bugün

Chp o 6 oktan milliyetçilik olanı kırmalıdır veya ismet inönüyü red etmelidir !

Beğenmediğiniz o osmanlı ruslardan kaçan macarları zulme uğrayacaklar diye rusların savaş tehtidine rağmen vermedi ve onları ölene kadar muhafaza etti.
Çok beğendiğiniz cumhuriyet rejimi ise parti programında milliyetçilik olduğu halde öz be öz 416 kardeşimizi ruslardan gelen ne bir tehtid ne bir uyarı olmadığı halde ruslara teslim etti ve ölümlerini seyretti.

Chp nin milli olmaması buradan başladı...
eksileyeceğinize yalan desenize hadi !
Hiç değilse aptülhamit gibi kendi askerini astırmadı ulan!

Dediklerin nazi işbirlikçisiydi..
(bkz: boraltan köprüsü katliamı)
Gerçi bu attığım başlıkta bi şerefsiz inkar etmiş gerçekleri. Yine de link bırakayım da gözüne mi sokacak g*tüne mi karar versin.
https://tr.m.wikipedia.or...r%C3%BCs%C3%BC_Olay%C4%B1
https://tr.wikipedia.org/...r%C3%BCs%C3%BC_Olay%C4%B1

adamlar wiki açmış yer eklemiş bizim sanayicidi dede diyor ki yok.
Dede yeter artık ya yeter.

ismeti de savunmazsın ya.
Slslldsl ismet hocam olmasaydı şuan nazilerden kocaman bir tank götümüze girmiş olacaktı istersen birdaha düşün.
ismet inönü'nün bu boraltan köprüsü olayındaki tutumunu ben de beğenmiyorum fakat sovyetlerin tehlike olmadığını kim söyledi?? Sscb o zamanlar balkanları ve orta asyayı işgal etmişti. Stalin bizden çanakkale'yi, kars'ı, ardahan'ı ve boğazları istemiştir. Sscb de, nazi almanyası da türkiye için bir tehditti.. ismet inönü, dış politikasını o zamanlar tarafsızlık üstüne kurmuştu..

Yahu biz kıbrıs harekatı dışında, diğer türklere çok fazla yardım edemedik ki zaten. Barzani kerkük türkmenlerini katletti. Çin uygurları katlediyor, stalin milyonlarca türkü sürgüne yollayıp, ölümlerine neden oldu.. Pek bir şey yapamadık bu konuda zaten.. Çünkü yeterince güçlü değildik be arkadaşım.. Cumhuriyet daha yeniydi, savaşların, hastalıkların üzerinden gelinmeye çalışılıyordu.. Cumhuriyet kendini geliştirmeye çalışıyordu.. Zaten churchill falan, inönü'yi 2. Dünya savaşına sokmak için çok uğraşmıştır.. ismet inönü'nün bu konudaki politikası dahiyanedir, buna laf edilemez zaten...

Boraltan köprüsünde rus ayıları tarafından öldürülen soydaşlarıma rahmet diliyorum, huzur içinde uyusunlar..

O milliyetçilik ilkesi, atatürk'ün zamanında da harıl harıl işledi.. Şimdi ise kemalizmde milliyetçilik ilkesi yokmuş gibi davranan çakma kemalistler, söküp atılmalıdır bu ülkeden.

Edit: boraltan köprüsü katliamı yokmuş. Fesli delinin yalanıymış.. Adam geberdi gitti, hala çomarlarıyla biz uğraşıyoruz.
--spoiler--
adamlar wiki açmış yer eklemiş bizim sanayicidi dede diyor ki yok.
dede yeter artık ya yeter.

ismeti de savunmazsın ya.
--spoiler--
attığı yazdığı herşey zaten algı yalan bazıları uyanmadı yada işlerine gelmiyor.
o hikayenin son kullanma tarihi tayyibin türkiye'ye sığınan uygur türklerini aşı dalgasına çin'e satacağını söylediği an bitti. (insan ayıpladığını yaşamadan ölmezmiş)
gençler, boraltan köprüsü diye bir köprü yok. öncelikle bunu bilelim.

ayrıca biri de demiş ki; "ismeti de savunmazsın ya..."

neden savunmayayım ismet inönü'yü?

kurtuluş savaşımızın batı cephesi komutanını, ülkemizin 2. cumhurbaşkanını neden savunmayayım? hoş kendisinin de benim savunmama ihtiyacı yok zaten.

evet, türkiye sovyet ordusundan kaçan azerbaycanlıları (azeri değil) iade etmiştir, bunu iade etmeye de uluslararası antlaşmalar gereği mecburdur.

tıpkı sizin bugün uygur türklerini iade ettiğiniz gibi diyeceğim, ama uygur türklerinin iadesine dair çin ile bir antlaşma imzalanmadı hala, tbmm'de bekliyor.

neyse dönelim o döneme.

şurada detaylı bir şekilde anlattım;
(bkz: boraltan köprüsü katliamı/#44389565)

1940'lı yıllarda boraltan ifadesi geçen tek bir kaynak yok. boraltan köprüsü diye bir yer yokken, olmayan bir yerde katliam olduğunu nereden uydurdunuz ve bu yalanı yaydınız ve hala inanıyorsunuz.

bana deyin ki türkiye 2. dünya savaşından sonra şu kadar azerbaycanlıyı iade etmiştir. eyvallah.

ama boraltan köprüsünde şu olmuş bu olmuş derseniz bu koca bir palavradır.
şu fesli deli kadir'i dinleyip dinleyip buralarda ahkam kesmeyin çocuklar. unutmayın, o da sizin gibi bir çomar, hem de deli çomar.
--spoiler--
gençler, boraltan köprüsü diye bir köprü yok. öncelikle bunu bilelim.
--spoiler--

BORALTAN KÖPRÜSÜ NEREDE?

