bugün

Büyük komutan, demokrat zihniyetli bir türk büyüğü.

Hattatlığı ve kuyumculuğu vardı. Yıllar önce danimarka'ya gitmiştim, bunu bilmiyotdum, müzede kraliçe isabell'e hediye edilmiş şapkamsı, tacımsı çok güzel bişey vardı, "türk sultanı suleiman the magnificent'in hediyesi" yazıyordu, ve parantez içinde "bunu kral'ın kendisinin yaptığı söylenir yazıyordu!!"...açıkçası dumur olmuştum.

Kanun adamıydı, ve dini çok ön plana çıkarmayan, devlet işlerinde öngörüleri doğru çıkan bir hünkardı...

Babası da öyleydi, kendisi hiçbir zaman "kandırılmamıştır"...

Macar'ların, ki konusu açılınca kavga etme pozisyonu derhal oluşur, türklerden nefret etmelerinin sebebi, zigetvar'dan dolayı, kanuni'dir. Taş gibi bi macar hatun bana kanuni için "kana susamış barbar bir katil!" demişti de karıya tokat atmamak için kendimi zor tutmuştum.

Gariptir, "yeni osmanlı" olduklarını söyleyen akpopoların, özendiği kişilerden biri diildir! Onlar toprak kazanan kanuni'yi diil toprak kaybeden abdulhamit'i kendilerine örnek almışlardır !! Bu gariptir çünkü onların örneği ülkenin batışına bizimkiler, ülkenin yükselişine vesile olmuşlardır.
Aslında pargalı’yı öldürmekle büyük hata etmiştir.

Pargalı şunun için ölmüştür:
“Osmanlı çok büyük.. ben safevi tehlikesini de düşünerek, anadolu ve suriye gibi bir yerde tampon bir sultanlığın başına geçeyim, zaten buralarda otorite boşluğu var, bölge ihmal ediliyor, doğudan saldırı alıp duruyorsun, roma bile senin doğu sınırlarını zaten geçemedi, zaten de akrabayız, kızlardeşinle evliyim, sen buraları bana devret”.

Sorularım:
1- anadolu ihmal edilmiyor muydu?
2- zaten akraba değiller miydi?
3- roma gerçekten bizim doğu sınırlarını geçebildi mi?
4- osmanlı doğudan saldırı almıyor muydu? Almıyorsa niye kanuni’den 60 sene sonra bağdat’ı kaybettik?
5- kanuni, pargalı’dan sonra hangi başarıyı gösterebilmiş? Anca kendi evlatlarını doğramaktan başka ne başarabilmiş?
7- hürrem’in elinde cidden de oyuncak olmadı mı? Millet kanuni’nin suratına karşı hürrem için rus cadısı diye şiir okumadı mı, Mustafa’nın ardından?
8- Biz, yavuz zamanında oluşan otorite boşluğunun cezasını hala çekmiyor muyuz?
9- osmanlı’da zaten kırım hanlığı kardeş hanlık değil miydi? Kanuni’nin annesi de kırım hanı’nın kızı değil miydi?

Biraz daha geniş bakabilseydi, belki çok farklı bir tarihimiz olabilirdi..
şöyle fethetti böyle kaptı böyle götürdü. bunların dışında hangi hak hukuk adalet varsa anlatın da öğrenelim. boş lafı lakırdıyı bırakın.
abd kongre binasında bile portresi vardır. kanuni ismi boşuna verilmemiştir.

kanuni'ye boş adam diyenin kendisi boştur bana göre. kendi tarihine bu kadar düşmanlık niye?
kanun mu çalıyormuş. ara taksim de geçiyor muydu. yine hep lafta riyakarlık dolu boş lımbır lımbır hamaset dolu laflar. sultanın keyfine göre takılıp benim dediğim her şey kanun diyip geçmesini ezik esir kitleye kanuni diye yedirmişler. ortalık riyaya battığı için kimse ne kanunisi ya diyemiyor.
onun zamanında osmanlı, macaristan'ı haritadan silmiş, batıda germen imparatorluğu sınırına ulaşmıştır. oradaki bazı kaleleri fethetmesine rağmen germenler saldırmaya çekinmiştir. doğuda da iran'a girmiştir. ancak binbir hileyle engellenebilmiştir. abartılan birisi değildir. ona muhteşem diyenler de avrupalılardı.

kanuni'nin büyük bir hatası varsa o da yanlış oğlunu öldürtmesiydi.
görsel
görsel
Oğlu şehzade mustafa için infaz kararı almış padişahtır. Sonra pişman olmuştur.
Yaşasa böyle görünecekmiş

görsel
Trabzon doğumlu padişah. Zaten tarih boyunca bütün büyük adamlar bu şehirden çıkmıştır.
Yahudilerin en çok sevdiği padişahlardan biridir, muhteşem ve kanuni sıfatlarını da onlar vermiştir zaten. Mükemmel ötesi bir miras devralmış, devlette altın bir kadroya denk gelmiştir. Bu ikisi olmasa osmanlı tarihindeki diğer süleyman gibi alalade bir padişah olarak kalırdı muhtemelen.
Hatun tercihinde sonuna kadar hak verdiğim insan.
hürremi gördükten sonra kendisine getirilen bütün cariyeleri askerlerine dağıtan padişah.
hürrem denen kaşar istedi diye türklere zülm eden türk düşmanı ve arap milliyetçisi padişah.
zamanında dünyayı yöneten adam gibi adammış.
osmanlı' ya tarihinin en parlak çağını yaşatmasına rağmen sağlığın devlet yönetmekten önemli olduğunu belirtmiş bilge hükümdardır.

--spoiler--
yeryüzünde muteber bir nesne yok devlet gibi,
olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi...
--spoiler--

edit: usualsuspects' e teşekkürlerimle...
görsel

"Türk imparatoru Süleyman"

Kanuni Sultan Süleyman'ın bir tasviri, 16. yüzyıl (Avusturya Milli Kütüphanesi).
bugün tahta çıkışının yıldönümü olan osmanlı sultanı
22 eylül 1520
Sayın cahil kardeşim Karamanoğulları beyliği Osmanlıyı yıkmaya çalışmış hatta yeri gelmiş bizansla gizli görüşmeler yapmıştır. Şii safevi devletiyle bile işbirliği yapmıştır. Osmanlı sefere çıkarken hep ters gitmiştir. Daha sonra bunları anladı Osmanlı ve bu beyliği kendi topraklarımıza kattık. Sen olsan ne yapardın? Aa devam et sen politikana ya helal olsun mu derdin.

https://tr.wikipedia.org/...Fullar%C4%B1_Beyli%C4%9Fi
osmanlinin en rahat padisahidir.
avrupa ya kan kusturan avrupayı perişan eden şanlı ecdadımız osmanlı imparatorluğuna altın çağını yaşatmış büyük türk.
Osmanlı'ya sarhoş Selim'i bela etmiş hürremperest bir kılıbıktır.
Trabzon'da doğan en büyük adamdır.
evlat, torun, yeğen ve eniştesinin ölüm emrini vermiştir.