bugün

wikileaks'in avustralya kimlikli kurucusudur. afganistan'da yaşanan savaştaki gizli belgeleri yayınlayarak adını tüm dünyada duyurmuştur. gerçekleri gün yüzüne çıkardığı için kapital devletler tarafından pek sevilmemekte. diplomatların, gizli istihbarat servislerinin nefret ettiği adamdır. hakkında söylenenlere göre konar- göçer bir hayat tarzı sürüyormuş, havaalanları evi gibi olmuş. yaptığı işin zorunluluğu gereği yollarda geçen bir ömür ve insanlığa sunulan her türlü gizli dökümanlar. nerede kargaşa, orada bitiveriyor.

dün itibariyle isveç'te hakkında tecavüz suçlaması yapılmış, fakat daha sonra yakalama emri kaldırılmıştır. böyle kirli dolapların çevrilmesi hangi nedenle olursa olsun ''kişisel zedeleme'' harekatıdır.
wikileaks isimli internet gazetesinin kurucusurdur. ırak ve afganistan savaşının bilinmeyen yönlerini belgelere dayanarak yayınlamıştır. ayrıca buda julian assange'nin hürriyet'in londra muhabiri ayşegül ekinciyle yaptığı ropörtaj:

Julian, şu an kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

JA: Son iki aydır çok stresli günler yaşıyorum. iki yıl önce Afrika'da sıtmaya yakalandım. Bu nedenle çok dikkatliyim. Stres yoruyor. Ama her şeyin bir bedeli var. Başıma gelebileceklere hazırlıklıyım. Bu işe girerken daldığım risk ormanının farkındaydım. Diğer yandan basın son 24 saattir üzerine düşeni yaptı. Irak Savaş Günlüğü'nün yankıları günlerce, aylarca konuşulacak. insanların ders çıkarması gerek.

Julian, Siz Irak Savaş Günlüğü'nü her şeye rağmen yayınladınız. Pentagon size ve WikiLeaks'e resmen savaş ilan etti. isveç, çalışma başvurunuzu reddetti. WikiLeaks'e internet yoluyla gelen bağışlar ve yardımlar donduruldu. Bütçeniz yok. Ortaya çıkan resim pek de parlak değil. iki sorum olacak, Siz korkmuyor musunuz, Allahaşkına? Ve, WikiLeaks'in geleceği ne olacak?

JA: inanılmayacak destekler alıyorum. Dünyanın dört bir yanından. Çok güzel insanlar bana destek veriyor. Basın ilk defa üzerine düşeni yaptı. Yapmaya devam edecek. Daha önceki belge ifşalarımda televizyon desteğim yoktu. Şimdi, televizyon kanalları da bu belgelerle ilgili belgeseller yayınlamaya karar verdi. Tam bir işbirliği içindeyiz. içim rahat. Risklerin farkındayım. Korkmuyorum. Tehlikelere hazırlıklıyım.

Bir ara, Irak Savaş Günlüğü'nü yayınlamayacağınızı açıkladınız. Sonra da yayınlayacağınızı duyurdunuz. Fikriniz neden değişti?

JA: Bu tamamiyle asılsız bir haber. Pentagon benimle ilgili bir çok asılsız haber yaratıyor. Kötü basında buna alet oluyor. Zaten bu tür haberleri internetde yayınlamak çok kolay. Benimle ilgili yayınlanan pek çok haberde doğruluk payı yok.

Sizce,Büyük Güçlere; karşı mücadele etmek mümkün mü? Modern çağ Don Kişotluğu yapmak?

JA: Neden olmasın? Olamaz diye yapmadığımız şeyler bizim kendimizi sınırladığımız şeyler.

Siz, gerçek haberleri ya da haber olan belgeleri dünyaya; bedava sunuyorsunuz. Oysa, medya patronları sizin yerinizde olsa bu haberlerden büyük paralar kazanırdı. Ama, siz aslında onları kullanıp, haberlerinizin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyorsunuz. Garip bir işbirliği değil mi bu?

JA: Yapmak istediğim buydu zaten. Dünya çapında bedava bir network kurup, gelen haberleri büyük bir titizlikle inceleyip, derlemek, halka sunmak. Halkı bilgilendirmek. Bunu da bedava yapmak. Aslında bu gazetelerin işi olmalı ama şimdi bizim sayemizde onlara hazır haber yayınlamak kalıyor. Gazetelerin yapması gerekeni WikiLeaks yapıyor.

