yavas yavas ama bir bakmissin daha zeki daha caliskan daha formasyonlu bir yapiya burunerek romanin ve bizansin *mina koyuyorlar (yaziyi okuyan cocuklardan ozur dilerim).

Ne roma kaliyor ne bizans, tipki ismet inonu’nun soyledigi gibi yeni bir dunya kuruluyor, cermen abiler ve ablalar de bu dunyada yerini aliyor. Bizimkiler pek sevmez ama malliklarindan, inonu buyuk adam, zeki adam.

Kim bu cermenler abi? Sunlar kardesim;

Finlandiya disinda tum iskandinavya,

Almanya,

Hollanda,

Belcika (yari)

Avusturya,

Ingiltere

Daha aklima gelmeyen nice cermen ve cermenik ulke. Coh eyi ulkeler bunlar değ mü? Iste eskiden degillerdi.

Civcivli kisim neresi abi? Surasi kardesim, Simdi sagda solda “karadenizliler politikayı isgal etti, karadenizliler heryerde, karadenizli müteahhitler!!!” Diye gezen tipler var ya, onlar saniyor evre tamamlandi, karadenizliler her yerde.

Yok lan oyle sey, karadenizliler hala daha kopek yeme asamasinda (mecazi anlam bak kalp kirarim), evet birkAc kose basini tutmus olabilirler ancak daha cok yolu var onlarin.

Gece vakti ne anlatiyon lan degisik diyenler icin, yaziyi gunduz yazdim ancak editini simdi yapip yayinliyorum, bir sigara iceyim diye ciktim geri giriyorum iceri, hadi selametle.
bir gereksiz.
mütteahiittir.
çoğu mal. abartmayın şunları. ben dahil.
güncel Önemli Başlıklar