bugün

en çabuk öldüren kanser türlerinden biridir.

ciğerin nakli çok riskli olduğu için kaybersiniz sevdiğinizi...
pankreas kanseriyle beraber en sert kanser türlerinden biri.kısa sürede bitirici vuruşu yapar.erken evrede bile kurtulma şansı düşüktür.korunma yolları fazla içki içmeyin amına koiim.
en çok asya ve afrika'da görüldüğü belirtilen bu kanser türünün oluşumunda alkol ilk sırayı alır. bunun yanısıra hepatit b ve hepatit c enfeksiyonları da riski arttırır.

en sık görülen belirtiler arasında kilo kaybı, karın sağ üst kadran ağrısı gelir. ultrasonografi, mr, tomografi gibi radyolojik tetkikler aracılığıyla tanısı konulabilir.
sağda solda yazan korkunç yorumlara rağmen babamın yeneceğini düşündüğüm illet. karın boşluğunda ağrı yapar,uyutmaz.
Edit: evet çabuk götürüyormuş yenemedi...
karaciğer transplantasyonu uzak metastaz olmayan olgularda surveyi uzatabilmektedir. denenmelidir.
Önlemek için bol bol enginar yiyin; deve dikeni tabletleri kullanın.

Alkolü birden bırakmayın ağır ağır bırakın. Alkolü aniden bırakmanız halinde karaciğer kendini hızla yenilemeye geçiyor ve bu arada hücre bölünümü kontrolden çıkıp kansere dönüşüyor. Alıştıra alıştıra bırakmanız halinde hücre bölünümü daha kontrollü oluyor.
tek seferde alınan etanolün/alkolün bile yakalanma riskini dramatik bir biçimde arttırdığı ve bir süre alkol-su karışımı ile beslenen ratlarda, alkolün bırakılmasından sonra kanser riskinin kontrol grubu ile eşit seviyeye gelmesi için minimum 10 senenin geçmesinin farz olduğu kanser türü.

hepatocellular karsinoma olarak bilinen türünde alkol, kullanım sıklığı, içme hızı ve tüketilen dozaja bağlı olarak riski 38 kat arttırıyor. alkolü bırakırken de hücreler yenilenme sürecine girerken hala risk fazla düzeyde kalıyor.

yani demem o ki, bu kanser türünden korunmada

- alkolden tamamen uzak durmak

- göbek çevresini inceltmek

- şeker hastalığından mutlak suretle korunmak

- sigara kullanmamak

- insülin direnci varsa diyet, egzersiz ve ilaçla tedavi olmak,

- yanlış ve bilinçsiz ilaç kullanmamak,

- et ve hayvani gıda tüketimini sınırlamak

- direkt ateşte pişirilmiş ürünleri ve sakatat türlerini asla tüketmemek,

- açıkta satılan ve bozulma ihtimali olan gıdaları satın almamak

- aşırı tuzdan uzak durmak

gibi önlemlerdir.
Alkolden dolayı gelen hastalık.
Sirozdur. Ayyaş tiplerin başına gelir.
götürüyor..

kesin bilgidir yayalım..

ha ama şu var yaşınız müsait ise bir karaciğer nakline bakar.. ya da karaciğerinizden bi pah kırarlar olur biter..

ama işte kaşla göz arasında karaciğer komple kanserli hücreye/dokuya dönüşüyor..

sonrası işte, malum..

-rahmetliyi nasıl bilirdiniz?
ölme garantili, hiç kaçarı yok. boşuna umutlanma öleceksin.
toksin birikimi ve karaciğerin bu yükü kaldıramaması. bilhassa coca cola' nın da alkol etkisi gösterip saniyesinde karaciğere ulaşıp tahribat yaptığı yapılan araştırmalar sonucu tespit edilmiştir. karaciğer pankreas ve böbreklerin vücuttaki pislikleri atabilme Kapaitesi, yenilen gıdalarla sekteye uğrayınca, sistem mortingen olur. ayrıca papates kızartması sırasında zehire dönen yanmış yağ, karaciğerin en başta gelen düşmanlarından biridir. yani karaciğer kanserine sebep olan sadece alkol değildir. benim peder BEY akşamcıdır, 75 yaşındadır ve karaciğer kanseri değildir.
avrupa' DA KAZLAR DAHA ETLi OLSUN DiYE HUNiYLE AĞIZLARINDAN AŞAĞI YEM DÖKERLER VE KAZLARIN CiĞERLERi BÜYÜR VE YAĞLI OLUR. SALAKLAR DA YAĞLI CiĞER DiYE ONA RAĞBET EDERLER. ASLINDA UZMANLARIN DEDiKLERiNE GÖRE KAZLARIN CiĞERLERi SiROZLU CiĞERDiR.
akciğer ve pankreas kanseri kadar sık görülmese de bir onlar kadar ölümcüldür.
sirozun aksine bu durumda karaciğer nakli çok riskli olabileceğinden tercih edilmez.
kötü şartlarda küflenerek kurutulmuş yiyecekler ve bozuk/ küflü kuruyemiş tüketilmesi de tetikler.
Dedemi bu hastalıktan kaybettim, iki kuzenimi bu hastalıktan kaybettim.
Kardeşleri de vardır
(bkz: pankreas kanseri)
(bkz: safra kesesi kanseri)
Cilltte kahverengi görünüm.
ne biçim yorumlar var len burda amk.

buraya neden geldim ?

bir arkadaşımın eşi bu hastalığa yakalanmış 2 ay önce öğrenmişler henüz,
1 aylık ömrü kalmış demiş doktorlar, şimdilik hayatta...

ama böyle öleceksin, kesin öleceksin, sonu kesinlikle ölüm gibi niye yorumlar yazıyonuz buraya olm.

en yakını bu hastalığa yakalanıp, okumaya gelenler var. biraz vicdan, biraz insaf.

ordan burdan okuduklarınızla, şundan bundan duyduklarınızla umutuzluğa kapılmayın.

en doğru bilgiyi doktorunuz verecektir ve doktorlar genellikle en karamsar ihtimali söylerler.

birkaç doktora danışılmalı. çok zorlu, yıpratan bir süreç.

herkese acil şifalar,
Ölumun yuzu soguktur.ben ölmekten korkmuyorum diyen adamin kafasina daya bos silahi bas tetige o korkudan kendini atar.ölumun adinin gectigi yerde korku vardir.
can tatlıdır.
erken teşhis, bütün kanserler için başlıca tedavidir.
illa alkolik olmaya gerekmezmiş. instada bir kadını takip ediyorum. sporcuydu. 2019'da karaciğer kanseri olduğunu öğrendi. doktor ona en fazla 2 sene verirken, 3.5 sene geçti. evet, 15 kilo kaybetti, ağrıları var, ama o hala hayatta ve kendi işini kurup evlendi ve hala tedavi görüyor.
Tedaviyi reddetsek ne kadar yaşarız acaba..