bugün

kimse mi birşey yazmamış? el insaf! neyse bu dizi aşırı durağan ,mükemmel oyunculuk gerektiren terapi seanslarından oluşan bir hbo dizisi. başrolünde(psikolog rolünde yani) gabriel byrne oynuyor ve bu roldeki oyunculuğuyla altın küre aldı. ilk sezonu 43 bölümden oluşuyor ve bölümler ortalama 25dk. psikanalize ilgili arkadaşların hoşuna gidebilir, tabi sadece freud açısıyla bakmıyorsanız. (bkz: sometimes a cigar is only a cigar). *
şimdilik 2 sezonu yayınlanmış, 3. sezonu yolda olan dizi.
oyuncu performansları çok iyi.
155 kişi de oylamış olsa imdb puanı 8.9.
bir terapistin yaşamını her açıdan harika anlatan bir dizi. koltuğun her iki yanında olmanın nasıl olduğunu yakinen görme fırsatı sunuyor insana. kabaca bir terapistin yaşamını konu alan diziyi ruh sağlığı hizmeti veren ya da verecek olanların özellikle izlemesi gerektiğini düşünüyorum. bölümler bazen birer vaka sunumu tadında ilerleyebiliyor. farklı danışan, hasta, müşteri..vs -artık nasıl isimlendiriyorsanız-* profilleri keşfetme imkanı sağlıyor. bununla birlikte ruh sağlığı hizmeti verenlerin de aslında birer insan olduklarını anımsatıyor. mesleki tükenmişlik bununla birlikte meslektaş süpervizyonu adına da çok şey bulmanız mümkün. şiddetle tavsiye edilmektedir.
piyasadaki çoğu diziyi donunda sallayacak dizidir.
menşei israil formatı olup amerikan formatı ile tanınır olan ve
şu sıralar ülkemizde rüstem batum tarafından adaptasyonu üzerinde
çalışılan dizidir.
rüstem batum'dan gabriel byrne çıkaracaklarına göre hasta rolleri
için düşünülen isimleri hayal bile edemiyorum.
bu diziyi nasıl oldu da nedim saban, nam-ı diğer doktor
stres gözden kaçırdı, hayret.
seyrettiğim en iyi dizilerden biri. insanların psikolojik yaşamlarını konu alan, bir psikiatristin hayatını özel yaşamıyla birlikte konu alan, muhteşem bir dizi.

ortaya atılan argumanlar olayların ele alınış biçimleri çok enterasan. insan , seyrettiği her bölümden kendisine de pay çıkartabiliyor.

--spoiler--
dr. paul weston´un laura´ya karşı duruşu ne kadar yüce, ne kadar profesyonel yarabbim...laura gibi güzeller güzeli bi kadın sana "ben, senin beni düzmeni istiyorum" diyecek doktoruna, doktorun karısı sevgilisiyle roma´ya tatile gitçek, ve sen de kadına ilgi duyuyor olmana rağmen, "psikiatrist olarak olmaz" diyeceksin... valla açıkcası öyle bir kadın oda da yalnızken, kimsenin onları rahatsız etme ihtimali yokken doktora "gel beni düz" diyecek, psikiatristine aşık olduğu için, ve doktor da "hayır" diyecek..

bu dizide bu oluyor işte...

--spoiler--
gabriel byrne tarafından canlandırılan psikiyatristin terapi seanslarını izliyoruz. her gün farklı bir hasta ile terapi yapan psikiyatrist haftanın son günü kendisi terapiye gidiyor. bu şekilde dile getirildiğinde hareketsiz, insanların sadece konuşmalarını izlediğimiz sıkıcı ve durağan bir dizi izlenimi bırakıyor belki, ancak aksine ruhsal boyutta yaşanan patlamalar, kızgınlıklar ya da takıntılar ile durağan ya da sıkıcı tanımlamasının oldukça dışında kalıyor.

yaşanan bütün hadiseleri görmüyoruz, sadece bize anlatılıyor. bu nedenle oyunculuğun tamamen ön plana çıkmasını sağlıyor ve özellikle gabriel byrne bu işi süper kotarıyor. genelde dizileri uzun maratonlar halinde izleyen bi insan olarak söyleyebilirim ki bu dizi tek solukta izlenebilecek bir dizi değil. evet merak uyandırıyor ve de çok güzel bir dizi, ancak insanı geren de bir ağırlığı var.
başlamaya karar verdiğimdir.

