kızların sünnet edilmesi

 1. 0 0
  afrika da bazı yerli kabilelerde olmaktadır. anlatılanlara göre çok can yakıcı ama o kabilelerde mecburi ve itibar kazanmak için mutlaka yapılmalıdır.
  #10596243
 2. 5 1
  mantığı şu imiş; kızların klitorisini keserek haz almasını engellemek. ulan madem öyle şişme bebekten ne farkı kaldı lan kadının?

  --spoiler--
  1) Klitorisin tümüyle kesilmesi (clitoridectomy);
  2) Klitoris ile birlikte yakın çevresindeki küçük ve bir kısım büyük dudakların kesilmesi (excision);
  3) Klitoris ile birlikte küçük ve büyük dudakların neredeyse tümüyle kesilmesi, açık yaranın dış çeperlerinin biraraya getirilerek yaranın tümüyle dikilmesi, sadece idrar ve aybaşı kanamasının akabileceği ve ancak küçük parmak genişliğinde olan bir açıklık bırakılması (infibulation).
  --spoiler--

  --spoiler--
  Klitorisi örten derinin çizilip kısmen koparılması en hafif şeklini oluşturmaktadır. Genellikle kadın sünneti denildiği zaman klitorisin kesilip çıkarılması anlaşılmaktadır (klitorektomi). Bunun yanı sıra klitoris kesildikten sonra labium minusların dikilip kapatılması ve sadece adet kanının akabileceği bir boşluk bırakılması gibi yöntemler de uygulanmaktadır. Bu yöntemlerle kadınların cinsel haz alması önlenmektedir. Bu işlemin yapıldığı ülkelerde kadının evleninceye kadar sadakatini koruması için yapıldığı inanışı hakimdir. Tecavüzden korunma maksatlı olarak da uygulanabilmektedir. Firavun' un daha çok üremeyi önleme ve kadın cinselliğini köreltme maksatlı olarak bu işlemi yaptırdığı bilindiğinden Firavun Sünneti olarak da adlandırılmaktadır. Hiçbir semavi dinde önerilmemesine rağmen kadınlara Somali'de % 99, Etyopya'da % 90, Sudan'da ise % 85 oranında bu yöntemler uygulanmaktadır.
  --spoiler--
  #10596336
 3. 1 1
  ironik bir olay olarak algılanandır.

  ama yemin ederim ki ben bunu rüyamda görmüştüm. *
  #10596346
 4. 1 -1
  (bkz: kürt kızlarının sünnet çilesi/#9175314)
  #10596661
 5. 0 0
  caniliktir. kendine güven duymayan erkeklerin bunu kadına yüklemesi durumudur.
  #10596679
 6. 0 0
  (bkz: #9706795)
  #10596827
 7. 0 0
  günümüzdede mısırdada devam eden bir uygulamadır.
  #17657861
 8. 0 0
  (bkz: insanları robata çevirelim kampanyası)
  #23545494
 9. 2 -2
  bence komple göt kesilmelidir.

  yada anüs ile vajina arası kesilmelidir.

  en güzeli boğazın kesilmesi.

  saçların kesilmesi de olabilir kel olunca güzel olamayacaklarından o da olabilir.
  #23545573
 10. 1 -1
  Bazı geri kalmış ülkelerde yapılandır. Bunun üzerine bir genç kız kitap yazmıştı hatta. Sanırsam vadideki zambak adlı kitaptı. Yanlışım olabilir.
  #23545680
 11. 1 1
  Female Genital Mutilation (FGM) yada Female Genital Cutting (FGC) kız çocuğunun DIŞ GENiTAL ORGANINA UYGULANAN bir sünnet şeklidir.

  Bu resmen bi insanlık dehşetidir! 2009 yılında 'Desert Flower' adlı bir filmde bu saçmalığa karşı bir direniş başlamıştır. Bu film cesur bir kadının hayatını anlatıyor. O kadın bugün en başarılı mankenlerden birtanesidir. (bkz: Waris Dirie) kendisi afrikalı kadınlara cesaret ve güç veren, onların hakları için savaşan bir afrika güneşidir!
  #23545810
 12. 2 -2
  caniliktir.

