bugün

müsvedde:karalama,önemsememe,üzerinde durmama,değersiz,var olan şeyin,kötü kopyası anlamlarına gelir.
insan:biz.
insan müsveddesi:görünüşte insan olan ama üzerinde insanın en kötü özelliklerini barındıran,türünü kötü temsil eden kişilere denilir.
(bkz: ajdar)
(bkz: cess)
(bkz: adam mısın)
derin odipal kompleksleri olan ve ana rahmine dönmeyi isteyen,içinde bulunduğu dünyayı bir türlü özümseyemeyen,kabullenemediği şeyler yüzünden sürekli başkalarını ve hayatı sorumlu tutan,ve bu psikolojik bozukluklarını etrafa saldırarak,güzel olduğu düşünülen şeyleri bile kirleterek dışavuran insan modelidir.***
bu şeyler insan taklidi yapmakla ünlüdür.
üniversite üniversite dolaşıp,sözüm ona ülkem gençliğine söz hakkı tanıyıp,televizyon programı yaptığını sanan şey!
ülkenin içine eden, her türlü siyasi bokluğa sebep olan, ayrıca bu ülkenin bir çiftçisine "haydi ananı da al git" diye bir lafı söylemeye cüret eden insan...
Bir insanda bulunması gerekli niteliklerden yoksun olan (kimse).
işyerinde kullanılması en zevkli sıfatlardan biridir. özellikle geç kalan işçilere büyük bir afiyetle ve zevkle söylenir. tabi sesini çıkaran da olamaz.
(bkz: terbiyesiz)
insan'ın beta sürümü ya da crack edilmiş halidir.

yani ya tamamlanmamış, insan olamamıştır henüz, dolayısı ile yama, service pack falan gerektirmektedir.
ya da büyük ihtimalle virüs falan içeriyordur.

(bkz: koşarak uzaklaşılması gereken şeyler)
(bkz: ağzına ağzına vurulası şeyler)
+kim o?
-benim kızım aç kapıyı. nihat amcan.
+babam evde yok nihat amca.
-biliyorum, ben sizin banyo musluğunu tamir etmeye geldim. babanın haberi var. hadi aç kapıyı.

geçer nihat amca içeri, süzer 12sine henüz basmış kiracısının küçük kızını. maşallah, serpilmeye başlamış, güzelleşmiş dünün sümüklüsü diye geçirir içinden nihat amca. hemen işe koyulur, banyo musluğunu tamir ederken seslenir: "bana bi kahve yap da uykum açılsın!"
beş dakika geçmeden gelir kahvesi yanına. kız tam kahveleri bırakacakken tutuverir narin bileğinden nihat amcası, çarpar onu duvara. daha şaşkınlığını yaşayamadan kız, oracıkta tatmin ediverir üç kuruşluk iğrenç zevkini nihat amcası. hiç gözünün yaşına bakmadan, çırpınışlarına aldırmadan bitirir işini. kanlar içinde kızı bırakır banyoda, hiç bir şey olmamış gibi de üst kattaki evine gider hiç yakalanmayacakmış gibi...

küçük kız konuşamaz o gün bugündür, ama annesi anlar her şeyi, amca bildiği nihat adisi de hapistedir şimdi, belki layığını buluyordur, peki ya geceleri o küçük kızın yalvaran gözleri aklına geldiğinde huzur bulabiliyor mudur? insan müsveddesi ya bu, nereden düşünsün ki bunları... müsvedde, insan bile değil...