bugün

Yasa.
Geçerli olan kural.
Dikdörtgen biçiminde,bir köşesi kesik,yassı bir sandık üzerine gerilmiş tellerden oluşan,tırnak adı verilen çalgıçlarla çalınan ince saz çalgısı.
sabit perdeli oluşu ve
iki elle aynı anda birden çok ses çıkarabilmesi özelliğiyle
türk müziğinin pianosu ve harp'ı olarak kabul edilen
çok eski bir türk çalgısı..
bilinmemesi mazaret olarak kabul edilmeyen hede
western'lerde
silahını kim hızlı çekerse onundur
mantığıyla yansıtılan kavram bütünü....
önünde değil yapımında eşit olunması gereken hede.
(bkz: göksel baktagir)
güçlü olanların kendilerini güçsüzlerden korumak için devlet eliyle yarattıkları kurallar
Anayasanın öngördüğü yetkili organ tarafından, belirtilen usül ve biçimde kabul edilerek yürürlüğe konan yazılı hukuk kuralıdır.
ing.law
alm.(die)gesetz
adını bile bilmiyorum ufacık kardeşim
arada bir görüyorum seni ekranda
bağışla beni ama
kanunları yere çalanlara karşı
o tombiş ellerinle
harika kanun çalıyorsun.

Can Yücel
yılın ilk (kanunuevvel-ocak) ve son (kanunusani-aralık) ayı. örnek cümle:
'eski tabirle kanunları yani aralık ve ocak aylarını sevmem'*
hukuk ile karıştırılan bir kavram. halbuki kanun, hukuk ve demokrasi olmadan da, işleyişini sürdülebilir. bir dikta rejiminin de kanunları vardır. fakat orada hukuk yoktur, diktatörlük vardır.
anayasanın yetkili kıldıgı "yasama organı" tarafından yazılı bir biçimde ve "kanun" adı altında tespit edilmiş, genel, sürekli ve soyut hukuk kurallarıdır.

(bkz: mevzuat)
(bkz: anayasa)
kanunlar, tbmm'ye hükümet veya milletvekilleri tarafından önerilir.. tbmm'de kabul edilen kanunlar, 15 gün içinde cumhurbaşkanınca imzalanıp, resmi gazetede yayınlanır..
farabi* tarafından icat edilen, adını kanımca farabi'nin platoncu yanından alan, göksel baktagir tarafından dinlenmesi leylaya bağlanma sebebi müzik aleti.
dik yamuk şeklinde, 78 e kadar çıkan tel sayısına sahip ve akord etmesi ömrünüzü yiyebilecek, sesi en etkileyici mızraplı çalgılarımızdan.

kanunu kafasında çalanlar da vardır. evet.
(bkz: nuri lekesizgöz)
kanunlara doğru olduğu için değil kanun olduğu için boyun eğeriz. bu lafı birinci sınıfta duymustum fransız bi aydın söylemiş, sanırım herşeyi açıklıyor.
ibni sina'nın yazdığı tıp ansiklopedisi.
buyuk sineklerin yirtip gectigi, kucuklerin ise takilip kaldigi bir orumcek agidir. sokaktaki adam ile bir kodaman icin ayri ayri işlemistir tarih boyunca.
bu ülkede kanun, büyük sineklerin delip geçtiği, küçük sineklerin takıldığı bir örümcek ağıdır.
cemil meriç
bu ülke
anayasaya aykırı olmaması gereken kurallar bütünüdür.
Kanun nedir diye sorsan bahçevana
Güneştir der sana
Güneştir benim efendim
Oldum bittim.

Celâllenir yatalak dede,
Kanun eskilerin hikmetidir diye
Üste çıkar büyük oğlan ne demek
Kanun demek gençlik demek.

Hocafendi alır önüne cahilleri
Kanun diye başlar vaaz
Kanun kitabın söylediği
Kanun namaz niyaz.

Kanun der hâkim burnu havada
Açık açık teker teker konuşur
Kanun... hani anlatmıştım ya
Kanun, bilirsiniz o canım
Kanun... bakın anlatayım bir daha
Kanun kanundur.

Ötede kanun sayar bilgini dinlersin
Kanun ne yanlışmış ne doğruymuş dersin
Kanun şu yerde şu vakit cezalanan
Cinayetlermiş dersin

Kanun her yerde her an
Kanun sabah şerifler hayırlı olsun
Allah rahatlık versin
Kimi der ki kanun alınyazısı
O bizim devletimizdir der bazısı
Kimi şöyle der kimi böyle
Kanun nedir ki
Kanun... uçtu gitti.

Wystan Hugh AUDEN
ağacın üzerinde ölen bir kuşun, ağacın dallarından aşağıya sarkan kurumuş bağırsaklarının rüzgarın etkisiyle çıkardığı seslerden esinlenerek bulunduğu söylenir. turk musikisinin önemli çalgısıdır ayrıca.
cinuçen tanrıkorur'un tarifi ile:
"musıkimizin mızraplı sazları içinde çın çın öten sesiyle en dişisi, yani en kalabalık topluluklarda dahi kendini duyuran sazı olan kanun, sabit akordlu ve hazır sesli olması bakımından, çalınması kolay gibi görünen eşsiz bir renk ve melodi sazıdır."
halk arasında "kedi gezinse bir nağme çıkar" deyimi de mevcuttur.