bugün

gösterdikleri bu büyük cesaretten dolayı kendilerini tebrik ettiğim sözlük yazarlardırlar. hayatta seküler bir tavır için takılan bu arkadaşlar kimliklerinin hükmü ile müslümanlardır aslında. ama ortada ironik bir durum mevcuttur maalesef ki. gülmek istiyorum gülemiyorum. çünkü çok acı. nasıl diyeyim. böyle boğazım düğümleniyormuşçasına boğuluyorum bu tür insanları gördükçe. hem islamiyete inanmak, bağlanmak. yani allah'a itaat. hem de allah'ın yasak ettiği, haram olarak nitelendirdiği işleri yapmak. bu ironi değil de nedir alla sen.

şimdi kimse bana "allah ile kul arasına kimse giremez ulan! bıdı bıdı bıd bıd" yapmasın da mantıklı bi cevap versin!
ey zahit saraba eyle ihtiram
insan ol cihanda bu dunya fani
ehline helaldir,na ehle haram
biz iceriz bize yoktur vebali

sevap almak icin iceriz sarap
icmesek oluruz ducar-i azap
senin aklin ermez bu baska hesap
meyhanede bulduk biz bu kemali

kandil geceleri kandil oluruz
kandilin icinde fitil oluruz
hakki gostermeye delil oluruz
fakat kor olanlar gormez bu hali

sen munkirsin sana haramdir bade
bekle ki icesin obur dunyada
bahs acma harab-i bundan ziyade
cunku bilmez haram ile helali

(bkz: edip harabi)
(bkz: ey zahit saraba eyle ihtiram)
(bkz: etil mi)
şunu yapan sözlük yazarları, bunu yapmayan sözlük yazarları gibi sınıflandırmaların kimin neresine derman olduğunu anlayamamakla birlikte; benim de dahil olmam gereken listedir.**
sek alkol bulursam benim de içinde olacağım gruptur.
(bkz: ispirto içen yazarlar)
(bkz: tiner çeken sözlük yazarları)
(bkz: oha)
edit:
ilgili ayetler;
--alıntıdır--
1- "Hurma ağaçlarının meyvesinden ve üzümlerden hem bir içki yapıyor, hem de güzel rızk ediniyorsunuz. Bunda aklı eren kavim için elbette ibret vardır." (Nahl Sûresi, 67) Bu ayette içkinin güzel rızk olmadığı açıklanmıştır. Bu ayetin nüzulü ile, içkinin dinen tasvip edilmeyen bir madde olduğu anlaşıldığından, bazı sahabeler içkiyi terk etmişlerdi. Aslında bu ayetin inzali ile, içkinin ileride haram olacağı da anlaşılmıştı.

2- "Sana içkiyi ve kumarı soruyorlar. De ki: Onlarda hem günah, hem insanlar için faydalar vardır. Günahları ise faydalarından daha büyüktür." (Bakara Sûresi, 219)

3- "Ey iman edenler! Siz sarhoşken, ne söyleyeceğinizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayın." (Nisa Sûresi, 43) Bu ayet-i kerime, sarhoşken namaz kılmayı men etmiştir. Bu durumda, beş vakit namazını hiç geçirmeksizin kılan bir sahabenin, gündüz iki namaz arasında içki içmemesi gerekiyordu. Aksi takdirde, yani gündüz iki namaz arasında içki içecek olsa, alkollü içkinin sarhoşluk edici tesiri geçmeyeceği için namazı kılamayacaktı. Belki yatsı namazından sonra içki içebilecekti. Bu durumda büyük bir sahabe kitlesi daha içkiden tamamen vazgeçmişlerdi. Çünkü alkole alışmış olan vücutlar, artık yavaş yavaş ondan uzaklaşıyordu.

4 -"Ey iman edenler! içki, kumar, tapmaya mahsus dikili taşlar, fal okları ancak şeytanın amelinden birer murdardır. Onun için bunlardan kaçının ki, murada eresiniz." (Maide Sûresi, 90)

5- "Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?" (Maide Sûresi, 91)

"sarhoş edici bütün içkiler haramdır"
diyor peygamberimiz (s.a.v.) bir hadisinde.
--alıntıdır--
bu sözlük yazarlarının bu ayetleri ve hadisi nasıl yalanlayacaklarını çok merak ediyorum.

nasıl böyle cahilce ve komik bir tanım koyabiliyorsunuz buraya anlamış değilim;

görsel
başlangıçta bir yanılgı var. alkol içen birisinden bahsediyorsak şayet çok kötü bir durum zira alkol öldürür. ama sek içmiyorsa bira, votka, rakı gibi alkolü dolaylı yollardan alıyorsa aşırı içmediği sürece sağlığına zararı olmayacak yazardır.. bu yönde bir sorun yok yani.

bu araları birileri mantıklı bir cevap istiyorsa ona çok özel anlatırım.

edit: yiğenime bir siyah gazoz getir sen
mantıklı cevap beklenen mantıksız ankettir.

sabahtan beri kim namaz kılıyor, kim kılmıyor, kim hacca gidiyor, kim gitmiyor gibi çok önemli sorunlara çare, dertlere şifa olan yazarlarımız şimdi de alkol içenleri fişlemeye girişmişlerdir.

ne yapacaksın kardeş yahu? hesabı mı getireceksin, bara mı ortak olacaksın? bırak içen içsin alla alla!
(bkz: saf alkol)
(bkz: saf alkol içen sözlük yazarları)
(bkz: alkol içeren sözlük yazarları)
kendileri adına tevbe edeceğim sözlük yazarlarıdır.
çünkü bunu zamanında ben de yapmıştım.
günah işleyen yazarlardır.
içinde bulunmadığım yazar grubu. (bkz: yeşilaycı olmak) (bkz: yeşilay)
(bkz: kerevizsevenadam)
(bkz: hanım koş fişleme var)
ayran içiyorum sonra da uyuyorum.
geçen yine 4 şişe jack daniels i devirmişim ama hala içesim var. Sonra dedim ki sözlüğe gireyim de tanrı ile kul arasında kendi kendini görevlendirmiş mahlukatların entryleri felan okuyayım da daha fazla içmeyeyim. Malum zararlı felan. Okudum felan. Amacıma ulaşmak üzereyken bir kıskançlık peydah oldu. Lan hadi ben bu salak kararı verdim okudum sebebimde hazır sarhoşum. Sen neyin kafasıyla müdahale ediyorsun arkadaşım. Alkolden döndürdüğün her adam karşılığında mı çalışıyorsun. Kar ortağı mısın?

Kıskançlık kaçıncı günahtı bu arada?
(bkz: o son birayı içmeyecektim)
tez zamanda sözlüğü bırakasıcalardır. burası alkol otobüsü yok sözlüğü değil.
kim, ben mi?... dün gece fazla kaçırmışım hatırlamıyorum...
laboratuvar çalışanı sözlük yazarlarıdır.

Alkol içmek ne lan? Alkollü içecek de eğer içki demeyi bilmiyorsan. Namaz yerine sevap kılmak gibi bişey heralde bu.

(bkz: alkol içmek alkollü içecek içmek sorunsalı)

bikaç vadi zambağı da günah işlerler demiş. Ulan siz allah rolünü üstlenmeden önce şu aldığınız ev kredilerinin hesabını verin. Hani günahtı lan?

(bkz: ayar üstüne ayar yiyen embesiller)
içip içip sapıtmıyorsa içmeyi bilen yazardır.