bugün

1990 yapımı tim robbins'in başrolünde oynadığı güzel bir film.
sözlükte dikkat çekmemiş olan gerilim şaheseri. bir sahnesinde sinema tarihinin en ürkütücü sesinin duyulduğu bu ses sırasında izleyicinin altına etmekten son anda yırttığı rivayet edilir.

http://www.isteksiz.com/sinema/jacobs-ladder/
hakkında bu kadar az entry girildiğini görünce insanı üzen şaheser.

(bkz: finali muhtesem olan filmler)
stay adlı filmle aynı hatta aynı ve aynı filmdir. sadece aralarında 14 yıl vardır. yine de senaryosunun akıcılığıdır, izlenebilirliliktir denirse stay tercihtir..
vietnam sendromuna odaklanan film. tim robbins geçmişini kurcalarken izleyici giderek artan gerilimin tutsağı olur.
vietnamzedelerle ilgili yapılmış en iyi filmlerden biridir. pentagon yalanlasa da gerçek bir hikâyeden esinlenilerek hazırlanmıştır. tim robbins'in oyunculuğuna, şeytan ve melek sembollerine(özellikle sırt ortopedisti ile ilgili yaratılmış melek sembolü şahanedir) ve belki de gelmiş geçmiş en iyi sonlardan birine hayran kalacağınız başyapıttır.
nefis bir film. sonu çok şaşırtıcı gerçekten. akıl dolu bir senaryo. film noir türünün baş yapıtlarındandır.
anathema'nın alternative 4 parçasıyla müthiş bir uyum sağlayan film. *
filmi ayrı bi konu ama rush' ın en güzel şarkısıdır.

http://fizy.com/#s/1o3feo
zihinde şimşekler çaktıran, kafa yoran, rüya alemine bodoslama daldıran film.

http://www.sinemazingo.co...in-hikayesi-jacobs-ladder
Bruce Joel Rubin'in uyuşturucu kafasıyla yazdığını sandığım eser..
(bkz: bunu yapan insan olamaz)
kafamda tek bir soru işareti bırakan şaheser ki kimde kaldıysa o işaretten tek bir yer üzerinedir *. ayrıca ürktüm lan. o ses nerden çıktı dedim bir an.

--spoiler--

küvetteki buz sahnesi beni en çok etkileyendir. şişman komşunun tribi falan aman tanrım dedim.

--spoiler--
psikopatça çekilmiş, sürprizler barındıran bir film. başındaki vietnam sahnesi ile klasik amerikalı kahraman filmlerinden birisi olduğunu düşünmeyin. ürkütücü sahnelerden oluşuyor. çok cesurca dokunduğurduğu yerler var, ve tabii ki müthiş bir final. iyi seyirler.
silent hill bu filmden esinlenerek yaratılmıştır.

korku ve gerilim filmi dediğin böyle olur, çok sağlam.
cidden uyuşturucu kafasıyla yapıldığına inandığım yeteri kadar kıymeti bilinememiş dehşet film.
jacob singer rolünde tim robbins'in muhteşem bir oyunculuk sergilediği tuhaf film, amerikan askeri sisteminin acımasızlığını içeriden bir gözle yansıtıyor.
film ismini biblikal bir anlatidan alir;

(bkz: yakup un yastığı)
rush'ın Permanent Waves albümünde yer alan gerçek bir progressive rock şaheseri. çıkışından bu yana* geçen 35 yıla rağmen, insanları büyülemeye ve ardından gelenlere ilham vermeye devam etmekte. sözlerini de yazayım tam olsun:

The clouds prepare for battle
In the dark and brooding silence
Bruised and sullen storm clouds
Have the light of day obscured
Looming low and ominous
In twilight premature
Thunder heads are rumbling
In a distant overture...

All at once, the clouds are parted
Light streams down in bright unbroken beams...

Follow men's eyes as they look to the skies
The shifting shafts of shining weave the fabric of their dreams...
Hayatımın filmi diyebilirim.

Benden film önermemi isteyenlere ilk sırada söylediğim film.
Konu müthiş, tim Robbins zaten dehşet verici ve finali muazzam.

Benim için diğer bir önemi ise, hiç beklemediğim birinin bu filmi benim önerim üzerine izlemesi idi. * *