bugün

richard bach'in eserlerinden Martı adlı kitabı oldukça anlamlı bir eser olarak belleklere kazınmıştır.
''Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı.
Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. işte zor bir gün daha başlıyordu.''
işte martı Jonathan Livingston bunun savaşını veriyordu. ''neden uçamıyoruz sadece bir yemek amacı olarak güdüyoruz bu olayı ''diyerek uçma denemelerine başlamıştır. dener ama sonuç olumsuzdur hatta bir çok kere sakatlanır.yılmaz!! yine dener ve yine ...
işte okunması gereken azmin gücünü ifade eden kitaplardan biridir.
Richard Bach'ın kitabı. Mükemmeliyetçi martı jonathan livingston seagull. Aynı zamanda Kadıköy Anadolu Lisesi'nin özlerine verilen isimdir.
richard bach 'ın yazdığı romanın adı. kenidisi kitaba "bir öykü" demiş olsa da uzun bir öykü, kısa bir roman olarak kabul edebiliriz kitabı.
dünyaca ünlü amerikalı yazar richard bach in tüm dünyada milyonlarca satan kitabının adıdır.
(bkz: Jonathan Livingston) Bu türün en akıllılarındandır.
Richard Bach'ın bir solukta okunan muhteşem kitabı
büyükler için yazılmış çocuk kitaplarından biridir. insanlara "azmeden duvarı bile deler" mantığı empoze edilmeye çalışılır. gaza gelmeye ihtiyacı olan, öss, kpss gibi bilimum seçme sınavlarına hazırlanan, bir şeyler için "aday" konumunda bulunan her insan evladına okutulan, tavsiye edilen baş yapıttır.
(bkz: jonathan livingstone)
hayata her seferinde daha da yükseklerden pike yaparak dalmak gerekli olduğu daha güzel nasıl anlatılabilirki diye düşündüren müthiş kitap.
hayatımda ilk defa gittiğim tiyatro oyunu. ortaokul yıllarında hoşlanılan kızın oynadığı ve sırf tiyatral bir insan olduğumuzu, sanatı ve sanatçıyı çok sevdiğimizi göstermek adına izleyici olarak dahil olduğumuz, martı jonathan denilen o ugubik adamı ise sille tokat dövmek istediğim oyundur. objektif bakıldığında özgürlüğü ve azmi anlatır ama ben subjektif bakıyorum hep; martıların çoğunun kafası ezilmeli. çünkü benim hoşlandığım martı kızın yanında zıplayıp duruyorlardı.
richard bachın jonathan livingstonı anlatırken geri planda topluma ayarlardan ayar beğendirdiği kitaptır.
belli aralıklarla başlanıp hemen bitirilen richard bach öyküsü, anlatılmak istenen ancak bu kadar hoş ve etkileyici anlatılır.
'en yüksekten uçan martı en uzağı görebilen martıdır' sözüyle tanışmamı sağlamış, hayatımı şekillendirmiş kitap.
richard bach'ın lezzetli kitabıdır. jonathan için yazılmış bir şarkı da vardır.

küçük bir martı bu jonathan.
küçük bir martı o kadar.
uçmak istiyordu jonathan.
uçmak istiyordu ama farklı.

bir gün çok yükseğe çıktı jonathan.
bulutlara değdi kanadı.
ve kendini denize bıraktı...
(bkz: yaşar kurt)
sıradan bir roman değildir martı. toplumda birey arasındaki çatışmanın simgesel olarak dile getirilişidir. martı jonathan livingston, bir insanı simgeliyor gerçekte, yazgısını kendi eylemiyle çizmek isteyen "küçük insan"ı. bach, bu yapıtı için şöyle diyor: "bilinen anlamda yazınsal bir yapıt değildir martı. kullandığım sözcüklerin ötesindeki düşünceler, günlük yaşantımızın doğal birer parçası gibidir. bu yapıtımda ben, daha çok gelecekte ne yapmamız gerektiğini gün ışığına çıkarmak, böylece güç ama mutlu bir yaşam biçimi göstermek istedim."

