bugün

(bkz: dün boktu bugün koktu)
kendinden aşağıda görmek.
en büyük günah... kendini fazla büyük olarak görmekle başlar .şeytan bir güzel üfler kulağına insanın nefis yoldan çıkmaya meyilli zaten .görürsünüz karşınızdakini mikroskobik boyutta , kendinizi ise kaf dağının başında ... sonrası sonrası çıktığınız odağ başı ölüm olur size okadar yükseklerde görürsünüz ki kendinizi uzanıpta çekemezsiniz bile istediklerinizi öyle ya zirvedesiniz ve ulaşamaz kollarınız onları tutmaya .
(bkz: kıçımsamak) * *
insanların genelde kendi kişilik kılıfından korkarak çıktığı ortamlarda ,korktuklarının belli olmaması için kendilerince geliştirdikleri göya güvenlik silahı...işte ben buyum diye kendi egolarını tatmin etme duygusunun oluşturduğu yanlış adımlardan biri.
(bkz: hakir görmek)
(bkz: büyümsemek)
çok kötü birşeydir. bence denemeyin. ben denedim ve karşılığında kendime yediremediğim ve yenilginin üstüne bir ton alaya maruz kaldım. yapmayın, etmeyin, adam gibi çıkın futbolunuzu oynayın. yenilirseniz de rakibi tebrik edin. ama şunu da unutmayın: (bkz: sonunda iyiler mutlaka kazanır)
konumuna göre saygı diye devşirilen hadisedir.
Tutkularınızı küçümseyen insanlardan uzak durun! Küçük insanlar hep böyle yaparlar ama gerçekten yüce olanlar, sizin de yüce olabileceğinizi size hissettirirler. *
Kanaatimce kendi kusurlarını kapamanın bir yoludur. Başkasına hedef saptırmak yoluyla kendi egolarını açıklarını bastırma dürtüsü. Küçümsemeyin üstatlar zira kimin ne zaman ne olacağı belli olmaz. Zira; Düşmez kalkmaz bir allahtır
nokta. çok küçüktür ama bitişin ifadesidir.
hor görmek, kendinden küçük görmek.

insani boyutuna baktığım zaman hele.. bazen dönüp bakıyorum da, ne kadar acizleşmişiz son zamanda; herkes birbirini çekemez olmuş, bırak parasından pulundan, millet içtiği sigaradan nemalanmaya başlamış, ona göre ''adam'' der olmuş. ne biçim insanlar olmuşuz lan biz ? üzerine giydiğin elbiseden, markasından sınıflandırılmış olmuşsun. kapitalizmini sikeyim dünya. birbirine pis - kaka diyenlerin yozlaşması olmuşuz. hele bir de, fikir küçümsemeciliği var ki, ne yazar ne bozarım...

yoksa bu daha iyi günlerimiz mi ?
Küçümsemek için karşıdakinin biraz kayda deger bazi özelliklerinin olmasi gerekir. Oldugundan daha kucuk gormek demektir. Onun disinda kendini bi bok zanneden tiplere hakettigi cevabi vermek kucumsemek olmaz.
farketmektir bazen.
küçümsemek bence aynaya bakmayı unutmaktır.
Bazen gerekli bazen gereksiz seydir. Hiç ahlak dersi veremicem kimseyi küçümsemeyin diye bazıları hakediyo çünkü. Haketmeyenler ise küçümsenmesi gereken kişiler tarafından küçümseniyorlardır. Bosver..
Şimdiki entel kesimin baş gösterdiği aktivite.
günümüzde ailelerin pekte üzerinde durmadığı, basit bir kötü davranış olarak görülen ahlak(sızlık).

halbuki; kötülük, çatışma, savaş kalbe düşen "küçük görme" hastalığı ile başlar. küçümseme illeti bireyde-toplumda kavgaya-öldürmeye, milletlerde-devletlerde ise savaşa kadar götürür. ana kaide şudur zannımca. bir insan karşısındaki bir insanı veya herhangi bir canlıyı(yani mesele sadece insan da değil)küçük gördüğü andan itibaren aslında kendisi daha aşağı olur. yani aşağılık olur. allah'ın gözünde tüm insanlar eşittir. yani önce biz insan kardeşiyiz. herkes birbiriyle insan kardeşidir. böyle bir global eşitlikten bahseden allah'ımız varken bizim başkalarını küçük görmemiz nedendir ve nasıl bir cürettir. o sebepten insanlarla iletişim halindeyken böyle bir pozisyon içerisinde olduğumuzun farkında olduğumuz vakit hızlıca o duygudan kurtulmamız gerekli.
Küçümsemek her insan için kırıcı bir meziyettir. Toplumlar arasında fitne çıkarır ve düşmanlık fitilini ateşler. Senin ondan ne farkın var sadece yaşantısı seninki gün değil demek gerekir. Günah.
güncel Önemli Başlıklar