bugün

ne yani anlamadım, izmir'in dağları vatan toprağı eyvallah ama izmir in dağlarını sevmek zorunda mıyız? mesela bana çok çorak gelir, nefret ederim izmir'in dağlarında yürümekten. izmir in dağlarını da hiç sevmem.
Zorundasınız. Çünkü yekpâre parçalanmaz memleketimizin güzide bir parçasıdır.
Hakkari nin dağlarını sevdiğimiz kadar sevmek zorundayız. vatanın her karış toprağı gibi.
dağları sevmek zorunda değilsin ama o marşı dağ olarak değerlendiriyorsan, sembolize ettiği şeyi algılayamıyorsan, işi evet hayır savaşında hayırı tutmamak sanıyorsan geçmiş olsun. çünkü o zaman denizden dökülen yunan olarak kabul etmiş oluyorsun kendini...
Sen sevme zaten.... Ciddi diyorum... Bir kuklayla sevmeyelim zaten aynı şeyleri.
Sen sevme zaten istemez ayu ama küfredersen kodesi boylarsın.
yazarın altını çizerek belirttiği " haklı "sorudur.

onu da nerden çıkardın. kesinlikle değilsiniz.

bazı karargah çocukları;

izmir' i,

dağlarını ve

açan çiçeklerini sevmesin.

çünkü bu vatan, henüz insanın piçine kalmadı.
Yasamak zorundada degilsin aslinda
Geberebilirsin.
ben olsam bende sevmem , yani kim kendine batan bir dağı sever ama değil mi? sen sevme kardeş boşver.
Kötü anıları olanlar sevmiyor.
bence değiliz, biz vatanımızı severiz ama bir dağı sevmek zorunda değiliz. mesela ben torosları da çok sevmem, keza uludağ'ı da, soğuk oluyor.
sevmek zorunda değilsin tıpkı ülkede yaşayıp, ekmeğini yemek zorunda olmadığın gibi. bu ülkenin değerlerine saygı duymuyorsan git.

zaten o dağın ne anlama geldiğini bilmiyorsan, ülkenin vatandaşı olduğun bile şüphelidir.
Izmirin kavaklarını seviyorsun anladığım kadarıyla.
Konu dağ,taş,çiçek değil koyun.
konu o bir marş.
-Zafer marşı
-atatürkü marşı...
dağ ile ne çeşit bir ilişkin var ki sevmek ya da sevmemek çelişkisi yaşıyorsun?

vatan toprağı? bildin mi? hani üstünde özgürce yaşayabilmek için kan akıttığımız, uğruna canlar feda edilen yer. hela taşı değil.
Tansu Çiller kardak krizi sırasında bir çakıl taşını bile vermeyiz diye açıklama yaptığında ucuz kahramanlık yapıyor diye eleştirmiştim.

20 yıl sonra görüyorum ki bu ülke nasıl kurulduğunu bile bilmeyen ergen bir gençliğe kalmış.

Keşke bu vatan kurtulmasaydi da siz de huzura erseydiniz.
Değiliz istediğimiz dağı severiz ben en çok kaçkarları seviyorum yemyeşil.
O daglarda acan cicek, Yunan isgaline karsi direnisi baslatan Turk askerini sembolize eder. Ister sevin ister sevmeyin ben uzerinde yasayacak baska toprak istemem bu cennet vatanimdan baska. Denedim olmadi cunku.
denize döktüklerimizin ya da o dağlara gömdüklerimizin kuyruk acısı. sen değilsin amına koduğumun vatan haini. sıranı bekle.
Hayır değilsin. Lakin izmir'in dağları da senin sevgine muhtaç değil. Sen zaten izmir'i sevme, gelme de. Bozuyorsunuz. Birde zaten izmir'in dağları da seni sevmiyor.
Zorundasın la at kafası. O çorak dağ dediğin şehitlerin kanıyla sulandı. O dağ dediğin atatürkle, şehitlerin kanıyla alındı.
kimse sevmek zorunda değil bence.

duygusal yaklaşmayın!
Gerek yok, siktirip gidebilirsin.
Memleketin her köşesini sevmek zorundasın. izmir dağı, konya ovası, ayder yaylası diye ayırırsan bir gün bir bakarsın ki ev sahibiyken kiracı olmuşsun.
(bkz: izmirin dağlarında oturup kalan tipler)