ismet inonu den veciz sozler

entry 15 galeri video ses iyilertrends
 1. 1.
  - "paşa eyidir, hoştur amma başımızda istemiyoz" deyolar. bu ne biçim iştir heeç anlamadım. (ecevit'e hitaben, chp başkanlığını kaybettikten sonra)

  - görürsünüz. size ne yol, ne su, ne elektrik. (adıyamanlılara hitaben, adıyaman'da yuhalanması neticesinde. nitekim adıyaman'da yüksek oy alan adnan menderes il yapmıştır adıyaman'ı. elektrik ise turgut özal zamanında gelmiştir adıyaman köylerine)

  - atatürk bana söyleyecek veciz söz bırakmadı. (24 mart 1942)

  - bu memlekete komünizm gelecekse, onu da biz getiririz.

  - ortanın soluyuz.

  - ben daha yakışıklıyım. parada pulda benim resmim olacak. (nitekim yapmıştır da)

  edit: "hocam, bu memlekete komunizm gelecekse, onu da biz getiririz lafı ismet inönü'nün değil nevzat tandoğan'ın lafıdır." mesajıyla beni uyaran ciplak vatandas'in uyarısıyla girilmiş edittir. teşekkürler kendisine.
  #2672989 :)
 2. 2.
  - Hiç birşey için aşırı endişe etmeyin. Bakarsınız yarın ya deve ya deveci ya da üstündeki hacı ölebilir.

  - sizin icin istikbal olan seyler benim icin mazidir

  - Ben her devre yeni bir hayata başlar gibi başlarım.
  #2673061 :)
 3. 3.
  http://tr.wikiquote.org/w...smet_%C4%B0n%C3%B6n%C3%BC adresinden incelenebilecek sözlerdir.
  #2673093 :)
 4. 4.
  "bir memlekette namuslular da, en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır."
  #2673103 :)
 5. 5.
  http://www.kongar.org/med...urlugune_Nasil_Bakmis.php
  #2673110 :)
 6. 6.
  ilk izmir Fuarını açarken, 1 Eylül 1936;

  " Bir kaç sene evvel, burası hepimizin bildiği gibi boş hatta harap bir saha halinde idi. Burasını iktisadi hareketlerin bir toplantı yeri ve memleket sanayii için bir numune sergisi olarak düşünmek ve burada bir Kültürpark yetiştirmek fikri, asil ve yüksek bir düşüncedir. "
  #2673181 :)
 7. 7.
  eşkiyanın gece ne yapacağı belli olmaz.
  #10332865 :)
 8. 8.
  * Tarih kürsüsünden halinizi seyrediyorum. Suçluların telaşı içindesiniz. Işıktan korkuyorsunuz!
  (1954 - TBMM - Konuşmasını sataşmalarla kesen DP milletvekillerine)

  * Haklısınız hanımefendi. Bu tarz girişimlerde bulundum. Hala da bulunuyorum. Ama maalesef çılgın vaziyetteler. Hiçbiri söz dinlemiyor. Sözümü dinletemiyorum. Ama şunu unutmayın. Sonuç ne olursa olsun, Adnan Bey'den size kalacak yegane şey, şerefli bir isim olacaktır.
  (1961 - Adnan Menderes'in idamına az bir zaman kala kendisinden yardım isteyen Berin Menderes'e söyledikleri)

  * Bir yola baş koyuyorsan, o yolda baş almayı da bileceksin! Şu andan itibaren partiyi kaybettiler! Biz kazandık!
  (1962 - Talat Aydemir'in ilk darbe girişiminde Çankaya Köşkü'nde tesadüfen kıstırdığı tüm devlet erkanını serbest bırakması üzerine)
  #12409032 :)
 9. 9.
  (bkz: ayıyla yatağa girilmez)
  #15180772 :)
 10. 10.
  --spoiler--
  Büyük Türk Milletine,


  Bütün ömrünü, hizmetine vakfettiği sevgili milletinin ihtiram kolları üstünde Ulu Atatürk'ün fani vücudu, istirahat yerine tevdi edilmiştir. Hakikatte yattığı yer, Türk milletinin onun için aşk ve iftiharla dolu olan kahraman ve vefalı göğsüdür.


  Atatürk, tarihte uğradığımız en zalim ve haksız itham gününde meydana atılmış, Türk milletinin masum ve haklı olduğunu iddia ve ilan etmiştir. ilk önce ehemmiyeti kavranmamış olan gür sesi, asla yıpranmayan bir kuvvetle, nihayet bütün cihanın şuuruna nüfuz etmiştir.


