bugün

ne kalem kılçtan
ne kılıç kalmeden üstün olsun
öğrensinler birlikte yaşamayı
örneğin kalem
aşk şiirleri yazsın
ve köreldikçe kılıç yontsun. * *
bir ülke kılıçla fethedilir, bilgi ile yönetilir.
(bkz: kalem kılıç olsaydı amcam olurdu)
kullananın düşünce yetisi ve gücüne göre, keskinlikleri değişen iki nesne.
rotatifler ve silah fabrikaları arasındaki sapık ilişkinin, kalem ve kılıç arasındaki aşkın nihayete ermesi ile başladığını düşünüyorum.
kalem dedi ki kılıca;

''ortaya birşeyler koymamız ya da etkili olmak mı istiyoruz, o zaman ilk iş parlayan uçlarımızı ıslatmak. sen kanla ben yalnızca mürekkeple''

[emin olun ki bazen hokka ile kabzanın yeri değişebillir, bazen değil yaşadığımız dünya da olan budur, birisi kana batırır kalemini bir diğeri mürekkebe]
kılıçtan kaleme;

''ben, parlayan mağrur kılıç cesur ve soylu bir şovalyenin beline kuşanacağım.. ya sen; yaşlı bir katip bozuntusu seni koca kulağının ardına yerleştirir.[evet biz hep kalemi kulakların ardına koyarak gözardı ettik, gözlerimiz ise ne işe yaradı sadece kılıcın parıltısı ile beslendi.ve biz hep böyle kalemin gıcırtılarını kulak-ardı ettik, kulağımız bile kılıçların çarpışmasındaydı.]efendim beni güçlü elleriyle kavrayıp düşmana karşı taşır,; ona benrehberlik ederim[kılıcın parıltısı karanlığı aydınlatmaya yeter mi-biliyorum alsında pek beylik ve hümanist sözler ama kalemin yangını bile yetmiyor. kılıç ne ki?] seni sevigli kalem titreyen elleriyle ustan parşömende gezdirir...''

not:parantez dışı rilke'ye içleri ise bana aittir.
korkmak en kolayı galiba
kaçmak
kalemi kağıdın koynuna sokup
süslü cümleler kurmak.

savaşmak en zoru galiba
çatır çatır
kılıcı kınından ayırıp
kanlı hayatlar kurmak.
kapışsalar kılıcın her türlü kazanacağı karşılaşmadır. bırakın efendim bu entel laflarını * kapıştıralım bakalım hangisi alıyor.
güncel Önemli Başlıklar