Siz gazeteciliğe farklı bir bakış açısı getirdiniz. Bunu tamamiyle internet gazeteciliği diye adlandıramayız. Öyle değil mi?

JA: Şeffaflık zaten gazetecilik de olmalı. Günümüzde gazeteciler masa başından, hiç araştırma yapmadan, parmağını kıpırdatmadan haber yapıyor. Hepsi için söylemiyorum. Kötü elmalar yüzünden iyi elmalara bozuk diyemeyiz. Araştırmacı gazetecilik benim yaptığım işin özü. Her şey belgeye dayalı. Bilimsel. Bilim adamlarına neden güvenilir. Çünkü, istatistiklerle konuşurlar. Araştırma sonucunu konuşurlar. Kafadan ya da birilerinden duyarak bir şey üretmezler. Bilim adamalarının araştırmaları yıllar sonra bile başka bilim adamları tarafından kullanılır. Saygı görür. Benim kabul ettiğim gazetecilik böyle bir gazetecilik. Yayınladığım her haber gerçeğe dayalı. Emeğe dayalı. işbirliğine dayalı.

Bilimsel gazetecilik kolay olmasa gerek?

JA: Ciddi bir araştırma işi. Koku alabilmeniz, insanların desteği, belgeler. Kolay değil.

Okuyucu hangi gazetecilik türünü takdir ediyor?

JA: Gazete okuyucusuna; cahil diyebiliriz. Daha doğrusu sıradan bir okuyucu gazetede okuduğu her şeye inanma eğilimindedir. Bilgilenmek ister. Bu nedenle, medya patronlarının işini iyi yapan gazeteciler çalıştırması gerekir. Yoksa halkı yanlış bilgilendirirsiniz.

Peki sizin yayınladığınız belgelerde etik yanlışlar yok mu? Bu belgelerin Amerikan stratejilerine ve ulusal güvenliğe tehdit yarattığı söyleniyor. Buna ne diyorsunuz?

JA: Olur mu öyle şey. Tam tersi.Ben, Amerikalılar'a yardım ediyorum. Halkın gerçeği öğrenmesini sağlıyorum. Yönetimler de gelişmelerden ders çıkarabilir. Daha önce yaptıkları hataları tekrarlamazlar. Böylece yalanlar üzerine kurulu bir düzen olmaz.

Bir röpörtajınızda, P..leri ezmek hoşuma gidiyor demişsiniz. Bu sözler Obama Yönetimi'ni rahatsız etmiş. Bu normal değil mi?

JA: O röpörtajda, Amerikan Yönetimini kastetmemiştim ki.Güçlüleri ezmek hoşuma gidiyor demiştim. Buradaki güç, bir çok anlama gelebilir. Zayıfın da yanında olmayı seviyorum.

Tarih 5 Temmuz 2003. Amerikan askerlerinin, Türk askerlerinin başına çuval geçirmesi olayını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu olayın arkasındaki sebep neydi?

JA: Bu konuyla ilgili yorum yapamam. Belgelere dayanarak konuşmam gerek. Irak Savaş Günlüğü çerçevesinde soruyorsanız, bu günlükler 2004-2009 arasında tutulan günlüklerin toplamıdır. 2003'ü kapsamıyor.

Size dünyanın dört bir yanından sayısız belge geliyor. Ya Türkiye? Türkiye ile ilgili belgeler var mı elinizde? Varsa, daha çok hangi konuyla ilgili? Bu belgeleri yayınlamayı düşünüyor musunuz?

JA: Türkiye çok önemli bir ülke. Bir çok açıdan. Elime de sayısız belge ulaşıyor. Başlıklara gelince Kürt meselesini, Türkiye'nin AB üyeliğini konu alıyor. Ancak bu belgeleri tarayabilmemiz için Türkçe bilen bir ekibe ihtiyacım var. Buradan sizin aracılığınızla çağrı yapıyorum. Türkçe bilen tercümanlara ihtiyacım var.

ingiltere'de bir dergi tarafından 2010 yılının en etkili 50 isminden biri seçildiniz. Yüzünüz yayınladığınız top secret belgelerin önüne geçti. Belgelerle gelen bir şöhret yakaladınız. Bu şöhretle yaşamak nasıl?

