bugün

islamın bireysel ter­cih haline dönüşüp evrensel iddiala­dan vazgeçecek hale gelmesi ile mümkün olan durumdur. Din kamusal alanda bir faktör olmaktan çıkıp birey­sel alana kayacak, bireyin kendi iradesi ve ona uygun yaşam biçimiyle sınırlanacaktır. Toplumsal hayatta kültür ve yaşam unsuru olmaktan çıka­caktır.

islam şu anda geri kaldığını kabullenemiyo islam uleması, “Gelin bir şeyler yapalım, 14. asır bugünkü yaşam biçi­minden çok farklı, bir sentez yapalım” demeye cesaret edemeyecektir. Modern yaşam biçimi kendini empoze edecektir ve islam zoraki olarak bireysel tercihe doğru itilecektir.
Bizim terk ettiklerimizi Batılılar keşfederek kendilerini var ettiler. Bizse Batılıların terk ettiklerini taklit ederek kendimizi yok olmanın eşiğine sürükledik.
siz zannediyormusun dinciler şeriat gelince rahat eder? hepsi birbirini kesicek. mezhep farklılıklarından dolayı. biri kuranda bu var biri yok diyecek.
bütün bu şeriat vs. palyaçolukları kubbeler cübbelere dönüş doğunun batıya yenilmesi ve onun kurduğu dünya ve tasavvurun içinde kompleksler içinde kıvranmasıdır. batının bindiği uçakla gemiyle kaçan fetoş götoşçular mı dersin. batının bulduğu petrol ve yan ürünleriyle ancak zenginliği bulan ondan önce yuzyıllarca götünde kuru bokla dolanan görgüsüz araplar mı dersin. say say bitmez.
şahan gökbahar (recep ivedik) 100 metre de 09:71 koşup usain bolt'un dünya rekorunu kırması mümkün ise islam dünya'sının da batı dünyası gibi düşünme ihtimali vardır.

dikkat ediniz, düşünme ihtimali diyorum...
batı dünya'sı gibi olma ihtimali demiyorum.

islam dünya'sının batı dünya'sı olma ihtimalini tartışmak insanın aklını inkar etmesinin bir yansıması olmalı.
bunun için düşünme ihtimali örneği verdim.
ya da pudra şekerini fazla kullanmış olmak...