bugün

the fabulous baker boys'tan seabiscuit'e, dingin ve "içerden" oyunuyla gerçek bir karakter oyuncusu olmayı başarmış usta bir oyuncu. the fisher king ve the big lebowski, oyunculuğunun zirveleridir.
http://sinister.azbuz.com...objectID=5000000002111149
eğer the big lebowski'yi henüz izlememiş şanssız insanlardan biriyseniz ve bu talihsizliği yenmeye niyetliyseniz, ne olur, oturun önce bi iki jeff bridges filmi izleyin. eğer bunu yapmazsanız, the big lebowski'den sonra hangi jeff bridges filmini izlerseniz izleyin, devamlı 'bunlardan hangisi jeff?', 'filmin yarısı geçti daha jeff bridges'i göremedik' gibi tepkiler verebilirsiniz. neden derseniz, the big lebowski'deki the dude rolü bu adam tarafından o kadar başarılı canlandırılmıştır ki, adeta jeff bridges kendi içinden bir adam daha çıkarmış, ona dude demiş alemlere salmıştır. o rölü gördükten sonra insan beyni başka bir rolle bağlantı kuramıyor, aynı insan olduğunu kavrayamıyor, henüz o kadar gelişmemişiz.

ikinci bi talihsizlik de şudur, bu adam feci şekilde kurt russell'a benzer. belki de bu yüzden bi kaç kötü film tercihi yapmıştır, belki insanlar ilk önce kurt russell sanmıştır. olabilir bunlar.
(bkz: see you in the morning)
67. altın küre ödüllerinde dakikalarca ayakta alkışlanmış büyük aktör.
The Big Lebowski'deki Dude karakteri nasıl bir oyuncu olduğunun açık ispatıdır,her filminde apayrı karakterlere bürünür.
67. altın küre ödül töreninde En iyi Erkek Oyuncu dalında 'Crazy Heart' filmi ile küreyi evine götürmüştür. ödülünü alırken bütün salonun kendisini ayakta alkışlaması üzerine "Benim fazla takdir görmemiş profilimi ezip geçiyorsunuz." diyerek academy'ye ve hollywood'a ayarın ağababasını göndermiştir. ayrıca konuşmasında birçok filmde birlikte çalıştığı dublörüne de teşekkür etmesi takdire şayandır. oynadığı her filme büyük renk katan, rollerini adeta yaşayan bu usta aktörü saygı ile selamlıyoruz.

and the oscar goes to editi: 82. ocsar ödül töreninde de crazy heart filmiyle en iyi erkek oyuncu ödülünü kapmıştır baba, tebrik ediyoruz.
crazy heart filminde canlandırdığı bad blake rolüyle oscar ı sonuna kadar hak etmiş oyuncu.

(bkz: bad blake)
true grit ile 83.oscar ödüllerinde en iyi erkek oyuncu dalında aday gösterilmiştir.oscar alır mı sorusuna the kings speech filmindeki rolüyle colin firth daha yakındır demek doğru olur herhalde.en azından söylentiler bu yönde. ancak benim şahsi kanaatim jeff bridges'in
ödülü daha fazla hak etmiş olduğudur. oscar alır mı bilinemez ancak ben kendi adıma
jeff bridges filmlerini sinema salonlarında izleyebildiğim için şanslı sayıyorum. tartışmasız dünya sinemasının yaşayan en karizmatik ve en iyi oyuncuları arasındadır.
jeff lebowski (bkz: the dude) karakteriyle yaran adam.

bir nick'im olsaydı adını "the dude" koyardım.

(bkz: the big lebowski)
üzerine ne giyse yakışan adam. en son tron'da izledim, bir kez daha hayran oldum. yavaş yavaş master jedi olma yolunda ilerliyor. liam neeson ile beraber favoridir, son ayakta çifte oynanır.
son dönemde true grit filmindeki alkolik ve acımasız us marshall -eski * güneyli- abi rolüyle döktürmüş ve bizi bizden almış ünlü aktör.
true grit'te cidden sarhoş izlenimi veren aktör. o nasıl bir oyunculuktur lan, film boyu böhür böhür konuştu durdu. dediklerini anlayabilene aşk olsun. bir de o haliyle oscar adayı oldu pes amına koyim.
fisher king filminde robin williams ile harika işler yapan aktör.
büyük aktör, büyük oyuncu. birçok filmini gözyaslarıyla izlediğimiz, 20 yyılın ve bu dünyanın en değerli sinema mücevherlerinden birisidir. 4 kez aday olduğu halde sadece bir kez oscar almıştır. o true grit yok mu, ya da crazy hearth ya da lebrowski. hakkında az yazılmış, hakkettiği ünü ve sevgiyi "artiz erozyonu" yüzünden hiçbir zaman bulamamış çok büyük bir oyuncudur jeff bridges. hakketiğinden çok daha az kişi tarafından tanınır. ama tanıyan kendisine büyük saygı duyar.

üstelik sesini de harikulade kullanır. al pacino´yla birlikte bu bakımdan kendisini tek geçerim.
karizmanın tanımı olan aktördür efendim kendisi. biraz sakal bıraksın hele... kız olsam veririm. *
birden yaşlananlardan olsa gerek.
country dalındaki albümüyle şimdi de kulaklarımıza hitap eden abimiz.

http://en.wikipedia.org/wiki/jeff_bridges_(album)
baba gibi adam.. adamda tam baba karekteri var abi..
her kalıbın oyuncusu olabilecek kadar yeteneklidir. 1982 deki tron filminde hippi, the fisher man de vicdan sahibi (izlemenizde fayda var), big lebowski de ayyaşın teki, arlington road da epey ciddi, k-pax de çok baba adam... genel olarak bir serseri tipi var adamda. ayrıca sesi ve o ağır gülüşü ayrı bir hayranlık sebebi.

gençliğinde çok yakışıklıdır.

görsel
http://t1.gstatic.com/ima...NJfwEwQquQ8okcXM8aUGjUGnw tron legacy için gençleştirilmiş hali.
görsel
görsel
"crazy heart" filminde kariyerinin doruğuna ulaşıp oscar'ı kucaklamış efsane aktör. tam bir karakter oyuncusu. big lebowski gibi bir büyük hengame'den sonra aynı başarıyı gösterebileceğini defalarca kanıtladı.
tron legacy filminde filmin yarısında bilgisayarla yapıldığı anlaşılan adam. oha dedirtmiştir. filmde gerçek kendisi de vardı, aynı adam olduğunu zor anlamıştık.
ilerlemiş yaşına rağmen yürüyen karizma diye nitelendirilebilecek bir crazy heart
Tam bir "akıl hocası" profiline sahip müthiş yetenekli oyuncu. Bütün Hollywood'ta akıl hocası rolünü bu adamdan iyi kimse oynayamaz.
(d. 4 Aralık 1949, Los Angeles, Kaliforniya), dört kez Oscar ödülüne aday gösterilmiş Amerikalı bir aktör ve müzisyendir. Çok tanınan oyuncu bir aileden gelir. Çılgın Kalp adlı filminde Otis Blake rolüyle En iyi Aktör dalında Oscar ödülü kazanmıştır. Şu an Montecito,Kaliforniya'da yaşamaktadır.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Jeff_Bridges
Çok yetenekli oyuncu. Bir değer. Son filmde iyice efsaneleşti gözümde.

(bkz: hell or high water)
güncel Önemli Başlıklar