JA: Bu benim bilinçli seçimim oldu. Yüzümün tanınmasını yine belgeler için istedim. Böylece anlatmak istediğimi daha rahat anlatabilecektim. Önceleri bu kadar tanınmazken daha rahattım. Ancak, o zaman da belli bir yerde kalmıyordum. Şimdi de kaçarak yaşıyorum. Sadece artık ne yaparsam yapayım her gittiğim yerde tanınıyorum.

Başrolü oynayan adam değil oyunu oynayan adam olmak isterim. Şöhreti nasıl kullandığınıza bağlı.

Size ulaştırılan sayısız belgenin kaynağını bilmiyorsanız merak ettiğiniz olmuyor mu hiç? Bazı belgeleri yayınlamak, kaynağınızı tehlikeye atmak anlamına gelmiyor mu?

JA: Bu çok dikkatlice yaptığım bir operasyon. Kaynağını bildiğim ya da bilmediğim belgeler oluyor. Kaynağını mutlaka bir şekilde teyit ettiriyorum. Belge elime ulaşmışsa, muhbir de risk altına giriyor elbet. Ama, risk almadan insanlık yararına işler yapılamaz.

Julian Assange, yarattığınız depremlerle daha çok hukuki zorlukla karşılaşabilirsiniz. WikiLeaks'in geleceği tehlikede mi?

JA: Daha çok kitleye ulaştıkça gücümüzde artıyor. Korkmuyoruz tersine daha güçleniyoruz. Hukuksal açıdan bize destek vermek isteyen kurumlar da artıyor. Savaşları yaratanlar bundan böyle gerçeklere karşı 'körü' oynayamayacak.

röpotaj'dan anladığımız üzere bu araştırmacı gazeteci pentagon'a karşı insanlığın yanında olmayı seçmiş bizede yolu açık olsun demek düşer.
hackerlıktan gazeteciliğe uzanan öyküsü için;
(bkz: http://www.ntvmsnbc.com/id/25118205/)
isveç te bir savcı tecavüz suçundan kendisi hakkında soruçturma açmış ve gördüğü yerde yakalanacakmış. karar çıkmış.

wikileaks ile koskoca devletlerin kafa tutmaya çekinip ayakkabısını yaladığı amerika ya birleşik krallığa kafa tutan

pelerinsiz kahraman.
yüz hatlarıyla barney stinson'ı andırıyor.
an itibariyle wikipedia.org sitesinde bile yoğunluğu olan kişiliktir.
ne rte'yi ne davutoğlu'nu övmüştür. tayyip erdoğan'ın cebine para indirdiği, tüpraşı kendi karı için sattığını açıklayan belgeler yayınlamış olan sitenin sahibidir, sağolsun.
dünya tarihine adı geçmiştir bugün.
çığırtganlığı ve fanboyluğu yapıladursun, yaptığı şeyin iyi yanını hala göremediğim kişidir. dünyayı kaosa sürükleyip herkesi birbirine düşürmenin nesi kahramanlık allah aşkına ?
tüm dünyanın dikkatini bir anda üzerine çekmiş kişi.
gün itibari ile hakkında yakalama emri çıkarılmıştır.
julian assange kimdir?

anne-babası vietnam savaşı karşıtı bir gösteride tanışmış. muhalif tavrı ona ebeveynlerinden miras. avustralyalı "internet canavarı" gazeteci julian assange, 'yönetişim olarak komploculuk' başlıklı bir tür manifestosunda; bilgi sızdırılması sayesinde, bilgiyi gizli tutmak sayesinde hükmünü sürdüren ve halkını temsil etmeyen yönetimlerin nasıl yıkılabileceğini anlatıyor. sitesinde ifşa ettiği gerçeklerle sanal ortamdaki aktivizmi bambaşka bir boyuta taşıyan assange, kendi deyişiyle "radikal demokrasi"yi vaaz ediyor.

oradan oraya sayısız taşınmayla geçen çocukluğunda, assange bir ara bir elektrik dükkanının karşısında oturmuş. orada bilgisayar programcılığı ve program kırma konusunda ilk bilgileri edinen bu inanılmaz derecede yetenekli çocuk daha sonra matematik ve fizik okumuş. ve 'hacker'lar dünyasına adım atmış.

