bugün

bu yıl walk the line adlı filme oscar ı alacağına inandığım aktör. Ayrıca bunun birde nicole kidman la oynadığı to die for filmi vardır ki oyunculuğu bu filmde de enfestir Severim kendilerini...
isminin telafuzunun tuhaf olması ve kardeşlerinin doğayla özdeş isimleri olması sebebiyle ve geçirdiği bunalımın da etkisiyle uzunca bir süre kendisine "Leaf"(ing. yaprak) dedirten, kendisi gibi oyuncu olan ancak yaşamını yitirip 2 sene joaquin in ağzından oyunculukla ilgili tek kelime çıkmamasına sebep olan bir abisi vardır.. hala konuşmaz bu konu ile ilgili..
rahmetli river phoenix'in kardeşi olan aktör...walk the line adlı filmde reese witherspoon ile birlikte oynamış ve amerikalı country sanatçısı johnny cash'in hayatını oynamakla kalmayıp filmin soundtrack albümündeki şarkıları reese witherspoon ile birlikte süper bir şekilde seslendirmiş aktör...ayrıca gladyatör'de ve robert de niro ile birlikte kusursuz adlı bi filmde de oynamışlığı vardır...8 mm'de de nicholas cage ile oynamıştır...johnny cash'in benim hayatım film yapılcaksa beni bu adam canlandırsın dediği walk the line adlı filmiyle bizde country merakı başlatan aktör de diyebiliriz...
Çok süper bir karakter oyuncusudur. 74 doğumludur ve yolu açıktır, ayrıca bir trajedi olarak abisi gözünün önünde aşırı doz dan ölmüştür. (bkz: river phoenix)
yarık dudaklıdır ve karizmatik sigara içenler arasındadır.
gladyatör' de hain imparator rolüyle diş gıcırdatan, 8 mm' de beklenmedik ölümüyle üzen, işaretler' de uzaylının kafasına indirdiği beyzbol sopasıyla alkışlanan ve film icabı insanlığın umudu olan, başarılı aktör.
heralde dünyada yarık dudaklı bir adamın bu kadar popüler olcağı söylense 10 yıl önce kaale almazdık. neden mi? çünkü genel de yarık dudaklıları herkes gördüğünde önce bir dudaklarına bakar ve bu da karşısındaki kişide özgüven eksikliği yaratır, ilginin ilk olarak oraya gitmesinden dolayı amabu arkadaş ne yapmış, umurunda bile olmamış ve ver coşkuyu modunda kendisini sahnelere atmış ve sonuç ne olmuş helal olsun adama dedirtmiştir. merak ettiğim niye 10 yıl önce söyleselerdi kaale almadık kısmı? çünkü o zamanlar çocuktum ve mahallede yarık dudaklı bir çocuk vardı herifi top oynamya çağırırdık cevap bile veremeyecek kadar kendini içine kapamıştı işte neden budur ey dostlar.
yarik bir dudagin bir insani ne kadar cekici yapabileceginin gostergesi.
az önce walk the line başlığına ismini yazana kadar, göbeğimi çatlatan bir ismi bulunan aktör...
her ne kadar yüz mimiklerini pek fazla kullanmasa da, duyguları ve ifadeleri çok güzel yansıtabildiğini düşündüğüm aktör.
(bkz: quills)
(bkz: signs)
(bkz: the village)
diğer kardeşleri river, rain, summer gibi kendisi de oyuncu, ama açık ara en ünlüsü, isminin -hokin finiks- şeklindeki telaffuzu caiz olan, gerçekten iyi oyuncu.

bebekyüzlü aktörleri görmekten artık gına gelen birine en iyi alternatif.
1974 porto riko dogumlu aktör...oynadığı her filmde daha da artan performansıyla,gizemli ve karmaşık rollerin aranan adamı olmuştur kendisi...ne istediğini,ne düşündüğünü belli etmeyen yüz ifadesi aslında oyunculuk yeteneğinden ziyade bir nevi hayat boyunca yaşadıklarıyla da açıklanabilir...agabeyi zamanın yetenekli oyuncusu river phoenix 1993 yılında trajik bir ölümle hayatını kaybetmiştir...ve onu kurtarmak için 911 i aradığındaki telefon kayıtları televizyonlarda acımasızca yayınlanmıştır...çocuklugunda hiç okula gitmeyen joaquin phoenix genelde asosyal ve sessiz birisi olduğunu hep belirtmiştir...
son hali üzen aktör.

--spoiler--
http://kelebekgaleri.hurr...9080&p=1&rid=2369
--spoiler--
rol yapmiyorsa son halleriyle kafasini saglam bir sekilde kirdigi anlasilan aktor.

david letterman'a katildigi programda program boyunca "hi, evet, hayir.." gibi kelimelerden ve birkac cumlecikten baska bisey duyulmamistir agzindan. o kudretli letterman ki en ketum katilimcilari bile tereyagindna kil ceker gibi rahatlatip konusturmasiyla meshurdur.

sac sakal birbirine karismis ve gunduz gece gunes gozlukleriyle dolasip aktorlugu biraktigini ve hip-hop muzik yapmaya basladigini soyledi. youtube'daki bi videoda da sahnede hip-hop muzik yaparken dustu felan ayni walk the line filminde oldugu gibi. bazi oyuncularin oynadigi roller kaderleri haline mi geliyor ne.

yorumcunun biri de "yeni bi heath ledger drami istemiyoruz lutfen cu cocuga ulasin ve yardim edin" diyordu. umarim sonlari benzemez.
puştoğlu puşt rollerini başarı ile canlandıran aktör.
gladyatör filminde şerefsiz imparator commodus'u canlandırmıştır.
son haliyle fyodor dostoyevski nin hayatını canlandırabilecek konuma gelmiş oyuncu; plase olarak ise kaiser wilhelm diyorum.
8 mm filminde de rol alan amerikalı aktör.
mademki müzisyen olmaya karar verdim sakalımı uzatmalıyım kervanına katılmıştır.
walk the line filminde johnny cash şarkılarını harika yorumlayan hem sempatik, hem yakışıklı, hem de yetenekli aktör.* keşke sinemayı bu kadar erken bırakmasaydı da kendisini yeni yapımlarda izleme şansını bulabilseydik.
letterman ın showunda tam bir anti-kahraman kılığında görülen süper yetenekli aktör. ex aktör mü demeliyiz artık? burda link olacak ;

http://www.huffingtonpost...ixs-bizarre_n_166229.html

act ı bırakıp hip-hop yapacağını söylüyor. iyi güzel, yapsın. ama yaptığı hiç bir şeye benzemiyor. link gelecek;

http://www.youtube.com/watch?v=LieYeCudbQ8

saygılar abi. zaten normal bir davranış yakışmazdı sana.

henüz 34 yaşında ve kariyerinde yeni bir sayfa açmak istiyor. mantıklı açıklaması da yok. " i dont know" deyip duruyor. nihilist oldu sanırsam.
karizmatik sözcüğünün en uygun karşılığı= joaqun phoenix. quills, walk the line, reservation road gibi filmlerinde döktürmüş resmen.letterman ın şovundaki halinden sonra önceki röportajlarını izledim, evrim geçirmiş sanki.bir insan bu kadar değişebilir mi? ya rol yapıyor ya da keş olmuş. sonunun heath ledger gibi olmasından korkuyorum.
yönetmen M. Night Shyamalan'ın gözde oyuncusu.
(bkz: am i not merciful)
tavsan dudakli, karizmatik aktor.