bugün

çay bardağının beli ince olanı.
90 60 90 olan bardaktır.
cay icmenin ayri bir zevk verdigi bardaktir. yeri gelince raki da konabilir icine.
yerlerini yavaş yavaş balık eti kıvamındaki ajda bardaklara bırakan bardak çeşidi.
şekilci bardak çeşidi
yav kardeşim insanoğlu bardağın bile ince bellisini mi ister ya
çayın en içilesi olduğu bardak modelidir abartılmış tipleri mevcuttur
gülshen gibi sıfır beden olma ihtimali olan bardaktır.
(bkz: gurbetteyken ozlenen seyler)
iki dakikada bi çay servisini yenilemenizi gerektiren bit kadar bardaklardır.
(eski neslin kupada çay içmemizi anlayamamaları gibi ben de bu bardaklarda çay içme ısrarlı eğilimini anlayamamaktayım.)
(bkz: ajda)
türklerin çay kültürünün bir parçasıdır. onsuz çay olmaz. *
elimi beline doladığımda,
dudaklarımı
dudaklarına getirdiğimde,
sıcak birşey dolar içime,
sevgili çay bardağım.
ince belin sebeplerinden biri de ısı transferi ile ilgilidir.
ince belin altında kalan kısım daha geç soğumaktadır. (ısı tranfer edlien alanın küçülmesi.)
ince belin üzerindeki kısım ise kesit büyük olduğu için daha fazla ısı kaybetmekte ve içime hazırlanmış olmaktadır.
bu olur da bu olmaz mı.*
(bkz: ince belli kız)
gerçek demleme çayın olmazsa olmazı.
her evde olmazsa olmaz demirbaş mutfak eşyası.
kimileri için bir takıntıdır. Bir misafirlik , ne bileyim bir e$ dost ziyaretinde çayı ikram edecek ki$iye bu takıntıyı açıklamak iktiza eder. Aksi takdirde iki taraflı memnuniyetsizlik doğabilir.
türk milletinin ince belsevdiğinin bir kanıtı.
mükemmel bir türk icadıdır. çay içmeyi bilen milletiz vesselam.
çay'a ayrı bir zevk kattığını düşündüğümüz bardak şekli. milli çay bardağımızda diyebiliriz.
çay içmek sizin için bir zevkse, çayın asıl tadının bu bardakla çıktığını farketmişsinizdir zaten.
ve itiraf: evet sevgili doktorum, sen yasaklasan da ben demli çayları ince belli bardakta höpürdetiyorum. burda yoksundur umarım.
(bkz: paşabahçe)
zamanla unutabilirdi insan geçmişteki kızları
şu kahrolası çay bile ince belli bardakta gelmeseydi eğer...
can yücel
insana erotik çağrışımlar yapan, kişinin içtiğinden birşey anlamaması, başka bir çay daha istemesi ile meşhur bir döngüsü vardır.
ince olduğu belli olan bardak...