o ve arkadaşları çok sayıda bilgisayara girmişler, siteyi çökertmişler. çökerttikleri sitelerin arasında amerikan savunma bakanlığı'nınkinin de bulunduğu zannediliyor. ülkesi avustralya'da adli makamlar bir süre sonra assange'ın faaliyetlerini tespit etmiş. hakim karşısına çıkmış ama sembolik bir tazminatla kurtulmuş. bu olaydan sonra 'hacker'lığa son verip kendine gazetecilik alanında bir kariyer oluşturmuş.

julian assange'ı gizemle örülü şöhretine taşıyan dönüm noktası, 2006'da wikileaks adlı siteyi kurması oldu. bu site, kendine gelen gizli bilgi ve belgeleri yayınlayarak dünyanın pek çok yerindeki "kirli çamaşırları" ortaya döküyor. wikileaks'in ortaya çıkardıkları arasında küba'daki amerikan üssü guantanamo'da esirlere yapılan muameleye dair kurallar, kenya'daki yargısız infazlar, irak'ta sivillerin amerikan askerleri tarafından öldürülme görüntüleri de yer alıyor.

kenya'ya dair ifşaatıyla 2009'da uluslararası af örgütü'nden ödül alan avustralyalı gazeteci-aktivist, geçen nisan ayında da iraklı siviller ve bir reuters fotoğrafçısının abd askerlerince öldürülmesine dair görüntülerle irak'ta depreme yol açtı. pentagon'u zor durumda bırakan görüntülerde askerlerin söz konusu ölümlerle eğlenmelerini ortaya koyan ses kayıtları da vardı.

assange son olarak afganistan'a ilişkin gizli belgeleri sitesine koyarak dünya çapında kendinden söz ettirdi.

ancak julian assange ve arkadaşları elbette tüm bunları büyük bir gizlilik içinde yapmak zorunda kalıyor. yalnızca 5 tam-zamanlı editörü ve 800 gönüllüsü bulunan wikileaks'in şefi assange, ülkeden ülkeye dolaşmak zorunda kalıyor (ancak bundan bir rahatsızlık duyduğuna dair herhangi bir emare bulunmuyor). avustralyalı internet canavarı faaliyetlerini yürütebilmek için kimi zaman doğu afrika'da kenya ve tanzanya'ya, kimi zaman izlanda'ya gidiyor.

yaşı bile belli değil
geleneksel medyanın yayınladığı dosyalar sonucu tazminat ödemek zorunda kalmak gibi sıkıntılar yaşayabildiğini, internetinse bu konuda avantaj sağladığını belirten assange'ın yaşı bile tam bilinmiyor. bir iddiaya göre 37, bir diğerine göre 39 yaşında. kaç yaşında olduğunu bile söylemeye niyeti yok yeni çağın istihbarat kralının: "p.. kurularını tahmin yürütmek zorunda bırakmayı tercih ediyorum".

wikileaks

wikileaks kaynaklarının gizliliğini koruyarak hükümetlerin ve diğer organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan, isveç merkezli bir uluslarararası organizasyondur.

wikileaks 'ın çinli muhaliflerin yanı sıra abd, tayvan, avrupa, avustralya ve güney afrika 'lı gazeteciler, matematikçiler ve başlangıç seviyesi şirket teknologları tarafından kurulduğu organizasyon tarafından belirtmiştir. çeşitli gazete ve dergilenin tanımladığına göre avustralya'lı gazeteci ve internet aktivisti julian assange organizasyonun yöneticisidir. wikimedia vakfı ile herhangi bir bağı bulunmamaktadır.

kuruluşundan sadece bir yıl sonra organizasyonun ve wikileaks.org 'un veritabanına 1.2 milyondan fazla doküman bulunmaktadır. "ipotek cinayeti" videosu en kayda değer belgelerin başında gelir. wikileaks yayınladığı raporlarıyla çok sayıda yeni medya ödülleri kazanmıştır.

wikileaks 26 temmuz 2010'da amerikan ordusunun 2004-2009 yılları arasında afganistan savaşı'nda tutmuş olduğu 92.000 belgeyi the guardian, the new york times ve der spiegel gazeteleriyle birlikte açıklamıştır. günlükler bireysel olaylar da dahil dost ateşi ve sivil kayıplar hakkında ayrıntılı bilgiler içermekterdir. belgeleri sızdıran er bradley manning görev yaptığı kuveyt'deki camp arfijan üssünde tutuklanmıştır.

