bugün

diş hekimliğinde de kullanılan dişşiz bölgeye diş kökü görevi görmesi için yerleştirilen ve üzerine kron dizayn edilen metal madde..
eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür.
titanyum malzemeden yapılan çene kemiği içersine lokal anestezili ameliyat ile yerleştirilen, 3-4 aylık sürede kemiğe kaynaşmasının ardından üzerine yapay diş yapılan protez şeklidir. hastanın ciddi sistemik rahatsızlığı bulunmaması, sigara içmiyor olması tedavi başarısını etkileyen önemli faktörlerdir.
çene kemiğine diş kökü işlevini görecek bir vidanın yerleştirilmesidir, periodontoloji uzmanına yaptırılması tercih edimelidir. Tahmin ettiğimden çok daha kolay ve ağrısız bir işlem olmuştur.
Vücuda yerleştirilen her türlü yabancı cisim. sadece dişçilik ile ilgili bir terim değildir.
yapılırken hiç bir şey hissedilmeyen ancak vida yerleşimi bittikten 5 dk sonra sızlamaya başlayan,dakikalar ilerledikçe felaket bir ağrıya dönüşen diş protez çeşidi.5 gün boyunca 6 saatte bir ağrı kesici içmek zorunda kalınır (zararlı olmasa daha çok içmek istiyor bünye) ve yaklaşık 3 ay beklendikten sonra üstüne diş yapılır.görünüm ve kullanım yönünden köprü yöntemine göre daha iyidir.eğer ağız bakımı iyi yaplırsa 20-30 yıl ömrü vardır.bir de çene kemiğinin vidayı kabul etmemesi var ki bu %10 oranındadır.ve bu da malesef bana denk gelmiştir.ancak 2.denemeden sonra sorun ortadan kalktı ve şu anda gayet iyi bir implanta sahibim
kayıp dişler için, diş etinin içine metal kök yerleştirilip, üzerine diş yerleştirilmesiyle yapılan tedavidir. kayıp dişiniz varsa, diğer dişlerin kesilip de üzerine diş takılmasıyla oluşan tedaviyi asla yaptırmayın. o tedavide diş olmayan kısmın dis eti çekiliyor ve diğer sağlam dişlerinizi de kaybetmenize neden oluyormuş. parası neyse verip implant yaptırın eski yöntemlere itibar etmeyin.
aylardır tek diş için, diş kliniğinden çıkamadığım hadise... paramızla fenalık geçiriyoruz...
seve seve yaptıracağım* ama çok pis tırstığım olay.
çene kemiğinizin yeterli derecede sağlam olmaması durumunda, kemik tozu denen bir maddenin çene kemiğinizle kaynaştırılmasını gerektiren zamazingo. bunu yaptıranların, yaptırabilenlerin, hayatta hiçbir şeyden korkmadığını düşünürüm. öeah.
kanal tedavisininin bir level üstüdür.
Türkiye'de yaklaşık 20 yıldır uygulanan ama son zamanlarda uygulatanların sayısının 2 katına çıkması nedeniyle yılık harcanan para da 100 milyon dolara yaklaşan diş kurtarma operasyonunda yer alan vidalı diş.
çivi gibi düşünmek lazım. hastanın diş eti deliniyor ve metal yerleştiriliyor. tabi çene kemiği buna uygun olmalı değilse yaptırmayın bile çünkü insanın aklını yitirmesine sebep olabilir.
yaptırmadan önce iyice düşün. ancak kesinlikle kanal tedavisinden daha etkili.

