6

kürşad isyanı

 1. 1.
  Çin baskısına karsı 40 Türk'ün isyan edişidir . Bu isyan başarılı olamamıstır ancak Türk halkının direnme gücüne sahip olduğu kanaatini uyandırarak Türkleri yeni bir isyan gerçeklestirme çabasına sokmustur. Bu isyanı Arslanbek Sultanbekov-Dombıra adlı eserine işlemiştir .
  http://video.uludagsozluk.com/v/arslanbek-sultanbekov-6441/

  #12097610 :)
 2. 2.
  türk tarihinde yaşanmış mükemmel bir olaydır. hep kahramanlığı anlatılır ama arkası görülmez...

  göktürkler, çin hakimiyeti altındalar ve halktan yeni bir kıpırtı yok. bastırılmışlar, sindirilmişler. kimse kafasını kaldıramaz halde. kür şad, ne yaptıysa organize bişey yapamadı. çünkü çinliler iyi ihtibaratları ve fazla sayılarıyla her yere hakim.

  ve kür şad kararını verdi! türk illerinde bağımsızlık ateşi yakmak için kendini feda edecektiler. bu türk illerinde duyulup, cesaret verecekti. 41 çeri, koskoca çin sarayını bastılar! hepsi ölene kadar vuruştular. onlarca, yüzlerce çinliyi telef edip uçmağa vardılar.

  bu türk illerinde duyuldu ve kulaktan kulağa anlatıldı. kutluk şad tarafından örgütlenilip ikinci göktürk devleti kuruldu.

  not: bugün pkk ile mücadelede bir kür şad'a ihtiyacımız var. onlarca şehide karşı sessiz bekleyecek kadar geniş bir millet değildik biz. bu işte bi terslik var. korkaklaştıldık, sindirildik, bastırıldık. bu millet bir tepki vermeli artık...
  #16768854 :)
 3. 3.
  Sözlükteki, okuldaki, sokaktaki vs her neredeyse bütün "türk" gençlerinin bilip idrak etmesi gereken başkaldırıştır.

  Lafı dolandırmanın alemi yok. Çocuklarınıza kürşad ismini vermekle başlayın işe. Uyuma artık ey türk milleti! Bana dokunmayan yılan bin yaşasın diye diye kendi toprağında araba kürde esir oluyorsun...

  Uyan!
  #24723765 :)
 4. 4.
  (bkz: kürşad ihtilali)
  (bkz: kür şad ihtilali)
  #24723866 :)
 5. 5.
  ihanetin ardından gelen ihtilaldir.
  #24723898 :)
 6. 6.
  atsız'ın bozkurtların ölümü adlı romanında "novelize edilmiş" (romanlaştırılmış) olaydır.
  romanlaştırmadan ötürü biraz abartı mevcuttur. çin sarayı değil türklerin alı konulduğu yerdeki bir prensin sarayı basılmıştır.

  olayın asıl kahramanı Chieh-she-shuaidir. http://tr.wikipedia.org/wiki/Chieh-she-shuai

  kaynak (bkz: ahmet taşağıl)
  #24723932 :)

kürşad isyanı ile alakalı başlıklar
Advertisement
Advertisement