bugün

bir de tadı vardır bunun

(bkz: kabak tadı vermek)
çekirdeği dışında bir işe yaramayan sebze.
(bkz: kabak dolması)
saçı olmayan kişilere söylenen söz.
çocukluğun vaz geçilmez oyunlarından.

+ekitim biçtim bizim tarlada 5 kabak oldu
-5 kabak olmaz
+ya kaç kabak olur?
-3 kabak olur.

diye oynanan süper oyun.
kaybolan çocukların bulunmasına yarayan yegane bir bitki: yaşanmış bir hikayesi bile vardır; öyle ki bolu nun gerede ilçesinde yapılan panayırda(avrupai bir tarzda festival de diyebiliriz) kaybolan bir köy çocuğunu bulan polis amiri çocuğun ismini, cismini , soyunu, sülalesini sorar lakin bir cevap alamaz sessiz çocuktan. bir süre sonra çocuk içgüdüsel bir ses çıkarmıştır:"ana gabaaaakkk"! kabak yeme vakti gelmiştir çocukcağızın. durumu anlayan komiser: "atın bu pustoğlunu köyüne velhasıl bu çocuk 'kabakçılar' sülalesindendir " demiştir.
Gövdesi kabak veya hindistan cevizi, göğsü deri, iki veya üç telli olan bir halk çalgısıdır. Güneydoğu konar-göçerleri aynı saza rubbaba(Rebab) diyorlar.
cekirdekleri tenya ve kurt dusurucu olarak fayda saglayan, c ve b1 vitaminleri iceren sebzedir.
Fethiye, Ölüdeniz ve Faralya köyü onun muhteşem koyu'dur. Bu gün yüzüne çıkmamış olan yeri herkesin görmesi gerekmektedir. Unutmadan Kabak'ta cep telefonu çekmiyor.
lifi bol bir sebze olan kabak, bağırsakları tembel olanlar için tercih edilmesi gereken sebzelerdendir. kabak sebzesi potasyum, fosfor,kalsiyum, magnezyum içerir.
tadını çoğu insan beğenmese de hatta tadı mı var la bunun dense de ben bayılırım. en güzel makarna sosu kabaktan yapılır diye okumuştum gurme 'de.
deplasman otobüslerinin vazgeçilmez oyunu. hata yapanın dayak yiyecek olması oyunun heyecanını arttırmakla beraber, kazanılan maçlar sonrası oynanması neşeye neşe katmaktadır.

yaşanmış hadise:

*ektim biçtim 5 kabak oldu.
-5 kabak olmaz
*kaç kabak olur
-1 kabak olur
*1 kabak olmaz
-kaç kabak olur
*5 kabak olur
-5 kabak olmaz
*kaç kabak olur
-1 kabak olur
*1 kabak olmaz
-kaç kabak olur
*5 kabak olur
-5 kabak olmaz
*olur olur *
,-.;:(/&%+^) * = pata küte, pata küte.
Kabakgiller ailesindendir.Meyveleri kullanılır.Gövdeleri sürünücü olup silindir biçimindedir.Yapraklar tüylü,büyük ve böbrek biçimindedir.Çiçekler sarımsı,turuncu renkli ve büyüktür.Meyvesi silindirik,beyazımtrak,etli kısım beyazımsıdır.Meyveleri çok tohumludur.Çekirdekleri beyaz,sert kabuklu ve oval biçimindedir.
askeri lise okumayıp üniversite sınavıyla harp okullarına giren kişilere takılan lakap.*
http://www.youtube.com/watch?v=dnvqIDoA5I8
halka rağmen halk için bir şeyler yapılacağını iddia edenlerin söylemlerinin verdiği taddır.
Kabakgillerden bir bitki. Geniş yapraklı, yerde sürünen bir bitkidir. Meyvesi sebze olarak yenir. Çeşitli türleri vardır. En çok kullanılan sakız kabağıdır. Bundan başka asma kabağı, balkabağı gibi türleri de makbuldür.
memleket insanının nedense "kaba et"e benzettiği şeydir. hele ki bir laf atma şekli vardır, tonlaması ile yarar adamı: siin gabaa hastayım leyn!!!
ülkemizde yetişebilen bir toprak bitkisidir.
ufakken kabak ikiye bölündükten sonra kabağın sanki kusmuş olduğu o çekirdeklere
elimi daldırır başka bir tabağa koyar, yıkayıp kuruturduk.. benim elimi daldırdığım o kabağı da herkes yerdi evet.
yide dadına bak...
bide mücver yapılır bunnnan yoğurtla yenilesidir.
yemeğinin sarımsaklı yoğurtla harikalar yarattığı sebze.
5 ve üzeri şahısla oynanınca mütiş zevkli olan anlatımda basit, yapımda pratik, eğlencede pür neşe bir oyundur. şiddetle tavsiye ederim.
yanana şat* yaptırırsanız eğer, eğlence dozu bi dirhem daha artar.* *
(bkz: tarlaya ektim-biçtim 3 kabak oldu)
Esrar içenlerin kullandığı bir tür nargile.
ince ince kesilip una bulandıktan sonra kızartıldığı vakit bir de yoğurtla birlikte servis edildiğinde tadından yenmeyen sebze.