bugün

yapıtlarında tarım işçilerinin nasıl sömürüldüklerini ustalıkla betimleyen gerçekçi ayrıntıya önem veren hem toplu psikolojisini hem de kişiyi aşan kolektif psikolojiyi yansıtan yazardır.
Kitaplarında yaşadığı psikoloik zorlukları görebildiğimiz yazardır.Özellikle "Ateş Yakmak" adlı kitabında altın arama serüvenini anlatırken gerçekten yaşadığı olayları anlattığını düşündürür.Çünkü Steinbeck de altın bulma uğruna -50 derecelerde mücadele etmiştir.
kitaplarının bazıları :

(bkz: cennetin doğusu)
(bkz: fareler ve insanlar)
(bkz: bitmeyen kavga)
(bkz: gazap üzümleri)
(bkz: uğurlu perşembe)
(bkz: yukarı mahalle)
(bkz: inci)
(bkz: alev)
(bkz: ay battı)
(bkz: altın kupa)
(bkz: sardalye sokağı)
(bkz: stephen king)
cennetin doğusu adlı kiabı için "bundan önce yazdıklarım bir denemeydi.neyim var neyim yok bu kitaba harcadım ve bu kitabı ne kadar çok kişi okursa o kadar bedbah olacağım"diyen amerikalı nobel ödüllü yazar.
şu an okuduğum fareler ve insanlar ve inci ile ne kadar sürükleyen ve uygulandıran kitaplara sahip okunası yazar.......
on the waterfront* filminin senaryosu da steinbeck'e aittir.
kaliforniya da dogmus, doga aşığı nobel ödüllü bir yazar.
(bkz: bitmeyen kavga)
''Beni hiç kafanıza takmayın. 'Gazap Üzümleri', Shirley Temple'ın dişleri yanında nedir ki!'' diyen hayati girgir gecerek anlatan ammavelakin her eseri ve karakter cözümlemeleri insanlara bir sey ögreten pardon kafasina dank ettiren yazar.
Hayatıma anlam katan yegane yazardır kendileri.inci,fareler ve insanlar gibi çok değerli kitaplara imza atmıştır...
1940 pulitzer ve 1962 nobel edebiyat ödüllü amerikan yazar.
büyük umutların yazarı...
fareler ve insanlar isimli basyapitin sahibi.insan ruhunun en derin ve saf köşelerine etkiyen bir eser.zira 12 yaşında okunduğu taktirde, Lennie'ye veda etmek zor olacaktır..
Acı Hayat/Mutsuzluğumuzun Kışı
alev
Al Midilli
Altın Kupa
Aşk Otobüsü
Ay Battı/Aysız Geceler
Bilinmeyen Bir Tanrıya
Bitmeyen Kavga Yukarı Mahalle
Cennet Çayırları
Cennetin Doğusu
Fareler ve insanlar
Gazap Üzümleri
inci
Pippin 4'ün Kısa Süren Saltanatı
Tatlı Perşembe
Sardalya Sokağı
Uzun Vadi
yukarı mahalle
kariyeri boyunca bozkır insanını ve halkın içinden sıradan insanların yaşamlarını, hayallerini ve acılarını işlemiş amerikalı yazar. gazap üzümleri adlı kitabıyla, ekonomik buhranın orta yerinde, bir ailenin zor seçimini anlatandır. ağlatır okunurken zaman zaman.
amerika'nın öteki yüzünü romanlarıyla deşifre eden nobel ödüllü büyük yazar. "bitmeyen kavga" ve "gazap üzümleri" sürükleyici bulduğum kitaplarıdır.
" 27 şubat 1902'de amerika'nın kaliforniya eyaletinde, salinas şehrinde doğdu. babası oranın defterdarıydı, annesi de öğretmen. steinbecler aslında alamandılar, ta 17. yüzyılda amerikaya gelip yerleşmişlerdi. asıl soyadları grossteinbeck'ti. steinbeck'in annesi de irlandalıydı, hamiltonlar'ın kızıydı, steinbeck bu hamilton'ları cennet yolu'nun başlıca kahramanları arasına almış, onların unutulmaz bir levhasını çizmiştir.

steinbeck salinas ortaokulu'nu bitirdikten sonra, dört yıl da stanford üniersitesi'ne dinleyici olarak gitti, biyoloji, daha çok deniz biyolojisi üzerine çalıştı. ondan sonra gazeteciliğe başladı ama, pek başaramadı. olayları olduğu gibi anlatacağına araya kendi duygularını, düşünceleri de katıyordu. işten çıkardılar. böylece türlü işe girdi çıktı: yapıcıların yanında omzunda bir sopayla asılı kovayla harç taşıdı, bir yapı boyacısının yanında yamak olarak çalıştı, eczanelerde kalfalık etti, bahçelerde yemiş topladı.

