bugün

islamı anlamamızı zorlaştıran, müslümanlardan izah beklememiz gereken yönlerdir. mesela bu.

https://pbs.twimg.com/media/BZS7t7MIAAAsEaA.jpg
inanmayanların neden kafasına taktığını anlamadığım durum. Ben budistim mesela, hinduizmi, Hristiyanlığı, Müslümanlığı, Museviliği vb diğer dinleri hiç merak etmiyorum. Neden edeyim ki, inek miyim ben?
islam kafaya hitap etmediği için yoktur.
Sonra da ateistlere niye saygi duymuyorsunuz, hoşgörü dinine inaniyordunuz hani siz derler.
bre gafil, sen benim damarima basicaksin bende sana sayhi göstericem öyle mi?
Agzimi bozamiyorum ama damarinizdan akan kana tukureyim andavallar.
alin size hoşgörü!
1.)kadınlarınızdan adet görmekten kesilmiş olanlar ve ''''henüz adet görmeyenler hususunda'''' tereddüt ederseniz onların bekleme süreleri 3 aydır.

2.)Ey Peygamber! Mü’minleri savaşa teşvik et. Eğer içinizde sabırlı yirmi kişi bulunursa, iki yüz kişiye galip gelirler. Eğer içinizde (sabırlı) yüz kişi bulunursa, inkâr edenlerden bin kişiye galip gelirler. Çünkü onlar anlamayan bir kavimdir. ''''-enfal/65''''

--spoiler--
uhud savaşı kaybedilir.
--spoiler--

Şimdi ise, Allah yükünüzü hafifletti ve sizde muhakkak bir zaaf olduğunu bildi. Eğer içinizde sabırlı yüz kişi olursa iki yüz kişiye galip gelirler. Eğer içinizde (sabırlı) bin kişi olursa, Allah’ın izniyle iki bin kişiye galip gelirler. Allah, sabredenlerle beraberdir. ''''enfal/66''''

3.) Ey iman edenler! Belli bir süre için birbirinize borçlandığınız zaman bunu yazın. Aranızda bir yazıcı adaletle yazsın. Yazıcı, Allah’ın kendisine öğrettiği şekilde yazmaktan kaçınmasın, (her şeyi olduğu gibi dosdoğru) yazsın. Üzerinde hak olan (borçlu) da yazdırsın ve Rabbi olan Allah’tan korkup sakınsın da borçtan hiçbir şeyi eksik etmesin (hepsini tam yazdırsın). Eğer borçlu, aklı ermeyen, veya zayıf bir kimse ise, ya da yazdıramıyorsa, velisi adaletle yazdırsın. (Bu işleme) şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği;'''' eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun''''. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir. Şahitler çağırıldıkları zaman (gelmekten) kaçınmasınlar. Az olsun, çok olsun, borcu süresine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun, şahitlik için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Yalnız, aranızda hemen alıp verdiğiniz peşin ticaret olursa, onu yazmamanızdan ötürü üzerinize bir günah yoktur. Alışveriş yaptığınız zaman da şahit tutun. Yazana da, şahide de bir zarar verilmesin. Eğer aksini yaparsanız, bu sizin için günahkârca bir davranış olur. Allah’a karşı gelmekten sakının. Allah, size öğretiyor. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir. bakara/282

4.)Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. iyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) ''''onları (hafifçe) dövün''''. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür. nisa/34

5.)Sana ganimetlerin bölüştürülmesini soruyorlar. De ki, ''''ganimetlerin taksimi Allah'a ve Resulüne aittir''''. Onun için siz gerçekten mümin kimseler iseniz Allah'tan korkun da biribirinizle aranızı düzeltin. Allah'a ve Resulü'ne itaat edin.

6.)Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, ''''köleye karşı köle'''', kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır. bakara/178

7.)Arzu ettiler ki kendilerinin küfre saptıkları gibi siz de sapasınız da beraber olasınız. Bu sebeple, onlar Allah yolunda hicret edinceye kadar içlerinden dost edinmeyin. Eğer bundan yüz çevirirlerse, ''''onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün''''. Onlardan ne bir dost edinin, ne de bir yardımcı. Nisa/89

8.)Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur. Nisa/3 - (bu ayeti komple tırnak içine alıyorum)

9.)Ey Peygamber! Mehirlerini verdiğin hanımlarını, Allah'ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık. Bir de Peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık). Kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (Bu hususta ne yapmaları lâzım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın. Allah bağışlayandır, merhamet edendir. Azhab/50 (aynı şekilde bu ayeti de komple tırnak içine alıyoruz)

10.)Allah’a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ''''ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi'''', yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır. Maide/33 (saw filminin senaristi meğerse kurandan esinlenmiş)
bu ateist v.b sapkin zihniyeti ebedi azabda gormekten mutluluk duyacagim.hadi muslumanlar sadece Allah var dese tamam itiraz et.ama Allahin var oldugunu yahudiler hristiyanlar soyleyipde butun bunlarin yanlis oldugunu savunup bi akilli sizin oldugunuzu dusunmek cok aptalca geliyor.
daha arinin bal yapmasini aciklayamayip evrime baglayan zihniyetin allahi kabul etmesini cok isterdim.
dinin erkeklere inmiş gibi hitabı.