  Kadin cinsel iliskiden zevk almayacakmis, erkek de almasin bi zahmet? en çok onlar aldatmiyor sanki...
  #23545824
 13. 2 2
  Kadın sünneti yapan ülkeler ? Kadın sünneti nedir ? Kızlar nasıl sünnet edilir ? Kadın sünneti günah mı ?Kadın sünneti nedir ? Kadın sünneti nasıl yapılır ?Kadın sünneti amacı ? Kadın sünneti kimler yapıyor ?isveç’in Nörköbing şehrinde bir okulda aynı sınıfta Müslüman asıllı 28 kızın sünnet ettirildiği ortaya çıktı.

  Kızların sünnet edilmesini 1982 yılında yasaklayan isveç, kızların anne ve babaları hakkında dava açılacağını bildirdi. 1982 yılında çıkarılan yasayla kız çocuğunu sünnet ettiren veliler 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

  Ancak aynı sınıfta 28 kız çocuğunun 4 ile 14 yaş arasında iken sünnet ettiriliş olduğunun ortaya çıkması isveç makamlarını çok kızdırdı ve velilere 10 yıla kadar hapis cezası verilebileceği açıklandı. Nörköbing Okul Sağlığı Dairesinden yapılan açıklamada, mart ayından beri sünnet edildiği tespit edilen Müslüman asıllı göçmen kız sayısının 60’a ulaştığı belirtilerek “Kız çocukları 30 ülkede sünnet ediliyor. Bunların başında Afrika’daki Somali geliyor. Somali’de kızların yüzde 98’i sünnet ediliyor. Bu olayın ortaya çıkmasından sonra bizim kız çocuklarının sünnetini önlemek için yürüttüğümüz çalışmalar için yapılan maddi destek ve sağlanan imkanlar arttırıldı” denildi.

  KADIN SÜNNETi NEDiR?

  Kadın sünneti, klitoris kesimi, bızır kesimi ya da genital sakatlama, genellikle prepus ve klitorisin kesilerek alınması şeklinde görülen cerrahi uygulama. Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli devletler tarafından genital sakatlama olarak adlandırılmaktadır. Özellikle orta Afrika kabile toplumlarınca ve bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde yapılan daha çok geleneksel bir uygulamadır.

  Dinlerde klitoris kesimi  Klitoris kesimi özellikle orta Afrika'da olmak üzere çeşitli din mensuplarınca uygulanabilmektedir.

  Afrika kabile dinleri

  Klitoris kesimi özellikle orta Afrika kabile toplumlarınca yapılan bir uygulamadır. Afrika geleneklerine göre klitoris kesimi kadının temizliği ve saf bir anne olabilmesi için gereklidir. Klitoris kesimi yapılmamış kadınların evlenmesini doğru karşılamazlar. Bazı kabileler ise çocugun doğum sırasında kesilmemiş klitorise değmesi durumunda öleceğine inanırlar.

  Yahudilik

  Etiyopya Yahudi Topluluğu (Beta Israel) tarafından dini olmayan bir törenle uygulanmaktadır. Ancak kesimin Yahudi bir kadın tarafından yapılması şartı vardır.

  islam

  Kadın sünneti, islam dininin dîni bir vecibesi değildir. Birçok insanın bu olayı islam ile ilişkilendirdiği, ama yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan gerçeğin ; kadın sünnetinin herhangi bir din tarafından desteklenmediği, buna rağmen " birçok dîni lider tarafından insanların bu işleme mahkum edildiği, dolayısıyla uygulamanın dîni engelleri geçtiği " anlatılmakta ve uygulamanın; Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi inancına sahip topluluklarda olabildiği belirtilmektedir.
  Bu inançların hiçbirisinin kadın genital uzvunun kesilmesini desteklemediği hatta gerçekte; islam Şeriatının, çocukları ve onların haklarını koruduğu vurgulanmaktadır. Kadın sünneti uygulaması yapılan ülkelerden: Etiyopya, Fildişi Sahili, Senegal, Kenya, Benin ve Gana'da yaşayan Müslüman nüfus gruplarının, Hıristiyan gruplara nazaran daha fazla kadın sünneti uygulama olasılığının yüksek olduğu; Nijerya, Tanzanya, ve Nijer'de ise, uygulama yaygınlığının Hıristiyan gruplar arasında daha çok olduğu ifadesi yer almaktadır.  Bu ifadeler kadın sağlığı üzerine yapılmış ciddi araştırma sonuçları üzerine düzenlenen yayınlarda yer almaktadır.