38 yaşındaki avustralyalı jullian assange kendini fizik ve matematik öğrencisi, hacker ve bilgisayar programcısı olarak tanıtıyor.

hackerlık geçmişi 80'lere dayanan jullian assange bu yıllarda "international subversives" adında bir hacker grubuna üye oluyor. 1991 yılında yapılan bir polis operasyonunda avustralya üniversitesine ait bazı sunucular, nortel ve başka firmaların sistemlerine sızmak suçundan yargılanıp para cezası alıyor. sonrasında internet aktivisti olarak bilginin gücü ve özgürlüğüne inanıp, bunu yaymaya çabalıyor.

wikileaks'in ilk gerçekten ses getiren hareketi afganistan hakkında yayınladığı bilgiler olmuştu. bu kritik bilgilerde operasyonların ayrıntıları, verilen kayıplar, öldürülen kişiler ile ilgili önemli bilgiler yer alıyordu.

gizli belge görmemiş kişiler belki bu bilgileri fazlasıyla ciddiye alabilirler. fakat işin gerçek yüzü pek öyle değil. sitenin açıkladığı belgelere bakıldığında belgelerin "secret" adı verilen seviyenin ilerisine geçemediği görülüyor. belgelerin içeriği ise genellikle üst düzey diplomat dedikoduları, resmi yazışmalar, analizlere dayanıyor. bu tarz bilgiler aşağı yukarı bilindiği gibi, yüksek gizlilik sınıfına da kesinlikle girmiyorlar. i̇ster istemez sanki birileri bu bilgilerin sızmasından hoşnutmuş gibi gözüküyor.

wikileaks'in son yayınladığı belgelerin sayıları ve gizlilik dereceleri;

* 15.652 secret
* 101.748 confidential
* 133.887 unclassified

peki nedir yüksek derecede gizlilik? belge ve bilgilerdeki gizlilik derecesi nasıl ölçülür? biraz ona bakalım. elbette bahsedeceklerim amerikan hükümeti için geçerli olan kurallara dayanıyor. nato ve diğer ülkelerin de yer yer benzeşen ama farklı prosedürleri var.

amerika birleşik devletleri sınıflandırma sistemi, bilginin gizlilik açısından sınıflandırılmasını, zamanı gelince sınıflandırılmanın kaldırılması, ulusal güvenliği ilgilendirecek konudaki bilgilerin hükümet çalışanları, sözleşmeli çalışılan kuruluşlar ve diğer devletlerle paylaşılmasına dair kuralları belirler.

belge ve bilgilerin gizlilik derecelendirmeleri sırayla;

unclassified > restricted > confidential > secret > top secret

olarak sıralanabilir.

5. unclassified

bu teknik olarak bir sınıf değildir. bu tarz bilgiler gerektiği zamanlarda serbestçe açıklanır. genellikle polis, hükümet çalışanı gibi kişilerin açıklama insiyatifleri vardır. amerikan vatandaşı olmayanlara açıklanmaz. fakat 11 eylül olaylarından sonra diğer ülkeler ile bu sınıftaki bilgiler paylaşılıyor.

4. restricted

ikinci dünya savaşından beridir amerika "restricted" derecelendirmesini kullanmıyor. farklı bir şekilde, bu sınıflandırma sadece nükleer sırlar için kullanılıyor.

3. confidential

en düşük gizlilik derecesi. yayınlanması ulusal güvenlik açısından sakıncalı olabilecek bilgileri sınıflandırır.

2. secret

ikinci yüksek gizlilik sınıfı. bu şekilde derecelendirilmiş bilgiler yayınlandığı takdirde ulusal güvenliğe zarar verebilir.

