bugün

tarif edilemeyecek kadar mükemmel derstir. fizik-kimya-biyoloji denen mikrop dersler kümeye, güzelim canım inkilap tarihim daima süper lig'de!
(bkz: 80 darbesinin bize kazandırdığı dersler)
(bkz: din kültürü ve ahlak bilgisi)
(bkz: milli güvenlik)
(bkz: kayseri erciyesspor)
tek büte kaldığım ders*,ayrıca alınması zorunlu derslerdendir.
üniversitede üst üste geçilemediği takdirde önce cezaya, sonrasında ise gözaltına alınmaya sebep olacağı (hihoha) şeklinde bir şehir efsanesinin dolanmasına sebep olan ders. hi ho falan diyorum ama:

(#4171662)
son günlerde adının değiştirilmesi için başvuruda bulunacağım derstir. çünkü son bir haftada habire mustafa filminin taertışmasını dinliyoruz kardeşim yeter be filme gidememiş bir bünyenin üstüne bu kadar gelinmezki.

bir aylığına "mustafa filmi hakkında herşey dersi" olabilir aslında.*
atatürk ün ölümünden sonrasının sınavlarda sorulmaması gereken tarih. çok karışık. mevsim salata gibi mübarek.
kazık derslerden biridir. bugün vizesini verdim alt sınıflardan kopya çektim. kopyasız siksen geçemezdim.
hayatımda ilk defa, tarih hocası olup da devrim, eşitlik, marx kelimelerinden övgüyle bahseden bir insan tanıdım. kendisi hacettepe üniversitesinde doçenttir. biraz kaçıktır, ama nedense bana çok sempatik gelmekte. bu sap nesilin biraz uyanması için çaba gösterenlerden.
takdir edilesi.
(bkz: saime selenga gökgöz)
her türkiye cumhuriyeti vatandaşının okuması gereken, lakin sınavlarında şıklarının "yalnız 1 ve 2", "1,2 ve 3" gibi insanı ülke tarihinden soğutacak şekilde oluşturulmaması lazım gelen ders.
zorunlu din dersi kadar gereksizdir.
bir ulusun yok oluşun eşiğinden dönüp hür dünya medeniyetleri arasında onurlu ve eşit bir yer kazanma sürecini anlatan konular bütünü.
kpss çalışanları yoran bölüm.
Genel tarihe göre canımı alan tarih.

Paşasından tut hükümetine komutanına savaşına kadar ayrıntı.
Akıl olgunluğuna erişmiş birisine, Tanzimat döneminden atatürkün vefatına kadar yaşanananları detaylıca, kronolojik sırayla okuması ve sindirmesi sonucunda bir nevi aydınlanma yaşatacak olan tarih alanı.

Ondan sonra komplo teorisyenlerine, kulaktan dolma abidik gubidik aşağılık ithamlara acımaya başlar, yakın tarihimizin pırıl pırıl ve gerçek kahramanlarıyla gurur duyarsınız.

Sallamayın. Okuyup görün.
moleküler biyoloji, astronomi bile okusanız zorunlu ders.
Çalışmam gerek bugün.
Sened-i ittifak ile başlayıp, cumhuriyet'in ilanına kadar olan sürede geçen tarihi dönemdir.

Bazı kaynaklar olayı biraz daha genişletip, padişah üçüncü selim dönemi ile mustafa kemal'in vefatına kadar olan sürede geçen tarihi dönem olarakta adlandırır.
aslında Yakın tarih dersidir. Yani etkilerini günümüze kadar sürdüren olaylar... Keşke bu perspektifte ele alınsa... Fakat bakıyorum ilköğretim inkılap tarihi kitaplarına... inönü chp sövgüsü (bir diktatör demedikleri kalmış!) menderes dp güzellemesi... Çocuklara bu "sağcı" hezeyanlarını aşılamakla nereye gideceğinizi sanıyorsunuz? Bu operasyon diliyle... Aferin. Sanki çocuklara Menderes'i mazlum, şirin gösterince masum olacak? Hiç öğrenmeyecekler mi zannnediyorsunuz? *
Hikaye gibi değilde, olayın derinine inildiğinde hiçte sanıldığı kadar kolay bir dönem olmadığını gösteren tarih.
Ders olarak çok severdim nedense.
güncel Önemli Başlıklar