muhtemelen iyidir.henüz bakmadım da soluksuz izlerim nedense o derece eminim
tipik amerikan aile dizisidir.
çok kaliteli dizidir. lakin konu itibariyle herkesi sarmaz psikolojiye ilgisi olanların çok seveceği , biraz ağır olduğu için bir çırpıda bitirilmeyecek dizidir. bölümler ortalama 25 dakika olup , bir psikiyatrın hafta boyunca hastaları ile olan tedavi saatlerini ve de haftanın sonunda kendisinin emekli bir psikiyatra gitmesini konu alır.
birinci sezon finali hiç de final gibi olmamış dizidir. birinci sezon için konuşacak olursam psikolojiyle oldukça içli dışlı olmama rağmen başlarda bitse de gitse diye düşünmüştüm. oyunculuklar mükemmel, dizi farklı evet fakat belki de acaba ben olsam ne yapardımı fazlaca düşündüğümden zaman zaman depresif durumlara soktu dizi beni. gerçi bunu yapabilmesi de dizinin etkileyiciliğinin kanıtı olsa gerek. sanırım kendimi hazır hissettiğimde ikinci sezonu da izlerim fakat araya komedi dizisi katmak gerekiyor yoksa fazla yorucu olabilir.
--spoiler--
laura'ya inanılmaz uyuz olmaktayım. o olmasaymış dizinin başları daha iyi olabilirmiş. ayrıca paul'un oldukça fazla etik ilkeyi ihlal etmesi de paul'a da sinir olmama sebebiyet vermiştir. alex'in üzerinde daha fazla durulmalıydı ve umarım sophie ikinci sezonda da olur ki diziyi izlememe sebep hastalardan biri kendisi.
--spoiler--
üçüncü sezonunu bir türlü izleyemediğim dizidir. nerden izleyebileceğimi bilen varsa mesaj atsındır.
eğer psikolojiye ilgili ve insan duygulanımlarıyla heyecanlanan biriyseniz sıkıcı gelmeyecek hatta acaba o hastaya ne oldu ya du bakiim bi bölüm daha izliyim diyeceğiniz dizidir. yalnız bunda gabriel bryne' nin oyunculuğu %90 etkili. olay örüntüsünden çok durum ön planda olduğu için ancak oyunculukla vurgulanabilirdi her iki tarafın da sarsıntılı dünyası.

edit:neden bu kadar şiirsel bitirmişim son cümleyi bilmiyorum. özetle izleyin anacım.
Bu kadar kaliteli bir dizi hakkında bu kadar az yorum yapılmış olmasına şaşırdığım dizidir. Terapistle hastası arasında geçen ikili diyaloglardan oluşan hbo yapımı dizi.

David Eagleman #incognito kitabını okuduktan sonra üstüne bu diziyi izlemek harika gidiyor. Kokteylden sonra bira içerek sonlandırmak gibi.

Bilinçaltında gerçekleşen olaylara bilincimizin çok az erişim sağlayabildiğini gösteren dizidir. Hayatla ilgili paradokslar beni hep şaşırtmıştır. Bu dizide de herkes kendi hayatından mutlaka bir şey bulabilir. Herkesten gizlediği bir duygusunu, pişmanlığını, mutluluğunu, kendisine bile itiraf edemediği hisleri, içsel çatışmalarını, seçimlerini sorgulayabilirsin. psikolojiye ilgi duyan kimselerin izlemesini tavsiye ettiğim dizi.
gabriel byme olağanüstü oyunculuk performansı gösterdiği üniversitelerin lisanüstü eğitimlerde de tavsiye edilen her bir bölümü bir terapi seansından oluşan 3 sezonluk başarılı emmy ödüllü amerikan dizisidir.
Bir makaleye konu dahi olmuş bu, etik konularda büyük oranda yol göstericiliği sebebiyle etik ve ahlak derslerinde, bilhassa iş etiği, izletilmeli ve üzerine belki de dönem boyunca konuşulması gereken dizi.
güncel Önemli Başlıklar