bugün

genelde zekidir.
not: karadenizli değilim. *
yanında sıkılmayacağınız insandır.
yaşlı insanlarının yanakları al al olur.
doğar-yaşar-kanserden ölür.
karadenizli değilim ama türkiyenin en iyi insanıdır.milliyetçidir,özelleştirmeye boyun eğmez,merttir,çalışkandır.inanılması zor ama bir tane bile istisna görmedim.hepsi böyle.burdan selam olsun karadenizli gardaşlarıma.
doğu batı ve orta karadeniz insanı olarak ayrıla da bilirler. özellikleri değişebilir.
türkiyenin hala asimile olmamış insanlarıdır.
not: herhangi bir savaş ve işgal durumunda, gene zorbalığa ilk kurşunu sıkacak insanlardır ayrıca..
akla ilk gelen şey laz kelimesidir uşaklar.
biraz sinirli, çok çalışkan ve başarılı yurttaşlarımızdır. candır.
burnu uzun insanlardır. yüzde doksan sekiz öyledir.
zeki , kendine has espri yeteneği, vurdumduymaz olan sıcacık, sevimli insanlar.
Uy, da, haçan gibi kelimelerin etiketlendiği sıfattır, ki 18 yıllık rize kariyerimde sadece 'da'yı duydum. Ama zeki olduğu bir gerçektir, türkiye'nin önde gelenleri bu bölgeden çıkar iyi veya kötü.
şu an tam içlerindeyim. Takalar sizii.
samimi ve yalan dolan bilmeyen aslan gibi vatan evlatlarıdır.
renkli insanlardır, sözlerine güvenilir, neyse odurlar, kıçları ayrı ayrı başları oynamaz.

inatçıdırlar ama bir konuda inat ederken bile sevimlidirler.

bir karadenizli konuşurken onu sabaha kadr dinleyebilirim.

bizim ege insanı gibi konuşurken bile renkli insanlardır, sabaha kadar dinleyebilirim onları*
tanıdığım en matrak adamlar karadenizlidir, daha ne diyeyim iyi ki varlar.
her ortamda bi hemşin havası açıp horona durabilen insandır.

vur ortaya... olmadi bi daha...
Kendilerini övmeyi izmirlilerden bile cok cok cok cok daha fazla severler.. Hemsericiligi severler. Ozellikle gurbetteyken memleketini, insanlarini oyle bir anlatir ki....

Bu baslikta 100 tanim varsa bunlarin 85'i karadenizlilikle bir alakasi olanlardan gelmistir, yazilanlara bakilirsa kalan 15'i de kulaktan dolma bilgilere veya belgesellerde gordugu yasli caliskan ninelere borclu karadenizli sevgisini. Ya da sirf kurtlere nispet olsun diye sevenler var.

Kral ciplak, yukaridaki secenekler ortadan kalksa, gercekten karadenizlilerle yasamis ve karadenizle alakasi olmayan birinin, onlari sevmesi cok zor, cok mantiksiz.
belkide doğudan daha fazla unutmuştur devlet karadenizi fakat karadenizliler hiç bir zaman ekonomik unsurları veya başka şeyleri bahane edip dağa çıkmamıştır senden benden daha milliyetçilerdir vatanseverlerdip. Renkli kişilikleri vardır. Misafirperverdirler. Oturdukları yerde duramazlar hep bir hareket içindedirler.güzel insanlardır vesselam.
temel'dir.
yerinde görülmesi gereken insandır. misal ben hiç görmedim ama görmem gerektiğini düşünüyorum. ticarette sözüne güvenilen kişilerdir genelde ama, izmir'e göçenlerin çoğu delikanlı kardeşlerimiz.
Kara lahana dolmasi, corbasi.
Hamsi kizartmasi pilavi.
misir corbasi, ekmegi.
tursu kavurmasi.
yapabilen insanlar.
Bunlardan ziyade, sicakligi, zekasi, yetenegi ile bambaska dunyalari vardir.
karadenizli olunmaz karadenizli doğulur. ayrıcalıktır. benim'dir.
oflu olanı tadından yenmez. her an bir fıkraya konu olabilitesi vardır bunların.

(bkz: hayatı fıkra olmak)
inatçı, ukala, dediğim dediktir. Baş etmek zordur vesselam.