bugün

(bkz: karafatma)
kurtuluş savaşı sırasında, 300 kişilik birliği ile I. inönü Muhaberesi, II. inönü Muharebesi, Sakarya Meydan Muharebesi ve Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde savaşmıştır. Bursa'nın yunan işgali'nden kurtulmasında önemli roller oynamış ve biri subay olmak üzere 25 yunan askerini esir etmiştir.

Çavuşluk rütbesi ile başladığı askerlik hayatına, savaştan sonra üsteğmen olarak devam etti ve o rütbe ile emekli oldu, emekli olduğunda ise bütün maaşını eski türk kızılayı şimdinin kızılay*'ına bağışladı.

savaşlar sırasında, kızının eli parçalanmış ve akabinde akli dengesi kaybolmuştur. Savaş sonrasında maaşını kızılay'a bağışladığı için yokluk içerisinde bir ibadethane de yaşamaya başlamıştır.

Bunun duyulması ile birlikte, tbmm o günün şartlarında kendisine bir aylık daha bağlamıştır.

Kurtuluş savaşı sırasında gösterdiği büyük cesaret ve yürek sebebi ile istiklal madalyası ile ödüllendirilmiştir.
ilknur bektaş'a ait aynı isimli kitabın adıdır.
istiklal madalyası sahibi kahraman annemizdir. Rabbim rahmet eylesin kendisine.

ne yazıktır ki bir çeşit haşereye de verilen addır.
dünkü söylemler unutulmasın. başbakanlıkta haşere böcek var diye cumhurbaşkanlığı sarayı yaptırıyorlar.
@7 hamam böceği ile aynı değil.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Karafatma
Şimdi ne diyelim bilemedim ben başka bir şey bul.
on birinci nesil yazar.
pek sevmediğim tabirdir.
istiklal Savaşının gizli kahramanlarındandır.
Görünce çığlık atmaya sebebiyet veren bir böcek adı. Böylesi önemli şahsiyetin adının böceğe verilmesi de garip tabi.
Bursa'da bir meydan adı. Beşevler mahallesinde bulunur.
Kurtuluş savaşı kahramanı.

görsel
"kurtuluş savaşında kadınlarımız" konusu, okullarda bir hafta boyunca işlenmelidir.
Kurtuluş savaşı' nda, batı cephesinde büyük mücadeleler vermiş, milli mücadele kadın kahramanı.
Asıl ismi Fatma Seher Erden' dir.

1888 Erzurum doğumlu olan kara fatma, asker eşiyle birlikte, balkan savaşı ve 1. Dünya savaşında savaşmıştır.

Milli mücadele başlayınca, Atatürk' ün talimatıyla, istanbul ve izmir' de mücadele etmiş.
Komutanı olduğu müftezesi ile birlikte, 1. Ve 2. Inönü, sakarya meydan muharebesi ve büyük taarruza katılmıştır.
" Kara Fatma "
(ilknur Bektaş)

"Bu memleketin şarkı da garbı da benim için bir. Tüm Türkiye benim vatanım benim toprağım, bütün çocuklar benim çocuklarım, biz çocuklar için ölmedik mi?..."
(bkz: fatma seher erden)
görsel