  En büyük zaferleri kazandıktan sonra da Atatürk, ömrünü yalnız Türk milletinin haklarını,insaniyete ezeli hizmetlerini ve tarihe hak ettiği meziyetlerini ispat etmekle geçirmiştir. Milletimizin büyüklüğüne, kudretine, faziletine, medeniyet istidadına ve mükellef olduğu insaniyet vazifelerine sarsılmaz itikadı vardır.


  "Ne mutlu Türk'üm diyene!" dediği zaman, kendi engin ruhunun, hiç sönmeyen aşkını en manalı bir surette hulasa etmiş idi.
  Fena zihniyet ve idare ile geri bırakılmış Türk cemiyetini, en kısa yoldan insanlığın en mütekamil ve en temiz zihniyetleriyle mücehhez modern bir devlet haline getirmek, onun başlıca kaygısı olmuştur. Teşkilat-ı Esasiye'mizde ve bugün hizmet başında, irfan muhitinde ve geniş halk içinde bulunan bütün vatandaşların vicdanlarında yerleşmiş olan laik, milliyetçi, halkçı, inkılapçı, devletçi, cumhuriyet, bize bütün efsafiyle Atatürk'ün en kıymetli emanetidir.


  Üfulünden beri Atatürk'ün aziz adı ve hatırası, bütün halkımızın en candan duygularıyla sarılmıştır. Memleketimizin her köşesinde ve bütün milletçe kendisine gösterdiğimiz samimi bağlılık, devlet ve milletimiz için kudret ve vefanın beliğ misalidir. Türk milletinin aziz Atatürk'e gösterdiği sevgi ve saygı, Onun niçin Atatürk gibi bir evlat yetiştirebilir bir kaynak olduğunu bütün dünyaya göstermiştir.


  Atatürk'e tazim vazifemizi ifa ettiğimiz bu anda, halkımıza, kalbimden gelen şükran duygularını ifade etmeyi, ödenmesi lazım bir borç saydım.


  Milletlerarasında kardeşçe insanlık hayatı Atatürk'ün en kıymetli ideali idi. Bütün dünyada ölümün gördüğü ihtiramı, insanlığın atisi için ümit verici bir müjde olarak selamlarım. Bu sözlerim, yazılarıyla ve toprağımızla şövalye askerleri ve mümtaz şahsiyetleriyle yasımıza iştirak eden büyük milletlere Türk milleti adına şükranlarımın ifadesidir.


  Devletimizin banisi ve milletimizin fedakar, sadık hadimi,
  insanlık idealinin aşık ve mümtaz siması;
  Eşsiz kahraman Atatürk
  Vatan sana minnettardır.


  Bütün ömrünü hizmetine verdiğin Türk milletiyle beraber senin huzurunda tazim ile eğiliyoruz. Bütün hayatında bize ruhundaki ateşten canlılık verdin. Emin ol, aziz hatıran, sönmez meş'ale olarak ruhlarımızı daima ateşli ve uyanık tutacaktır.  Reisicumhur
  ismet inönü
  --spoiler--
  #15180805 :)
 11. 11.
  beşeri hekimlik veteriner hekimliğin bir iç denizidir.

  doktorum ve altına imzamı atarım. veteriner hekimlere çok büyük saygı duyarım.
  #15180818 :)
 12. 12.
  çeşme'de tatil yaparken sahilde bir motörcüyle girdiği diyalogda sarfettiği söz:

  - şu karşı ki adaya bir gidip gelelim mevhibe. motörcü, evladım bizi şu karşı adaya bir götür bakalım.

  - efendim orası sakız adası bize ait değil yunanlılara ait.

  - ne nasıl olur. burnumuzun ucundaki adayı yunana hangi vatan haini verdi?

  - siz vermiştiniz efendim.

  - ............. (bir süre sessizlik) çeşme'yi bir daha turlayalım mevhibe hava çok sıcak...
  #15180855 :)
 13. 13.
  bazıları kurmacadır. kendisinin adaları yunanlılara verdiği doğrudur lakin bu ismet inönü'nün zekasına gölge düşürmez.

  bu adamın adaları bilmemesi, bu adayı vereni tanımamaıs, hiç tanımadığı adamı vatan haini ilan etmesi mümkün değildir. buna, bu kurmacaya inanan analitik düşünceden yoksun, siyasi mitlere aşık, gazla çalışan insanlardır. bu zeka seviyesinde olan insanların ismet inönü gibi (seversiniz-sevmezsiniz) bir zekaya sahip adamı eleştirmek için daha çok fosfor alması gerekir. kolpacılar sizi.
  #15180954 :)
 14. 14.
  (bkz: kitap mermi gibidir)
  #15180975 :)
 15. 15.
  (bkz: bütün ülkelerin işçileri birleşin)
  #15181326 :)

ismet inonu den veciz sozler ile alakalı başlıklar