1. top secret

ulusal düzeydeki en yüksek gizlilik derecesi. çok gizli belgelerin yayınlandığında verebileceği "olağanüstü yüksek derecede" zarara dikkat çeker. genellikle bu tarz bilgiler kozmik adını verdiğimiz sistemlerde saklanırlar. cts (cosmic top secret) olağanüstü yüksek derecede" zarara dikkat çeker.
dünyayı kaosa sürüklemenin ne anlamı vardı diyerek eleştirilen kişi olmuştur.

bunu şöyle bir benzetmeyle açıklayalım. eşiniz başkasıyla çatır çatır sevişiyor, birisi gelip size belgeleri gösteriyor, siz de adama "ne lüzumu vardı, huzurumuzu bozacaksın" diye çıkışıyorsun.

bu adamın yaptığı devlet adamları için belki kötüdür ama bizler gibi gerçeğin ne olduğu konusunda en iyi ihtimalle teorilere inananlar için harika bir kaynak yaratmıştır.

ellerine sağlık.
(bkz: v for vendetta)

ccc julyan reyiz ccc.
hayatımda gördüğüm en garip adam. korkutucu-güzel arası, tarifsiz.
saygımı katlamış abidir aynı zamanda:
http://www.ted.com/talks/...orld_needs_wikileaks.html

edit: ayrıca konuşma tarzından anladığım, reflüsü ve/veya gastriti var.
dünyanın hassas bir dönemde olduğu gerçeğinden dolayı yaptığı şeyin zamanlaması yanlıştır.

örneğin senin karın başka bi adamla çatır çatır sevişiyor. elbette bunu bilen birisi varsa sana gelip söylemesini istersin. bunu sen televizyon başında çay içerken, kafan rahatken öğrenmek mi istersin yoksa tam işten kovulup bir de üstüne babanın öldüğü haberini aldığın anda birisi sana söylesin mi istersin ? daha da önemlisi ikisine aynı tepkiyi mi verirsin ?

bakalım dünya buna nasıl tepki verecek. v for vendettacılık oynarken kafamızda nükleer silahlar patlamasa iyidir.

(bkz: wikileaks org/#10049645)
bir an önce sigortalı asgari ücretli bir işe başlaması gereken kaos adamı.
adamlar daha henüz 400 küsür belge açıkladı ve amerika wikileaks' i terör örgütü olarak tanınması gerektiğini, kanada' da da ise julien assange' in suikaste uğraması gerektiğinin çağrısını yapıyor!
bu belgeler adamın başına bi şey gelse de açıklanacak kol gibi torrent indirdik ama umarım saklanabildiği kadar saklanır...

http://www.youtube.com/watch?v=bqtIafdoH_g
"doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar" misali, onuncu köye saklanmış adamdır.
siz bu adamı öldürürseniz, biz ne şerefsizlikler karıştırdığınızı öğrenmemiş mi olacağız acaba...
Wikileaks'in yöneticisi veya kurucusu. sistemdeki yanlışlıklara göz yummayan insan.
Bence kendisi siber dünyanın usame bin ladini, amerikanın kendi yarattığı yeni baş belası. benzer özellikleri,

Demeçler veriyor ama yakalanamıyor.
Dünyayı karıştırması sadece amerikanın işine yarıyor.
Bireysel hareketleri amerikaya küresel önlemler aldırıyor. (Füze Kalkanı, Siber Kontrol)
şu sıralar kayıp olduğu bildirilen kişidir. Gözümüze baka baka da böyle işler yapmazlar umarım
yüz ifadesi, burnunun iyi koku aldığını, iyi sır tuttuğunu ve sinsi olduğunu ifade eden meşhur heklemecidir. yersiz yurtsuz kalmış. ama eminim siz öyle sanın zavallılar diyerekten köşesinde sinsi sinsi gülmekte olmayan bıyığının altından. macera adamı. helal olsun diyorum, zekasına, cesaretine, cüretine. kadınların bu hikayeye dahil edilmesinin güvenilirliğini ve itibarını sıradan insanların gözünde zedelemek için uydurulmuş olabileceğine dair kanaatim var. tanımam etmem. neler gördük şimdiye dek dimi sözlük. tecrübe yani.
üstad demişti ki, tüm sırların birbir ortaya döküleceği sürece girdik dikkatli olun. sır diye bilinen yüzyıllık gerçekler bile dökülecek. yalan mı, cık.
modern çağın, hasan sabbah fedaisi.

(bkz: julian assassins)
gizliliğin kötü muameleyi örtmek için kullanılmaması gerektiğini de söylemiş. sırları açıklamasının sebebi buymuş. robin hood aklıma geldi bunu okuyunca.
soyadı sürekli assassin kelimesini hatırlatmaktadır.
adama ne olacağı içime mi doğuyor ne..