bugün 1703 başlık

kanun hükmünde kararname

 1. 6 4
  kanun hükmünde kararnameler yasama yetkisinin sadece yasama organı yani tbmm ne ait oluşunun bir istisnasıdır.
  kanun hükmünde kararname çıkartma yani bu anlamda yasama yetkisi yürütme organına yani bakanlar kuruluna aittir.
  kanun hükmünde kararname çıkartılması ancak acil olan sosyal, ekonomik bir takım zorunluluklar olması halinde meydana gelir. *
  kanun hükmünde kararnameler varolan yasaları değiştirme ,
  ortadan kaldırma gibi işlevlere sahiptir.

  tc anayası;

  MADDE 91

  Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bakanlar Kuruluna kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verebilir. Ancak sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere, Anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleri ile dördüncü bölümünde yer alan siyasî haklar ve ödevler kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemez.

  Yetki kanunu, çıkarılacak kanun hükmünde kararnamenin, amacını, kapsamını, ilkelerini, kullanma süresini ve süresi içinde birden fazla kararname çıkarılıp çıkarılamayacağını gösterir.

  Bakanlar Kurulunun istifası, düşürülmesi veya yasama döneminin bitmesi, belli süre için verilmiş olan yetkinin sona ermesine sebep olmaz.

  Kanun hükmünde kararnamenin, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından süre bitiminden önce onaylanması sırasında, yetkinin son bulduğu veya süre bitimine kadar devam ettiği de belirtilir.

  Sıkıyönetim ve olağanüstü hallerde, Cumhurbaşkanının Başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulunun kanun hükmünde kararname çıkarmasına ilişkin hükümler saklıdır.

  Kanun hükmünde kararnameler, Resmî Gazetede yayımlandıkları gün yürürlüğe girerler. Ancak, kararnamede yürürlük tarihi olarak daha sonraki bir tarih de gösterilebilir.

  Kararnameler, Resmî Gazetede yayımlandıkları gün Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulur.

  Yetki kanunları ve bunlara dayanan kanun hükmünde kararnameler, Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonları ve Genel Kurulunda öncelikle ve ivedikle görüşülür.

