bugün

ikiside yerine göre güzeldir. Lakin ırkçılığı sadece belirli milletlere yapıp, diğerlerinin s*kini yalayanlar ırkçı değil, zavallı özenti şerefsiz çapulcudur.
Irk biyolojik ulus kültürel bir kavram. Moğollar sarı ırk türkler beyaz ırk. Moğollar zamanla türkleşiyor. Evlilik yoluyla bu süreç ilerliyor ama kültürel olarak da bizim kurumları benimsedikleri için hayata geçiyor.

Şimdi ırk olarak Moğol olan biri kendimi Türk hissediyorum diyebilir. Bu adama hayır sen moğolsun bak kafa çevren bu kadar santim dersen ırkçılık oluyor.
ırkçılık arnavut birisi ben türk hissediyorum diyene hayır sen türk değil arnavut'sun demektir. milliyetçilik ise arnavut birisi ben türk hissediyorum deyince türk gibi yaşamak, türk kültürünü sahiplenmek türk olmak için yeterlidir der. adı üstünde ırk ve milliyet kavramları işte. sadece türk ırkçısı, türk milliyetçisi üzerinden düşünmeyin aynı şeyleri kürt ırkçısı, kürt milliyetçisi üzerinden de yapabilirsiniz.
Biri bu topraklardandır biri 20.yy dan kalmış ruhsal bir hastalıktır.

Anlamanya da Irkçılığın en yüksek olduğu zamanlar ww1 in yenilgisi ezikliği en ağır hissedildiği zamanlardı yani ırkçılık yapan bireyin dışarıdan nasıl bir travma yaşadığı bellidir, toplumunda başka milletler ezilmeden önce Türkler ezildi asıl gerçek türk kavramı ezildi ve günümüzede olan duruma geldik.

Türk kavramı ezildi den kasıt Türkiye yi oluşturan demografik olarak köyden şehirliye kayan çoğunluk halkın inançları,dili, edebiyatı yani toplumun özbilincini oluşturan herşeyin gerçek türklükten uzaklaşıp kimlik kavramının yeniden ağır şartlarda oluşturulması sonucu ağır travma geçiren bir halkdan bahsediyoruz.
milliyetçi: kendi milletinden olan herkesi destekler
ırkçı: sadece kendi milletini destekler.
(bkz: siyah - beyaz) (bkz: türk - kürt)
(bkz: #6173203)
türkiyede bu fark maalesef yoktur. Bu arada ötekileştirmeyen milliyetçilik yoktur. Ayrca ırkçılık ile milliyetçiliği, milliyetçilik ile yurtseverliği karıştıran bir toplum olmamız da kaygı vericidir.

(bkz: ırkçılık)
(bkz: milliyetçilik)
(bkz: yurtseverlik)

edit: imla
ırkçılık kendi ırkını diğer ırklardan üstün görme durumudur. milliyetçilik ise, kendi ırkıyla barışık olup, kendi ırkını diğer ırklardan ne üstün ne de aşağı görme durumudur. milliyetçilik evrensel bir doğruluk değeri taşıyabilirken, ırkçılığın deli saçmasından öteye geçememesi de aralarındaki mantıklı/mantıksız ayrımını açıkça ortaya koymaktadır.
milliyetçi olan herkes ırkçıdı değildir... ırkçı olan herkes milliyetçidir.
güncel Önemli Başlıklar