bugün

dostlar işin aslı şu,

2019 yılı ylsy ye başvurdum, kurumlardan eüaş'nin mülakatına katıldım. mülakat sonucunda 79 puanla 8. sıradan tercih hakkı kazandım ki zaten benim alandan 8 kişi alınacak yani eğer bütün alanları tercih edersem illaki bir yere yerleşeceğim.

sorun şu ki bu 8 alandan 2 si japonya veya güney korede yüksek lisans+dpktpra, diğerleri çin, almanya ve fransa(2 kişilik kontenjanı var fransanın)'da yüksek lisans.

yaşım 28, eğer japonya veya güney kore çıkarsa min 6 sene ülke dışında olacağım. memleketten o kadar uzak olmak biraz kafamı karıştırıyor. korkuyorum sözlük. halihazırda zaten yüksek lisans yapıyorum, çalıştığım işten pek memnun da değilim. bu şansı yakalamışken yurt dışına gitmek de istiyorum ama hala içimde, şuramda bir korku var.

sizce ne yapayım, yorumlarınızı ve tavsiyelerinizi bildirirseniz memnun olurum.
git 6 sene sonra özlersen dönersin. farklı kültürler gibisi var mı. ben elime geçen fırsatı bı kere kaçırdım kilitledim kaldım burda.
Oncelikle avrupa'daki programlarin sadece doktora olani var mi? Varsa sureci dondurur, mevcut yuksek lisansimi bitirir doktoraya fransa ya da almanya'yi tercih ederdim.
Uzakdoğu çok çekici geliyor olsa da şu noktada isler pratikte öyle olmuyor.
Ayrica orada gecirilecek yil sayisinin iki kati kadar burada yerlestirilen kurumda calisma zorunlulugu olacağı icin yurt disinda minimum vakit bence daha makul. Her ne kadar isler rayinda da gitse bir yerde mecburi calismak insanda stres yaratir.
Tabii sadece doktora programi yoksa yazdiklarimin bir anlamı olmayacaktir. Akademi dusunulmuyorsa doktora yapmanin da bir esprisi yok.
Isin ozu bol sans dilerim.
japonya ve güney kore’den birisine dakka durmadan gitmeni öneririm.

hiçbir zorluk çekmezsin.

hatta geri dönmeme esaslı gitmende fayda var.
Pılımı pırtımı toplayıp Avrupa’ya yerleşmiş biri olarak, sana cesur olmanı tavsiye ederim. Uzak doğu yerine Fransa yada Almanya daha iyi olabilir. Uzak doğulular çalışmış biri olarak şunu söyleyebilirim Kore aralarında en iyisi.