  Yayımlandıkları gün Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmayan kararnameler bu tarihte, Türkiye Büyük Millet Meclisince reddedilen kararnameler bu kararın Resmî Gazetede yayımlandığı tarihte, yürürlükten kalkar. Değiştirilerek kabul edilen kararnamelerin değiştirilmiş hükümleri, bu değişikliklerin Resmî Gazetede yayımlandığı gün yürürlüğe girer.
  #111158
 2. 4 3
  (bkz: turgut ozal)
  #111171
 3. 5 5
  ilk entrysi ben olayım dediğim yazar. şimdiye kadar adaşına rastlanmmamıştır. mahsuniboizzetalişanözcan gibi beşi bir yerde arabesk grubunu hazmedebildiği gibi, mauro picotto, coldplay, john zorn gibi müzik olgularını aynı playlistde çalıp dinleyebilen, bulunduğu rahtsız tavırın yanında belki perfection idolejisindendir belki değil, sürekli, her zaman, her daim, her an şanssız olan, mayıs aylarını kola kutusunun içine düşen bir hamamböceği gibi (nerden geldi bilmiorum aklıma kola kutusunun içine düşen hamamböceği lakin kendilerinin ne hissedeceğini de bilmediimden bu benzetmeyi burada bitiriyorum.) genellikle melankolik, pessimist, çoğunlukla depresyonda geçiren ve bu doğa olayına mayıs sendromu ismini takan, yarı dolu bir bardağa baktığında "ulan bu bardağın içindekinin su olduğunu nereden bilioruz" diyip içen ve "bardak boş" diyen millet ulan bu tetris ne güzel oyun derken internette sörf yapan, fallara kalmış bir geleceği olan, ama fallara inanmayan, üzerinde denenen yüzlerce voodoo büyüsünün işe yaramamasıyla atağa kalkan büyücüleri yeni büyüler bulmaya teşvik eden, okuduğu okulda kimi kimsesi kalmamış, "elbet bir gün o da göçüp gider bu diyarlardan" temennisinde bulunulan, hiçbir şeyin altında kalmayıp, doğaüstü bir ikna kabiliyeti olan, tartıştığı her konudan kendisini haklı çıkarabilen, narsist olmayan ancak megaloman olan, ama arada diğer insanları da düşünüp ayarını veren, allah sonunu hayır etsin dediğim şahsiyet.
  - hoş geldin
  - hoş bulduk
  #306771
 4. 1 1
  sağlam bir nicke sahip ikinci nesil çaylak yazar.
  #306853
 5. 1 1
  sözlüğün en uzun nickine sahip, parlak fikirleri olan 1-2 entryini okuduğum, hoşgeldin yazarı.
  #307736
 6. 3 0
  gordugum en manasiz nicklerden biri. kanunun temelini esas alinarak verilen bir karar bir insani nasil tanimlayabilir. belki benim hayalgucumun eksikligidir ama bu sozle zuhurumda canlanan sadece elinde bir ferman ile ebleg ebleg siritan bir yeniceri bozmasi.
  #324845
 7. 2 1
  sözlüğün en ilgi çekici en tebessüm ettirici nickidir. bir diğeri için
  (bkz: benden yazar olmaz)
  #345309
 8. 2 1
  nickini her okudugumda mühür kimdeyse süleymen odur sözünü aklıma getiren,gelecek vadeden yazar.
  #345529
 9. 3 2
  üniversitelerimizin bazı bölümlerinde *, gelmesi muhtemel sınav sorusu *... herkes bilir. * * *
  #346915
 10. 3 2
  ikinci nesil yazarlardan olup sözlükte bugün kü birkaç entrysiyle dikkat çekmiş yazardır.
  (#458581) entrysine bir anlam veremediğim (#458593)entrysine de güzel düşünmüşsün dediğim yazar. hoşgeldin
  #458614
 11. 3 2
  olası fotograf kariyerimi derinden sarsmış yazardır kendileri *..
  #466418
 12. 2 1
  bana ayar vermeye çalışmaya devam ettiği takdirde,kendisi hakkında bildiğim ve sözlük'ü sarsacak sırları açığa vurmak zorunda kalacağım yazar..
  #468054
 13. 1 0
  insanları pek iyi tahlil ettiğini zanneden yazar..başarısız tahlillerinin kanıtı,kişilerin beklentileri konusunda atıp tutması,kendisi tarafından takdir edilmenin önem arz ettiğini sanmasıdır..
  #469584
 14. 2 1
  başarısız tahlillerinde ısrar eden yazar..zira,dikkat çekme gibi bir çabam olduğunu öne sürüp,kendisi ilk olarak benim nickimin altına manasız entryler girmeye başlamıştır..kimin dikkat çekmeye çalıştığı aşikardır..tahminimce rahatsızdır,kişilere savaş açarak ilgiyi canlı tutmaya ve kendini unutturmamaya çalışmaktadır..sözkonusu ilgiyi,girdiği entrylerle canlı tutmasına imkan olmadığı için böyle yollara başvurduğunu tahmin ettiğim yazardır..
  #469635
 15. 2 1
  artık şahsıma iftirada da bulunmaya başlamış yazardır kendileri,pestir!!!
  #469656
 16. 2 2
  TBMM' nin bir kanunla yetki vermesi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belli konuları düzenlemek amacıyla çıkarılan yazılı hukuk kuralları.
  #512659
 17. 2 1
  Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer'in laik düzeni koruma yolunda sıklıkla veto edip çankaya'dan gönderdiği hukuki özelliği olan kurallardır.
  #569563
 18. 3 -3
  çook uzun bir zaman sözlükten uzak kalmış sevgili şahsiyet. sözlüğe dönmesinin diğer yazarlar üzerindeki baskısının gayet farkındadır. ama yazarlar çok endişelenmemeleri gerektiğinin farkında değildirler. an itibariyle kendi kendine daha soft entryler yazacağına dair yemin etmiştir. ama ben onun yeminlerine inanmam.
  #680291
 19. 2 1
  fazlaca suiistimale yol açan, aslında karar alınmasında ivedilik arz eden ve millet meclisinin onayına sunulması için çok önem arz etmeyen konularda yasama organının kullanabileceği yoldur; fakat, hep olduğu gibi bu da koltuk sevdalılarının elinde heba olup gitmekte, tartışmaya zemin hazırlar hâle gelmektedir.
  #680301
 20. 1 0
  rahmetli Turgut Özal'ın marifetiydi sanırım,
  maksat rahat at koşturmak!
  #914412
 21. 2 1
  pms döneminde kendisi kızdırılmamalıdır...
  #983375
 22. 2 2
  uzun zamandır pms* olmamıştır. evet kurudum lan. fesüphanallah*
  #983431
 23. 1 1
  Türkiye Büyük Millet Meclisinin bir kanunla yetki vermesi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından yetki kanunu çerçevesinde belli konuları düzenlemek amacıyla çıkarılan yazılı hukuk kurallarıdır. Bunlar tıpkı kanunlar gibi resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girerler.
  #1280463
 24. 1 1
  2 ye ayrılır. olagan dönemde çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ve olaganüstü dönemde çıkarılan kanun hükmünde kararnameler. olağan dönemdekilerin çıkarılması için hükümetin meclisten yetki yasasının çıkması gerekirken, olaganüstü dönemde buna gerek yoktur.yetki yasasında khk nın amcı ,kapsamı, ilkeleri, süresi belirtilir.olağan dönemdeki khk lar basbakan baskanlığındaki bakanlar kurulunca çıkarılırken, olağanüstü dönemde cumhurbaskanı baskanlığındaki bakanlar kurulunca çıkarılır. olağan dönemdeki khk lar için anayasa mahkemesine basvuru yapılabilirken, olaganüstü dönemlerdekiler için basvurulamaz.
  #1281591
 25. 1 1
  entrylerinden sürekli gerilim halinde olduğunu düşündüğüm yazar... sevgili yokluğu kaynaklı sanırım...
  #1326520
Advertisement