1930'da 28 yaşında evlendi. karısı carol henning monterey'liydi, o da monterey'e yerleşti. kayıkları vardı, balığa çıkarlardı. böylece, steinbeck'in ayda topu-topu 25 dolar olan kazancıyla aldıkları kuru ekmeğe balığı katık ederek yaşadılar.

bu arada steinbeck yazı yazmaya da başlamıştı ama, daha pek tanınmamıştı; romanları hikayeleri pek para getirmiyordu.
steinbeck'in ilk tanınan kitabı tortilla flat (kenar mahalle) 1935 yılınca çıktı"

kaynak: kenar mahalle romanı
1973 - istanbu baskı
güven yayınevi
çeviri: vahdet gültekin
dünyaca ünlü mezar kazıcısıdır.
Doc: oldum olası hayret etmişimdir, bir insanda hayranlık duyduğumuz özellikler, yani iyi niyet, cömertlik, dürüstlük, açık sözlülük, hoş görü ve duyarlılık gibi şeyler bizim sistemimizde başarısızlığa eşlik eden özellikler. Sertlik, açgözlülük, hırs, acımasızlık, bencillik ve kendini beğenmişlik gibi istenmeyen özelliklerse insanı başarıya götüren araçlar. Bizler iyiliğe hayranlık duyuyoruz ama kötülüğün meyvelerini yiyoruz.

-sardalye sokağı isimli romanından bir bölüm.-
amerikalı oyun,roman, ve köşe yazarı. 1962' DE NOBEL EDEBiyat ÖDÜLÜ ALDI. EN ÜNLÜ ROMANLARI GAZAP ÜZÜMLERi bir 20.YÜZYIL EDEbiyat KLASiği OLARAK KABUL EDiLMEKTEDiR. ÜNLÜ ESERLERi ARASINDA AL midilli, CENNET ÇAYIRLARI, FARELER VE iNSANLAR YER ALMAKTADIR. CALIFORNIA' DA doğmuştur. OLAYLARI GENELDE MONTEREY KÖRFEzinde GEÇMEKTEDiR. 20 ARALIK 1968' DE NEW YORK' dA öLMüştür.
--spoiler--
<<bu kadın beni seviyor, dedi bu kadın beni seviyor ve ben hiç farkına varmamışım. bu çeşit sevgiyi tanımıyorum ben. gözleri gözleri... bu, benim anlayışımı çok aşan bir şey.. acaba beni her zaman böylesine sevmiş olabilir mi ? --gene baktı-- tanrıya çok yakın o. sanırım kadınlar tanrıya erkeklerden çok daha yakın oluyorlar. bunu belkı sözcuklerle dile getiremiyor; ama isa hakkı için gözlerinde nasıl da parlıyor. ve bu kadın beni seviyor. tüm huysuzlukları,hırçınlıkları, kaş çatmaları süresince beni seviyormuş da farkına varmamışım. ama farkına varsaydım ne yapacaktım sanki >>
başını çevirdi . bu acı, bakılamayacak kadar büyük, yakıcı ve korkunçtu. bir kadının ruhunun gözlerinde parlayışını görmek ürküntü verici bir şeydi.
demek ölecekti. bedeni sıcaktı, çok yorgundu birazdan uykuya dalacak ve ölüm gelecekti, ölüm kardeş.
--spoiler--

işte böyle bir adam.
büyük bir zevkle okuduğum, klasikler arasına girmiş fareler ve insanlar kitabının yazarı.
kafayı boşaltmak ve uzaklara gitmek için okunan , kitaplarında sade bir dil kullanan roman yazarı .
belli bir cismi ya da herhangi bir şeyi sayfalarca betimleyebilmek gibi olağanüstü bir yeteneği vardır. mesela bir gecekonduyu en küçük, en son ayrıntısına kadar, çok akıcı bir şekilde betimler. o gecekondu sanki karşınızdaymış gibi kafanızda canlanır. çatlak olan tahta parçalarını; yosun tutmuş köşesini, her yerini gözünüzde sorunsuz canlandırmanıza neden olacak şekilde güzel betimler.

gazap üzümleri adlı romanıyla da nobel edebiyat ödülünü almıştır.
"Fareler ve insanlar"da iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatmıştır. En önemli yapıtı olan "Gazap Üzümleri"nde ise tarımdaki hızlı kapitalistleşme sürecini anlatmıştır.
gazap üzümleri isimli eseri pek bir güzeldir, Yanlız sıkıntılı zamanlarda okunması tavsiye edilmez ,hayattan soğuma sebebidir . Bünyede (bkz: devrimci) olma isteği uyandırır baştan söyleyeyim.