özenli, pırıl pırıl, olağanüstü güzellikle bir türkçeyle dilimize kazandırdığımız bu roman, yalnız amerika'da üç yıl içinde 31 baskı yaparak 2 milyon satmıştır. *
hayatınızın her devresinde tekrar tekrar okuma ihtiyacı hissetiğiniz insana umut veren ve harekete geçiren richard bach'ın hala gündemde olan kitabı.
yüksekten uçmak için yalnız kalma pahasına sürüsünden ayrılan jonathan kendi gibi martılarında olduğunu görür ve hiç bitmeyen öğrenme keşfetme ve özgürlük isteğiyle daha da yükseklere daha da özgürlüğe uçar. mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde ilk tavsiyeler arasındadır.

kitaptan;

''yaşamın anlamını, daha yüce bir amacını bulan ve ona ulaşmaya çabalayan bir martıdan daha sorumlu biri olabilir mi? binlerce yıldır balık kafaları kovalayıp durduk, ama şimdi bir yaşama nedenimiz var; öğrenmek, keşfetmek ve özgür olmak!''

''herşeyden önce şunu unutmayın ki'' dedi hüzünle,''bir martı sınırsız bir özgürlük kavramıdır. yüce martının bir görüntüsüdür. ve bir kanadından öbürüne, tüm bedeniniz düşüncenizin ta kendisinden başka bir şey değildir.''

'' bir kuşu özgür olduğuna inandırmak, neden dünyanın en zor işi? biraz çabalasalardı, kendi özgürlüklerini görürlerdi. neden böylesine güçlük çekiyoruz?''

''unutma ki bedenin düşündüğünden başka bir şey değildir''
"martı" kahramanı bir martı olan johnatten livingston'ın, bize farklı olmaya çabalamak, imkansız gibi görünenin üstüne gitmek, pes etmemek ve sonunda başarmak duygularını aşılayan çok değerli, sayfa sayısı bakımından ince, felsefi bir kitaptır. ayrıca kimi zaman çok iyi bir hediyedir.
çok ince bir kitap.
richarda bach 'ın tutan tek kitabıdır. diğer kitaplarından hiçbiri bu kadar populer olmamıştır. bir ara martıların bizi anlamayı başardıklarını sancak kadar etkilemiştir beni ayrıca.
sokakta bulup okudum bu kitabı henüz 9 veya 10 yaşındaydım, kapımın önünde kaldırımdaydı, o zamanlar değişik yorumlamıştım, hafızam da hala izleri var en kısa zaman da tekrar edinip okuyacağım bakalım 10 yaş ile 23 yaş arasındaki yorum farkım ne olacak.
cocuklar icin onerilse de cok guzel bir kitaptir. etkileyici bir uslup, cocuklarin anlayamayacagi bir derinlik. sonradan insan eline gecirip de, bir cirpida okuyuverince saplaniyor kayaliklara, maviliklere.
kısaca (bkz: jonathan livingston)
bir yaş günü hediyesi olarak annemden gelmişti martı kitabı. sekiz ya da dokuz yaşlarındaydım. okumayı onunla sevmeye başladığımı hatırlıyorum. geçen aylarda bir kitapçıda elime geçti. onüç yıl falan geçmiş aradan. hala dün gibi aklımda. başarmak için ne yaptığını iyi bilmek gerekir, diyordu. zaten kendisi de sınırları belli zavallı bir martı değildi, sıradışı bir kuştu...yeni yaşımda kendime hediye ettim onu.

tanım: richard bach'ın fabl türünde "bir öykü"sü.
Jonathan Livingston'un okuma alıskanlıgı kazanmak için okunabilecek kitabı. Akıllı çocuklara tavsiye edilir.
(bkz: sadece martı)
uçmak bir martının en doğak hakkıdır, özgürlük ise var oluşun bir parçasıdır.harika bir richard bacheseri.