bugün

ne yapacağı hiç belli olmaz. aynı karadeniz in kendisi gibi çok değişkendir. anlayamazsınız bile.
samimidir, dogaldir, inatcidir, konuskandir, sinirlidir...
(bkz: en générale)
kincidir lan bunlar. **
türkiye sevdalısı, devletine milletine bağlı insanlardır.

bu sebepten ötürü bir takım hakaretlere maruz kalan insanlardır bunlar.
garibanlardır.
arkalarında ne avrupa birliği, ne abd ne de israil durur bunların.

akılsızlardır.
akılsızlıkları yoksulluktan ileri gelmektedir bir yerde.
arkadaş garibansın işte. al eline bir keleş çıksana dağa, isyan etsene.
yok köyünde oturur öylece bir de evladını askere yollar ki vatan uğruna şehit olsun.

isyan etsene arkadaş, isyan et ki devlet sana inek versin, koyun versin, teşvik versin, korucu maaşı versin.

bak o zaman bütün dünyanın nasıl ilgi odağı oluyorsun. ab fonlarından nasıl yararlanıyorsun gör.

al bir iki doktoru öğretmeni dağa kaldır.
bir de örgüt kur "karadeniz kurtuluş örgütü" diye. ne işin var uğraşıyorsun çayla, fındıkla, mısırla arkadaş...
dürüst, dobra, cana yakındırlar. kendilerine hastırlar. mizahidirler. merttirler.

not: işbu entry politika/siyasetten arındırılarak girilmiştir.
En karanlık günlerde mısırdan ekmek yapanlardır karadeniz insanları .
kendi kendileriyle dalga geçebilen yegane insanlardır. çalışkandırlar. karadeniz'in temiz havası ruhlarına da işlemiştir.
çok asabidirler. mısır ekmeğiynen ev yoğurdu favori gıdalarıdır. artvinli olanları özbeöz laz, gürcü, megrel olabilirler.
ha bu arada 12 da akillari durmaz, oni da nerdan doğurdunuz?
tüh, son bir saatim kaldi.*
not: özbeöz laz kiziyim.
unutmadan, çileli insanlardır.
uçurumdan düşmemek için kendilerini bağlarlar.
(bkz: her karadenizliyi laz sanmak)
ya güzel ya çirkin, ya hoş ya boş, ya akıllık ya salak asla ortası olamayan ama güzel insanlardır.
Sokağa çıktığımda her seferinde iyi ki burda nefes alıyorum dedirten insanlardır.
"az" la başlayan cümleleri " da"yla harmanlayan (bkz: az bak daa),
Kendi şehrinde yediği pide dışında hiç bi pideyi beğenmeyen( ben dahil),
Durduk yere müşteri olarak girdiğiniz mağazada bile sizi rahatlıkla azarlayabilen,
Ne zaman öfkeleneceğini asla kestiremediğim,
Trabzonspor maçı olduğunda 1.Dünya savaşına haırlanır gibi birlik beraberlik içinde olan
Ve kendini tanımayan insanlar tarafından kadınları "Fadime" erkekleri "Temel" sanılan fikri de zikri de kendinden menkul insanlardır.
Ki ben her gün yüzyüze olup içinde bulunduğum bu kalabalığı çok seviyorum.

(balığın "Al bagaayim ha buni" diyerek satıldığı bi yerde balığın tadı da başka adı da).
politikacı olmak için doğmuşlardır. lafı çevirebilen, kendini sevdirebilen, vaat verip gerçekleştirmeyen bir cinstir.

Edit: tamam eksi oy verin yine de..Ayrımcılık yapıyorum gibi olmasın. ben de karadenizliyim
potamya yöresindekileri pek sevmeyiz .
(bkz: potamya)
benim belleğime hep kazım koyuncu gibi fikri sönmez gibi kazınmıştır.
çok azını gördüm kaypak olan, hain olan, fesat olan. genelde mert insanların yurdudur.
arızalıdır. kafa bi değişik çalışır, ancak özellerdir. zekilerdir. aranılasıdırlar. sıcaktırlar, şeytan tüyü vardır herkes sever. bu yörenin müziği bile çoook güzeldir ve o da insanına benzer, arızalıdır tüm tonlar ve notalar ve ritimler, batu dünyasının natural hali yoktur, ancak daha dinlenilesidir, zira bunu batılı müzisyenler bile kabul etmiştir.
genelde laz sanılırlar karadenizliyim dediğinizde alacağınız ilk tepkilerden biri budur ama hepsi laz değil. tüm karadenizliler laz değildir.
balık, mısır unu başlıca yiyecekleridir.
insanların her karadenizliyi laz sanmalarına son dercee sinir olurlar. misal ben.
karadenizden kasıt 'doğu karadeniz'dir nedense.

hiç bir karabüklü veya zonguldaklı ile karadenizli diye dalga geçilmez ama trabzon veya rizeliyle hemen laz diye dalga geçilir.
mavi göz renginin en yogun oldugu bölgenin insanıdır.
pratik zekalıdır, işin pratiğindedir.
düşüncelidir.
yolunuz düşerse uğrayın bi fındık bahçelerine.
her bahçede kenara köşeye sıkıştırılmış su şişeleri görürsünüz.
olur da yolu düşer birisinin, su bulamaz diye.

sinirli, aksi gibi dururlar ilk bakışta.
her an patlamaya hazır bomba misali.
her an kavga etme potansiyeline sahip gibi.
ancak saman alevi gibidir sinirleri.
iki dakika sonra, sanki az önce bağırıp çağıran kendisi değilmiş gibi gelir yanınıza.

turşuyu soğanla kavurmak kavramı karadeniz insanına hastır.
kış aylarında; mısır unu ile kızartılmış taze hamsisi, yaz aylarında; dondurucularda saklanmış balıkları eksik olmaz sofralarından.

karalahananın adı pancardır onlarda.
kim karalahana derse anlaşılır yabancı olduğu.

sıcakkanlıdırlar. sizi hiç tanımasınlar, annenizi babanızı, sülalenizi sorup soruşturdukları yetmediği gibi kendi hayatlarını da anlatırlar bir çırpıda.

karadeniz kadını vardır bi de.
başlı başına vefa örneği.

tüfeği vardır kenarda. veya tabancası sandıkta.
korkmaz allah'tan başka kimseden.

evin reisi olur kimi zaman.
kışlık yiyeceği de hazırlar, odununu da çıkarır.

kısacası; sıcakkanlı, düşünceli, yardımsever, sinirli, aksi, huysuz, gizli komiktir karadeniz insanı. *
görsel
şu an türkiye yi ayakta tutan insanlardır efenim.

mert, dürüst, espirili ve yaratıcılardır. rize de gökyüzüne yürüyen evi görünce sürrealist bir resim sanmıştım meğer gerçekmiş. helal olsun onlara. birde ev ev diye ağlayan sırtımızdaki kambur pkk lıları görüyorum. arada dağlar kadar fark var. biri yaratıyor biri devamlı ağlıyor.
Renkleri karadeniz gibi olmasa da coşkunlukları, heyecanları ve kıpır kıpır oluşları karadeniz gibidir.
Konuşmaları ard arda gelen dalgaların hızıyla ve yüksekliğiyle yarışır sanki.
genelde inatçı oluyorlar.
eksilemeden oku bir. bütün karadenizli arkadaşlarımda katır inadı var. şimdi ben genelleme yapmiyim de kim yapsın?
güncel Önemli Başlıklar