bugün

uyumak icin kullandiginiz yerin disinda uyuklandiginda es, dost tarafindan soylenilir. amac dogru yonlendirmektir.
televizyon karşısında uyuyan kişiye genelde anne tarafından söylenen,evden uzak kalındığında özlenen cümle.
köpeğinizin asla yatağınıza serilmesine müsade etmeyin. bir defa göz yumarsanız alışkanlık haline getirebilir.

yine de gün gelir böyle çağrışım yapan bir konu yüzünden oturup ağlarsınız. köpeğiniz 3 sene önce ölmüştür ve yaptığı her türlü yanlışta dahil olmak üzere her davranışı ile özlersiniz. gözünüzden film şeridi gibi geçer o günler.

(bkz: hüngür hüngür ağlatan başlıklar)
uykunun içine eden bir durumdur. bırak orda rahat rahat uyusun adam işte...
bir kolunuzu başınıza minder yapıp- yere boylu boyunca uzanıp film seyrettiğinizi hatırlarsınız. sonraki ilk hatırladığınız şey rüyanızda kalk yerine yat diyen bir cellatın sesidir. uyandığınızda anlarsınız ki, en anaç varlık, anneniz, ah deli oğlan kıvamında bir sevecenlikle yatağınızı yapmış, sizi oraya yönlendirmektedir. ama kolunuz öyle uyuşmuştur ki, amazon'daki bir göl kenarında dipten kum çıkarmaya çalışırken pirhanalar üşüşmüştür. öylece yatağın yerini tutarsınız, film de piç olmuştur, uykuda.
televizyon karşısında uyuyan anne, babaya söylenir. amaç televizyonun kontrolünü ele geçirmektir.
genellikle uykunu en güzel yerinde gelen annenin '.... kalk yerine yat yavrum üşürsün'diyen sonra tekrar ettiği cümledir
+kalk yerine yat
-yaa imphhh
+yapma hadi kalk
-birazcik daha uyuyayim sonra
+dizlerim agridi ama
-ben seni seviyorum
+peki o zaman yarim saat sonra kaldircam
-tamam imphh mhh
''kalk yerine yat'' lafı sonrasında uyunmadığı, sadece gözlerin dinlendirildiği yalanı söylenir.
hanımellerden sonra annemi en çok hatırlatan cümledir.
uykunun en güzel yerinde bölünerek söylenen söz.
(bkz: valla anne uyumuyorum)
(bkz: gözlerimi dinlendiriyorum)
(bkz: yat yat yat ahlak polisi)
televizyon karşısında, kanepede kıvrılan kişiye yöneltilen sözdür.
kişi kalkar söylene söylene yatağına gider. öyle güzeldir ki o kanepede ki uykular.
-kalk yerine yat
-yazacam ben onu tamam sen alma
-ne yazması be kalk yerine her gece aynı sey
-kim geldi
-ne gelmesi kalk dedim ya
-ımıfnsbfdj
-anneee suna birsey de...
*
evrensel bir kural olarak tam uykuya dalarken soylenir genelde.
ne güzel uyumuştur oysa o kişi.... misler gibi bir uyku çekmektedir. tam o sırada biri dürter. amacı kötü değildir ama sadece o an için kim olursa olsun alemin bütün kötü sözleri hanesine yazılır. yatağa giderken uykunun kaçması ayrıca gıcık olunacak konudur
rahat bir kanepede uzanmış, uykuya dalacakken genellikle anne gelir ve bu sözü söyler. ama uykuyu kaçırmıştır bir kere. zaten yatağında da rahat edemezsin o kanepede ettiğin kadar. rahat etmişsindir de uyuyacaksındır zaten. bütün keyfin içine edilir.
annelerin uykunun en tatlı yerinde söyledikleri sinir bozucu sözdür. ama anne bu sonuçta, bağırıp çağırman imkansız. biraz uğraştıktan ve tatlı sözlerle yanından uzaklaştırmaya çalıştıktan sonra usulca kalkar yerine gidersin.
nedense, 'yarın erken kalkacaksın', 'ne zaman ders çalışacaksın' gibi huzursuzluk verici anne cümleleri sıralamasında ilk üçü garantilemiş sözcük öbeğidir. güzel annem, zaten yeterince dağıtmışım ortalığı, koltuk örtüsünden eser kalmamış, bari sabahın üçünde gelip söyleme şunu ya.
içtikten sonra sızanlara karşı sıkça sarfedilen cümledir.

- lan kalk da yerine yat.
+ nerde yatçam lan ben.
- nerde yatçan lan işte yat çekyatın birine
+ nasıl açılıyo lan bu yatak gibi mi
- yok mantı gibi.
Uykunun en tatlı anında bölünmesi durumudur.
uykunun en tatlı yerinde seni uykundan eden cümle. sana lan benim yerimden diye bağırmak istersin ama muhtemelen baban olduğu için bağıramazsın.
Nefret edilen seslenmelerin başında gelir.
görsel
Küfür olmasa da o tatlı uykunun tam ortasında duyulunca küfür etkisi yaratır. Genelde karşı taraf uyuduğunu ısrarla inkar edip gözlerini dinlendirdiğini savunur.