  Bazı Afrika müslüman toplumlarında kadın genital uzvunda kesim yapılması (kadın sünneti) olayı, bazı araştırmacılar tarafından daha çok " Afrika gelenekleri " kaynaklı olduğu şeklinde açıklanır.

  islâm'da kadın genital uzvunun kesilmesinin yeri hakkında âlimler arasında bir görüş birliği yoktur. Ancak, islama aykırı olmadığını iddia edenler tarafından temel dayanak olarak Ebu Davud'da yer alan bir hadis gösterilmektedir.[16] Ebu Davud kitabında bu hadisin rivayet zincirinde kopukluklar olduğunu ve zayıf olduğunu da belirtmiştir. "Dünya Müslüman Ulemalar Birliği" genel sekreteri ve El Ezher Üniversitesi üyesi Dr. Muhammad Salim al-Awwa klitoris kesiminin islam da yeri olmadığını iddia eder ve zayıf bir hadise dayanarak hüküm verilmesini rededer. (Kaynak: Vikipedi)

  vahşettir, önlenmelidir.
  #24226934
 14. 1 -1
  bir çeşit sakatlamadır.
  #24226956
 15. 0 0
  Korkunç bir durumdur.

  simdi belgeselde rastlamıstim. O kadin artik bir şey hissetmiyormus iliskide ve cok iğrenç bir sunnet.
  #24226963
 16. 0 0
  buradaki amaç kadının evlenene kadar, iki bacak arasını muhafaza etmesi,
  anlaşılan; vahşet.
  sonuç; biz ne kadar kınasak da sünnet devam ediyor.
  hülasa; esefle kınıyoruz.
  diyanetten fetva verilmesi, cahiller güruhuna bilgi mahiyetinde ala olur.
  #24226977
 17. 1 1
  Erkek sünneti kadar saçma bir işlemdir.

  Neden insanlar cinsellikten bu kadar korkar?
  #24227042
 18. 0 0
  Korkunç bir şey. ilk defa bir kitapta rastlamistim (bkz: çöl çiçeği) gerçek bir hayat hikayesini anlatan. Kadın idrarini çok zor ve sancılı şekilde yapabiliyordu. Cinsel ilişkiden de hiç zevk almiyormus. Hayır kimin aklına gelmiş orayı kesmek yahu?
  #24227061
 19. 0 0
  30 ülkede görülen vahşi gelenektir. sonuçta bir kız çocuğunu ruhunda derin yaralar açacak şekilde onu sakatlamak, cinselliğini yok etmek ortaçağdan kalma bir ilkelliktir.

  son olarak isveç'te yaşayan göçmenlerden 60 kızın sünnet ettirildiğinin ortaya çıkması isveç kamuoyunu ayağa kaldırmıştır. isveç 1982 yılında sünneti yasaklamış ve aksine davrananlara 4 yıl hapis cezası öngören yasa çıkarılmıştı. http://www.cumhuriyet.com...lkeyi_ayaga_kaldirdi.html

  en sık kız sünneti yapılan ülkelerin başında somali geliyor. zavallı somali, denizlerinde balık kaynadığı halde balık yemeyi küçümseyen halkının açlıktan öldüğü, iç savaşta savaş lordlarının halkı birbirine kırdırdığı bu ülkede kızların yüzde 98'i sünnet ediliyor.
  #24227104
 20. 1 1
  En az erkeklerin sünnet edilmesi kadar gereksizdir.
  #24227199