Sana iyice bildirildikten sonra da gene bu hususta seninle tartışan olursa de ki: Gelin, oğullarımızı ve oğullarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı çağıralım, biz bizzat gelelim, siz de gelin. Ondan sonra da dua edelim ve Allah'ın lânetini yalancılara havale edelim. (bkz: ÂLi iMRÂN - 61)

Kadınlarınızın serkeşliğinden korkunca onlara öğüt verin, onları yatakta yalnız bırakın, dövün onları. Fakat itaat ettikleri takdîrde de aleyhlerine bir sebep araştırmayın, şüphe yok ki Allah çok yüce ve büyüktür. (bkz: NiSÂ - 34)

hayır neden? kadınlar idare edilecek insanın altında bir tür olarak mı kabul ediliyor yoksa müfessirlerimizin mi işgüzarlığıdır bu? ben kabul etmiyorum kur'an-ı kerim bu kadar sığ ve bir kitleye nasihatlerde bulunup öteki kısmın antipatisini üzerinde toplayacak biçimde olamaz. hep bu din üzerinden prim yapan kur'an yorumcuları! diyorum,gidiyorum.
Kuranda allahın evreni 6 günde yarattığı iddia edilirken başka bir ayette ol deyince olacağının iddia edilmesidir. yani birinde süre verilmiş iken birinde süresizlik ön plana sokulmuş. Bence Muhammed'in biraz kafası karışmış gibi.
mezheplerdir.

kuranda yazmadığı halde mezheplerin kendi kendilerine yasak koyması ayrı bir din olduklarını gösterir.
imanın şartları

# Allah'ın varlığına ve birliğine hiç bir bilimsel kanıt hatta gözlem bile olmadan adeta saf gibi inanmak.

# Aynı şekilde Allah'ın meleklerine hiç somut hiç bir şey olmadığı halde, sadece kulaktan duyduğu şekilde inanmak.

# Allah'ın indirdiği kitaplara içindeki tüm çelişkiler ve Akıl ve bilime aykırılığa rağmen inanmak

# Ahiret gününe, yani ölülerin dirileceğine gene elde hiç bir kanıt olmadan inanmak. (Umut fakirin ekmeğidir. O hak bir gün yerini bulacak! Hangi gün belli değil!)

# Kadere inanıp, tüm sorumluluğu kadere -ve dolayısıyla varlığı kesin olmayan Allah'a- yüklemek. Belki de bu şekilde esas sorumluların sorumluluklarını boşa çıkarmak.

islamın şartları

# kelime-i şehadet getirip, varlığı somut olmayan varlıklara inandığın gibi, bunları hayatının bir parçası haline getirmek. Bir bakıma yalan yere yemin etmek.

# namaz kılmak, günde 5 vakit kafanın (ve dolayısıyla içindeki beyinin) sertçe sarsılmasından dolayı beyinin yeterli derecede sağlıklı düşünememesi. "islam" adına ne söylenirse yapmak. Kendini diğer bir takım insanlara "islam" adıma peşkeş çekmek.

# oruç tutmak: Açlık ile kişisel iradenin iyice kırılması. Vücut dengesi ve sağlığının kafayla beraber bozulması. Her ramazan "sakız çiğnemek orucu bozar mı" gibi sorular sorma eşiği... "Acaba orucum bozuldu mu?" gibi boş kaygılarla yaşar hale gelme.

# zekat vermek: Fakirlere para vererek, islam'a imanın para getirdiği; yani Paranın islam'a imanda olduğu propagandası yapma. Belki de daha çok insanın hayatını bu yolda kendi hayatı gibi heba etme.

# hacca gitmek: Daha çok parayı bastırıp, kutsal toprakları ziyaret etmek. diğer müslümanlar arasında sınıf atlayıp saygıdeğer bir unvan olan "Hacı" lakabı ile anılmak. Oldukça gösterişli. Ayrıca belli zenginliğe ulaşmış kimselerin yapabileceği bir ibadettir ki iman ile zenginliğin geldiği propagandası bir kez daha pekiştirilir. Fakir müslümanlar hep rahata erecekleri (zengin olacakları/hacca gidecekleri) o güne hasret yaşarlar.
allahın en yakın semaya gelmesi.
sema mema kalmaz ortalıkta ama var.