evet fiyatları biraz tuzludur.ancak tanıdığa gidin zira dedemin 5 dişi implant yapıldı ve kardeşim diş hekimi olduğu için sadece 1000 tl çıktı cebinden.
yaptırmadan önce,
http://on.fb.me/vfwz0a
implant kısaca, eksik dişlerin fonksiyon, estetik ve fonasyon özelliklerini tekrar sağlamak amacıyla, çene kemiği içine yerleştirilen ve diş kökünü taklit eden yapay diş köküdür. Çene kemiği içine vidalama yöntemiyle yerleştirilir. Tek diş eksikliklerinde veya çoklu diş eksikliklerinde yeterli kemik desteği varsa rahatça uygulanabilir. implant tedavisi son yıllarda, geleneksel kaplama, hareketli protez tedavilerine çok iyi bir alternatif olmuştur.
http://www.facebook.com/p...625.38667.182160385158970
yapıldığı gün çok ağrır bu meret. e kolay mı taa kemiğinize dayanan bir çivi vücuda adapte olmaya çalışıyor. düşüp dizimiz kanadığında bile dizimiz acıyor bir de cerrahi bir operasyonla diş etiniz açılıp yerleştirilen implantı düşünün. dikişler çıkana kadar adam akıllı ağrıyor ama o ilk gün yok mu? çenenizin bir kısmını kesip atsanız daha iyi. sabredin efendiler yakında yemek yiyebileceksiniz.
(#5756233) da dediği gibi sadece dişçilikte kullanılan bir malzeme ve terim değildir. kişinin kendi vücuduna yerleştirilen her türlü yabancı cisim implanttır. organ nakli, estetik cerrahi ile yerleştirilen herhangi bir malzeme, diş hepsi implant kapsamındadır. ama her nedense bu başlık altındaki herkes bu terim sadece dişçiliğe özgü bir terim ve uygulamaymış gibi davranarak açıklama yapmış. yanlıştır.

edit: eksileyen arkadaş, neyini eksilediğini bana özel mesajla bir söylesin. çok merak ediyorum. gururuna mı yediremedi sadece dişçiliğe ait olmamasını acaba?
2.edit: sanırım insanlar ' yanlıştır ' kısmını yanlış anlıyor. yanlış olan implant değil sadece dişçiliğe ait bir terimmiş gibi kullanılıyor olması... ah, ah biraz düşünmeyi öğrenseniz...
3.edit: dişçiler istiyor ki implant sadece onların jargonunda olsun. ama nafile gençler... boş hevesler bunlar. bu kadar dert etmeyin kendinize. implant' ın sadece dişçilik terimi olduğunun yanlış olduğunu anlayacaksınız. gerçi anlıyorsunuz da, zorunuza gidiyor. bu eksileme çabaları ondan... eh ergenlik zor zanaat; bünye daha bunu kaldıramamış ki, dişçiliği kaldırabilsin.
özel diş hastanelerinde binlerce dolara yapılan diş tedavi çeşidi.
günümüzde kore malı implant için 600euro istenmektedir.
vidanın takılmasından sonra damak iyileşmesi ve vidayı kabul etmesi için bir 3 ay kadar beklenir ve daha sonra üzerine diş yerleştirilir. yani yaklaşık 5 ay sürer. özellikle alt damak için uzun süre gerekmektedir.
(bkz: vekillerin diş implant hakkının 8 e çıkarılması)
usta eller tarafından yapıldığı takdirde hiçbir şekilde ne öncesinde ne sonrasında acı ya da ağrı hissetmediğiniz diş operasyonu.

bakın ben bundan çok korkuyordum, ama yaptırdıkça korkumun yersiz olduğunu gördüm. yaptırmayı düşünenler için temel aşamalarını şu şekilde anlatıyım:

diş etinize bir vida takılır. - kulağa korkunç geliyor biliyorum ama aslında o kadar da kötü bir şey değil. sadece yüzünüzde 4-5 saat kadar hafif bir şişlik oluyor. o gün bir antibiyotikle birlikte dişinize buz tedavisi uygulayın ve bol bol dinlenin. (vida çene kemiğinin içinde kaldığı için dışarıdan bir şey belli olmaz. hatta siz bile hissetmezsiniz.)

ardından 2-3 ay kadar o vidanın çeneye alışma süresi beklersiniz. bu sürenin sonunda dişçiniz bir röntgen çeker ve vidanın durumuna bakar.

