bugün

büyüklerimizin biz küçükken sürekli bize empoze etmeye çalıştıkları saçma sapan bir zihniyettir. neymiş efendim kız çocukları kahve içerse, bekareti bozulurmuş, çocuğu olmazmış. *
bir nevi akşam tırnak kesilmez mantığıyla aynıdır.
aslıda sadece çocukları kandırmaya çalışmaktadır bu kişiler, erkek çocuklarına da bıyığın çıkmaz sakalın çıkmaz derler. gelişme çağında çok önemli olan uydu saatinin aksamaması için yapılmış olan kandırmacadır, celallenmeye gerek yoktur.
edit : imla
hayatımda ilk defa duyduğum zihniyet türüdür.
herşeyibilenteyze söylemidir. kahve yapmaya üşenen insandır. yalan söylemeyi adeta meslek haline getirmişti. kız çocukları kahve içmez bıyıkları çıkar!
gerekçeleri de " içme yoksa kararırsın" dır. ne kadar mantıklı ( ! ) olduğu ortada.
ananeler, dedeler, kötü niyet yoktur. bazen doğru bile olabilir, içme kararırsın dediler ben karardım mesela.
her gördüğü boku isteyen veletlere söylenen yalanlardan sadece biridir efendim. otu boku denemek tanımak isteyen, olmaz deyince yaygarayı kopartıp küsen veletlere karşı kullanılan en büyük silahtır. küsmek yok ağlamak yok aksine daha çok saygı duyar velet. büyücü gibi her boku bilir o yüce yaşlı şahıs. her bilinmezi zaten kafadan mistik olaylara bağlayan zihne yapılmış bir zulümdür ancak. gelecekte o nesneyi her gördüğünde aklına o lafın geleceği bilinmeden sallanmış masumane ancak korkunç bir yalandır. dizlerine dursundur.
aynı zamanda nedenini sorunca daha fazla şoka girmenize neden olan zihniyettir.
içersen Kararırsın dediler düşmanı oldum kahvenin.
doğrusu çocuklar kahve içmez diyen zihniyet olması gereken başlıktır.

vardır bir bildikleri efendim. zaten çok ufak yaştaki çocuklara, söz dinlemeyecekleri için uydurulan tatlı yalanlardır. zararsızdır. çocuğun gelişimini etkilemez. kahve, acı ve içeriği itibariyle kumlu olduğundan, içmeyeceğini bildiği için anne veya baba çaydırmak amaçlı söylebilir.
bekaretin bozulur hikayesi, yalan yanlıştır efendim. doğrusu kararırsın, kara çocuk olursundur.

(bkz: annelerin her zaman haklı çıkması)
(bkz: anneler çocuğunun kötülüğünü istemez)