Boraltan Köprüsü (Serdarabat Köprüsü), Iğdır'daki sınır kapısına yakın olan Aras Nehri üzerinde bulunuyor.

Ayrıca inönü vakfı da bu köprünün varlığını ve orada cereyan eden olayları teyit ediyor. https://www.ismetinonu.or...prusu-olayi-agustos-1945/
--spoiler--
boraltan köprüsü (serdarabat köprüsü), ığdır'daki sınır kapısına yakın olan aras nehri üzerinde bulunuyor.
--spoiler--

lan oğlum adamlara belgelerle konuşuyoruz, belgeler sunuyoruz, hala olmayan bir yerin varlığını iddia ediyorlar.

bir tanesi de belge koymuyor ya ona yanıyorum.

bak bilale anlatır gibi anlatıyorum.

serderabad dediğin yer ermenistan'da.
bizim alican sınır kapısının karşısında serdarabad anıtı diye bir anıtları var ermenilerin. yani serdarabad köprüsü ile sözde boraltan köprüsü çok ama çok farklı yerlerde.
görsel

ığdır ilinde 3 tane sınır kapısı var.
1)alican sınır kapısı (ermenistan ile)
2)borualan sınır kapısı (iran ile-kapalı)
3)dilucu sınır kapısı (azerbaycan ile)

bizim fesli deligiller sözde boraltan köprüsünü işte bu dilucu sınır kapısı ile eşleştiriyorlar. google maps'e yazarsanız görürsünüz. ama solcomar denilen arkadaş şimdi kalkmış aynı köprüyü bu sefer alican sınır kapısına taşımış.
bu sözde köprü sanırım süleyman şah türbesi gibi seyyar vaziyette.

şimdi lütfen bana belge ile gelin.

1-)1944-1955 yılları arasında boraltan köprüsü diye bir köprü olduğuna dair belge bekliyorum.
2-)iddia edilen serdarabad köprüsünün, boraltan köprüsü ile aynı köprü olduğuna dair belge bekliyorum.
3-)son olarak sscb'ye iade edilen azerbaycanlılar ve türkmenistanlılar ile ilgili tbmm zabıtlarını da şuraya bırakıyorum.
a)konu ile ilgili soru önergesi;
görsel

b)ilgili soru önergesine verilen cevap;
görsel

yahu gerçekten cahillere laf anlatmak çok zor.
olmayan bir yerin olmadığını ispatlamaya çalışıyoruz, onlar ise varolduğunu iddia ettikleri bir yerin varlığını kanıtlayacak bir belge koyamıyorlar.
Halk arasında böyle bir isim verilmiş olabilir sonuçta adına ağıt yakılmış. Bu ismin resmiyet kazanmaması oradaki olan katliamın gerçekliğini değiştirmez. Çarpıtmaya gerek yok.

"kaynağı fesli deligiller olan sözde katliam" sözde katliam Deyip sonra da "yahu vardır böyle bir katliam ama şu yok bu yok" demek çok saçma. Kendiniz ile çelişiyorsunuz. Konuştukça batıyorsunuz.

inönü vakfı sitesinde zaten belirtilmiş "Bazıları Türkiye’ye kaçabildi. Fakat savaşın galibi olarak Sovyetler Birliği, Türkiye’den bu kişileri geri istedi. Sovyetler birliği iddiası, bu kişilerin savaş suçlusu ve vatana ihanetten mahkûm olan kişiler olduğu yolundaydı. iddialarının doğruluğu bilinmiyor"
O azeriler Anadolu türkü mü?

1830daki Rus çarlığı tarafından batumun işgalinden sonra hepsi orada kalmış. Osmanlı'nın kucak açmasına rağmen çoğu Osmanlı'yı beğenip gelmemiş. Sonrada sıkışınca hemen kaçacak yer aramışlar. Kafkasya daki azeriler hep Osmanlı'dan uzak oldular. Hiçbir zaman Osmanlı tebaası olmadılar. Onlar şah ismail"in torunları. Dolayısıyla Osmanlı devleti ile vatandaşlık gibi bir hukuki bağları zaten yok. Türkiye Cumhuriyeti'ne de intikal eden bir hukuki durumları yok.
Yallah Rus çarlığına veya iran'a.
Şimdi doğu türkistanlıları kim satıyor o zaman ismet tikimde değil değil kendilerinin yaptığı bi bok hakkında başkalarına laf atmayı bırakın önce kendinize bakın.
Bu arada bir önemli konuya değinmek isterim ki; Çin’e bağlı Uygur Özerk bölgesinde yaşanan olaylar 10 yada 20 senelik olaylar degildir.
Türklerin tarihi anavatanı olan bu bölge 1949 yılından beri Çin in işgali altındadır.
Doğu Türkistan bölgesi ancak bu son yaşanan olaylarla Türkiye nin gündemine girdiği için Türkiye de bu konuda bilgi eksikliği olduğu ve terminolojinin yanlış kullanıldığı bellidir.

Günümüzde Yapılan eleştirilere göre yorum yapacak olursak 1949 da kim sattı acaba?
aktrollerin uydurduğu yalandır. ismet inönü satmamıştır muhtemelen azeriler kendileri o yolu tercih etmiştir.