bugün

iyi insanların da doğrulayacağı bir gerçektir. iyi insanlar çevrelerinde sevilir, sayılır ancak kimse onları pek takmaz, umursamaz. sadece iyi insansınızdır ve bunun size zararı bile olabilir. yani hiçbir işe yaramıyor iyi insan. illa kötü davranacan bu insanlara.
evet böyle hissetmek çok doğru ama emin ol her şeyin bir karşılığı var , ne ettiysek bulucağız , ben kendimi böyle teselli ediyorum .
(bkz: ne kaybettiysem iyiliğimden kaybettim)
(bkz: herkesi kendim gibi sandığım içün)
(bkz: ay ben çok safım)

herkes şeker gibi insan zaten amına koduğumun memleketinde. ortalık iyi insandan kırılıyor ve herkes de iyiliğinden kaybediyor.

he koçum he.
görsel
Ezel dizisindeki cengiz'den gelsin;

- denedim be hocam. denedim.. iyi bir eş olmayı denedim. iyi bir baba olayım dedim. kanunlara uyan, vergilerini ödeyen bir vatandaş olmayı denedim. arkadaşıma güvenmeyi denedim. her şeye yeniden başlamayı denedim. denedim yani, denedim. allah biliyor ya başka bir adam olmayı denedim. iyi olmayı denedim.. ama olmuyor. ben denedikçe altımdaki her şey kayıyor. ben çırpındıkça herkes daha beter vuruyor. kabul etmek gerek, bana iyilik yakışmıyor arkadaş... o zaman bir hatırlat bakalım, gerisini ben hallederim. eski günlerdeki gibi. nasıl kötü olunuyordu?
ne yazık ki doğru saptama.
yine de bazılarımız bilinç eksikliğinden kötülere destek olsak bile çoğumuz iyi insanız; bu elimizde değil.

çünkü bu biraz da vicdanla ilgili.
vicdan aynaya bakabilmemizi sağlar. iç huzurumuzu dengeler.
aynaya bakmak için sadece egoya ihtiyacı olan dallamalardan bizi ayırır.
O zaman olmayın. Ama bişey söyleyeyim mi o iyilikler bir şekilde karşınıza çıkıyor.
iyi bir insan olmayı sırf karşılık için yapıyorsanız aslında evet büyük bir sorundur.

iyi bir insan olmak, bunun nelere sebebiyet vereceğini bile, size yapılan haksızlıklara göz yumarak da olsa vicdan sahibi olabilmektir.

iyi ki kötü bir insanım.
sadece kafanızı yastığa koyup rahat uyumak bile hazinedir. kötülüğün ağırlığını taşımak bence çok yorucudur.
iyilik yap denize at, balık bilmezse halik bilir.
(bkz: adi olalım şerefsiz olalım orospu çocuğu olalım)
bir işe yaramak adına --iyi bir insan-- olmaya çalışan iyi bir insan değildir. henüz olamamıştır.

asla hiç bir karşılık beklemeyen ancak --iyi bir insan-- dır.
iyi bir insan olmayı zaten bir işe yaraması için yapıyorsak iyi bir insan oluyo muyuz?Bilemedim.
yaramıyor doğru. elinizden geleni yaparsınız karşınızdaki mutlu olsun diye, sonra öyle bir gün gelir ki nankör ve bencil olursunuz. o yüzden iyi insan olmak hiçbir işe yaramaz. kötü insanlar daha çok sevilir daha çok sayılır. demek ki hayat böyle bir şey.
iyi insan olmanın tek ve en önemli kazancı vicdan rahatlığıdır. eğer sen bir şeyler için uğraşmışsan ve olmamışsa en azından ben elimden geleni yaptım dersin. sorun bende değildi. mesela sevgilin seni aldattığında "tabi insan gibi davranmadım ki kıza/çocuğa. hak ettim ben." deyip keşke yapmasaydım pişmanlığı var, düzgün bir insan olup bu tamamen onun seçimiydi. allah belasını versin demek var,iyi ki daha ciddi bi şeyler olmamış demek var.

ben iyi bi insan mıyım? bence kötü değilim ama umursamamak gibi lanet bir huyum var. mesela kardeşimle kavga ederiz, sessizlik olur. öyle otururken "odamı temizlemem lazım artık, offf.." diye düşünürken "küfretme lan içinden!" der. bilerek yapmıyorum bunu ama bi şeye kızıp küfür edecek kadar bile sallamıyorum çoğu zaman. düşünüyorum kardeş lan bu ne kadar küs kalabilir ki diye sonra üzerine düşünmüyorum.

kırk yılda bi düşününce de yarım saat içinde reflüm varmış gibi hissedip kusabiliyorum. ya da daha şiddetli bi vicdan azabı duyarsam bayılabiliyorum. bence düşünmemekte iyi yapıyorum.

iyi insan olmak vicdan rahatlığını, umursamamak mutluluğu getirir.
eylemde doğrudan niyet arıyosan zaten o eylem ahlaki değildir.
iyi çocuk deyip siktir edip geçiyorlar. Yazın beni de listeye.

iyilik yaramıyo insanlara. Üç kağıtçı karaktersiz şerefsiz olcan o zaman değer verirler.

Ne kadar salak insanlar var.

Anlamıyorum bu toplumu, kızlarını, erkeklerini, ilişki dinamiklerini.

Neyse...
Bu dünyada yaramadığı doğrudur. Zaten hayatın adil olduğunu iddia eden de yok. Bunların ödülü ve cezası için ölümden sonra hayat vardır ve kesinlikle olmalıydı da.
iyi insan zeki insandır, zeki insan iyi insandır.
-epiktetos.

iyilik yap denize at.
-amonimyus.

iyilik er yada geç işe yarayacaktır.
-t reznik.
"hiçbir yararı olmayacağını bile bile insan kalmanın çok önemli olduğunu düşünüyorsan onları yenmişsin demektir"

George Orwell .
Bir işe yaramasini bekliyorsan iyi degilsindir zaten, çıkarcisindir. Iyilik karsilik beklemeden olur.
insanın uç noktada düşündüğü şeydir . bir insana öyle şeyler cektirirseniz sonucu bu olur . yeter bu insanların çektiği lan .
Bir işe yarasın diye ' iyi ' olmak sıkıntılı bir durumdur.
Bir heves olup gelip geçicidir.
iyi olmak nefes alıp vermek gibi olmalı.
Sıradan, basit ve umursamaz.
Ama nefes alamamak gibi de ölümcül.
bu yüzden dinler ahirette ödül var yalanını uydurdu zaten.
ilahi adaletin varlığına inanıyorsanız vazgeçmeyiniz. Doğa elbette haksız alınanı geri alıp sahibine verecektir.