24 nisan 2014, perşembe
239 başlık
skorbord
kapat

kürtçe merhaba demek

1. 44-11
    yıllar önce üstad söylemişti (bkz: ahmet kaya): ''ne olur yani bir kürt çocuğu bir türk çocuğuna kürtçe merhaba dese ?''

evet ne olurdu bir kürt çocuğu bir türk çocuğuna kürtçe merhaba dese..? ülkemi elden giderdi..? vatan mı bölünürdü ? ama anlamadılar, anlayamadılar, biliyorum ki şimdi bazıları ama ahmet kaya pkk posteri önünde şarkı söyledi, apoyu özledim dedi vs.diyecekler... evet arkadaşlar ben de izledim o videoyu. hoşuma mı gitti ? hayır. apocumuyum ? hayır. ama mevzu bu değil. mevzu neden serdar ortaç jö tem illede jö tem derken ahmet kayanın bizim televizyonlarımızda kürtçe şarkı söyleyemediği... eğer söyleme hakkı olsaydı ve buna rağmen o bayrağın önünde o şarkıyı söyleseydi o zaman ne diyorsanız haklısınız derdim.
  2. 3-1
    (bkz: slav heval)
  3. 32
    (bkz: bu da böyle bir anımdır)
  4. 244
    kürt çocuk : ( kürtçe ) merhaba.
    türk çocuk : çükümü ye.
    kürt çocuk : az insan taklidi yapar mısın ?
    türk çocuk : pardon abi bir an faşizmin bokunu çıkarasım geldi.
  5. 153
    kürt çocuk: merhaba dünyalı biz dostuz. ama baştan söyleyeyim ben sana. baban polis, arada taş atarız. bir ablan varmış duyduğuma göre. biz arada eylem yaparız onu da iett otobüsündeyken yakabiliriz belli mi olur? annen öğretmenmiş. arada okul tarıyor babamlar. o sırada anneni öldürebiliriz. ama olsun yahu ne olacak sana merhaba desem? vatan mı bölünür? bana sığ bir insan gibi bakma. hadi gel el sıkışalım!

türk çocuk: ya siktir git ya da ben seni siker yollarım.
  6. 4-1
    cerkezce yada tatarca merhaba demekten kuskusuz farklidir. insanlarin uzerinde farkli etkiler/izlenimler birakir. ve bence hicte iyi niyetli,masum,basit yada simultene gerceklesen bisey degildir.
  7. 62
    kürt: merhaba
    türk : çükümü ye.
    kürt: az insan taklidi yaparmısın?
    türk: dağdan indin hatırlatırım.
    kürt : hangimiz inmedik ki ? *
  8. 11
    selamün hello.*
  9. 00
    hiç bir sorun teskil etmeyecek durumdur kürt kisisi de türkçe pekala "merhaba" diyebilir. yeter ki "pkk" diye yanasmasin.
  10. 6-2
    insanlar arasında bir selamlaşmadır. lakin bazı insani vasfını kazanamayan "türk" kökenli arkadaşlar, halen kendinden utanılacak hale gelen abuk sabuk yorumları yazmaktan çekinmemektedir.

(bkz: türktür ne yapsa yeridir)
  11. 53
    kürt: merhaba
    kürt: az insan taklidi yaparmısın?
    türk: dağdan indin hatırlatırım.
    kürt : hangimiz inmedik ki ?
    türk : biliyom kanka, şaka yaptım, takma kafana, gel gezelim.
  12. 3-1
    biz bu kürt çocuğa türkçe öğretelim hem merhaba diyebilsin hem okuma yazma öğrenmek için okula tayin olan öğretmen ona, o da öğretmenin yüzüne aval aval bakmasın. (bkz: iki dil bir bavul)
  13. 3-1
    ingilizce merhaba demekten daha doğal olan bir durum. Sözümona ingilizce Hi özentilik göstergesi iken Kürt birinin kürtçe bu ülke sınırı içinde bunu kullanması daha doğal ve gerçekçidir. Gocunanların gerekçesiz oldukları durumdur ayrıca.
  14. 3-1
    (bkz: türkçe siktir çekmek)
  15. 20
    kürt: merhaba(kürtçe)
    kürt: az insan taklidi yapar mısın?
    türk: öyle deme! bak bir anda tükçeyi öğreniverdin.
  16. 00
    kürtçe konuşmak isteyenlerin aralarında yapıyor olmaları gereken selamlaşma şeklidir. yasakmı? değil! o zaman ne gerek vardı bu konuya? şimdi ben faşist mi oldum?
  17. 33
    hepimiz farsça merhabalaşıyoruz zaten gençler, panik yapmayın.

türk: -merhaba (farsça)
    kürt: -merhaba (farsça)

ortada buluşalı asırlar olmuş zaten, zorlamayın.