bugün

toplanın ulan sözlük milletimin insanları size bu dünyada görüp görebileceğiniz en büyük sosyolojik tesbiti yapacağım. nedir insanlarla iyi geçinebilmenin şartı? "az görüşmek" bak vallahi diyorum ne kadar az o kadar iyi hatta aklınız varsa uzun süreli hiçbir ilişkiye devam etmezsiniz (bu cidden akıllı insan işi sizde o göt yok), bir kaç yıl geçti baktın hooop değiştireceksin sosyal çevreni, arkadaşları da değiştireceksin, taze kan iyidir. o edindiğin arkadaşlarınla da "enseye şaplak" daHi olsan sağlam bir zaman duvarı çekeceksin önüne. gerisi kolay.

not: her gün sevgilisyle-arkadaşıyla göt göte yaşayan her siki beraber yapma hevesinde olan az gelişmişler eksileyebilirler.

not: en güzeli hiç insanlarla muhattap olmamak ama gerçek hayat malesef buna izin vermiyor. ha bi de şu altta yazanları ciddiye almayın. *
güler yüzlü olcan öyle pısırık olmayacaksın.
Her şeyin başı empati yapabilmek.
sabırlı ve pişkin olmaktır. böylece network denilen olayını geliştirebilirsin.
deniz anası modeli. yani omurgasız olmak.
Nabza göre şerbet vermek. iyi olanı iyilik yapmak. Kötü olanın azını burnunu kırmak.
Güler yüzlü olmaktır böyle anadolu çomarı gibi suratını asıp etrafına monçiçi gözlerle bakarsan olmaz bu işler.
Samimi davranmak ve doğruları söylememek. Evet söylememek çünkü insanlar gerçekleri değil istediklerini duymak istiyor. Siz onlara duymak istediklerini söyleyip gönlünü hoş edebilirsiniz lakin bu şekilde hiçbir zaman gerçek dostlar kazanamazsınız. Sadece çevrenize hoş ama boş insanlar dolar.
insanlarla iyi geçinmek için fazladan bir şey yapmak karaktersizliktir. Sadece çok sevdiğim birkaç insanla iyi anlaşırım, dünyanın geri kalanı da umrumda değildir.

Herkesle iyi geçinen, herkese mavi boncuk dağıtan tipler yavşaktır, uzak durun.
(bkz: naiflik)
Karaktersiz olmaktir. Toplum icerisinde butun insanlarla iliskisi iyi olan insan hicbir konuda net bur tavri olmayan, cogunluga uyan insanlardir. Hicbir nedenle kimseyle kavga etmezler ve naiflik adi verilen ama benim nonoşluk olarak nitelendirdigim guleryuzlu yumusak yavsakca konusmalarla arkadasliklarini pekistirirler. Onlarin ben amina koyayim ayrica yeri gelmisken.
tolerans sağlamamak.
sen sabrettikçe tepene biniyor özürlüler.
empati kurun baktınız olmuyor, boşverin. Güler yüz falan bahane ben bunları çok denemiştim bir aralar. iyilik yapmaya çalışıyorsun 'kesin bir çıkarı vardır' deniliyor. Herkese gülümsüyorsun 'gerizekalı' oluyorsun. Herkesi dinlemeye çalışıyorsunuz bir süre sonra artık 'kanka git ona şu seni çok seviyomuş de' dedirtiyor. Ha birde lütfen çıkarcı olmayın. Herkes çıkarcı insanlardan nefret eder.
Salak numarası yapmaktır. Ben yapmıyorum çevrem az. Zaten insanları da sevmiyorum.
kendiniz gibilerle ideolojik bir kardeşlik kurmaya çalışın. diğerlerinin diğerleri olduğunu bilin. laubali olmayın önünüze gelenle. bir politikanız olsun ama entrikacı, dedikoducu olmayın. artık düşman düşmandır, dostta dosttur, sizin de kim olduğunuz bellidir. herkesle iyi geçinmek zorunda da değilsiniz.

bu kadar basit.
Ben herkesi olduğu gibi kabul ediyorum ve kimseyi kategorize etmiyorum.kişilere değer veriyorum şayet onlar bunu onemsemezse sessizce uzaklaşıp kendi ruh sağlığımıda bozmuyorum.
sallıyomuş gibi gösterip sallamamaktır.
Ben bu başlık altında iyi geçinme sırların yazılmasını beklerken gördüm ki herkesin hayata karşı bir duruşu var ve kimse bir başkasına eyvallah etmiyormuş. Vay arkadaş ya ben farklı bir dünyada yaşıyorum ya bazılarınız gerçekleri değil hayallerini yazıyor. Kusura bakmayın da beyler baba parasıyla okurken sınıf arkadaşlarınızla iyi geçinmeyip kapıyı çarpabilirsiniz ama mesleğe başlayınca öyle olmuyor, ekmek parası için yeri geliyor çoban olamayacak kapasitedeki adama boyun eğmen gerekiyor.
(bkz: siken sevilir)

şaka bi tarafa, insanlarla iyi geçinmek değildir aslolan. duruşun olsun, o duruşa uygun insanlarla iyi geçinme kendiliğinden gelir zaten. uygun olmayanlar zaten umrumuzda değil.
Kendi derdinde boğuluyormuş gibi yapmak. Yaptığımdan değıl yapanlardan biliyorum. Herkes o kadar acıyor ki ister istemez merhametle yaklaşıyor. En büyük taviz onlara veriliyor. Böyle tip tip triplere girmeyenlerin insan gibi ve dengeli olması yeterlidir. Zaten iyi geçinmek vıcık vıcık olmak demek olmadıgına göre yeterli olacaktır.
her yerde aradığı şeye sahip olacan ki selektör yakılmış tavşan gibi zararsız dursun karşında. yoksa, değeriniz deliden fazla değildir.
Çok eleştirmemek.
konuşuyorum demen için karşı tarafın gözlerinin içine bakman gerekiyor.

olduğun gibi görünmen şart.
rol yapma

bir şeyi söylemeden önce iki kez düşünmen lazım.

ve en önemlisi samimiyet, dürüstlük, mertlik
Asla bir cikar gozetme.. herhangibir durumda karsindakinide en az kendin kadar dusun..zordur ama sen yine oyle yap..umulur ki bir zaman sonra huyun olur..
az konusmak, daha cok dinlemek.