durum olumluysa "iyileşme başlığı" denilen bir parça implant'ın üstüne takılır. işte bu süreç benim için en zorlusuydu. neden derseniz, bu metal başlık dışarıdan görülebilir olduğu için biraz canımı sıkıyordu ama sonuçta en fazla 1 hafta falan ağzınızda kalacak. canınızı sıkmayın. (dişçimin dediğine göre bu başlığın takılmasının amacı çeneyi dişe hazır hale getirmekmiş.)

neyse, 1 hafta sonra dişçiniz "diş ölçünüzü almak için" size tekrardan randevu verecek. sonra dişiniz bir laboratuvarda hazırlanacak ve ağzınıza yerleştirilecek.

henüz son kısmı yaşamadığım için size o konu hakkında şuan bilgi veremeyeceğim ama 10-15 gün içinde işlem tamamlanacak, gelip entry'i edit'lerim.

bütün bu süreç 6 ay sürecek. istanbul avrupa yakasında oturuyorsanız size her şeyiyle kefil olacağım çok iyi bir dişçi tavsiye edebilirim. ve korkmayın, süreç biraz uzun ama gerçekten kolay.
bir saat önce yaptırdığım, ellerim titreyerek oturduğum koltuktan gülerek kalktığım uygulamadır. ben o diş eti yarılıp vida takılırken bayılırım zannediyordum. aksine operasyon esnasında tek bir acı ya da ağrı hissetmedim. olay meğer emin ellerde olmak ve kendini rahat bırakmakmış. hakikaten diş çekiminden çok daha kolay. şimdi ise anestezinin etkisi devam ediyor, akşama doğru da hafif bir ağrım olur diye düşünüyorum. o da buz kompresi ve ağrı kesicilerle geçmeyecek şey değil sanırım.
yaptırmak istediğim, fakat çene ile uyumu konusundaki tereddütlerim nedeniyle sürekli ertelemek zorunda kaldığım uygulama.
çok eskiden pahalı olduğu için yaptıramadığım uygulama. sonrasında unutuldu gitti zaten. porselen denendi.
daha dun yaptirdigim. eger dis hekimi fobiniz var ise burayi okuyun...

dis hekiminden iceri girmek degil tabelasini bile gorunce tirsmaya baslayan ben bu olayi yaptirdiysam herkes yaptirir... daha oncesinde doktorla haci ben cok tirsiyorum yok mu sakinlestirici birseyler diyince bana atarax verdi.. 4 tane yutmama ragmen hic bir etkisi olmadi.* daha sonrasinda baktim ben bu sekilde yine giremicem ameliyata dedim passiflora kullanayim, yarim sise icmeme ragmen yine sakin degilim yine gerginim. e parayi da pesin olarak verdik bi kere o ameliyata girecez bi sekilde..tum cesaret toplandi ve tamam a.koyim giricem ameliyata diyip bi isinla gittim hekime...toplamda 3 tane implant takilacakti, ne kadar surer dedim 30-40 dakika arasi dedi...zaten bu olayin 5 dakikasi disi uyusturmakla gectigi icin zaman pek uzun da degil.bana sadece gozlerimi kapamami soyledi. gozlerimi kapadim ve olay basladi.. inanin bana dis cekimi daha zordur heralde bu olaydan.. yaa adam kemigi deliyor (max 15 saniye suruyor heralde) normal de videosunu bile izleyemeyecekken bunu canli canli yaptiriyosun ve hic birsey hissetmiyorsun. implanti kemige montelemesi 1-2dk arasi suruyor en cok vakit alan ise dikis atilmasi.. yani toplamda 1 implant icin cekeceginiz yusuf yusuf suresi max 12-13 dakika..

eger maddi durumunuz var ise implanttan korkupta sakin ha kopru yaptirmayin... hic bir sikim olmuyor emin olun...ben de sisme agri hic birsey olmadi cok sukur... tabi doktordan doktora da degisiyor bu olaylar...

kisacasi korkmayin hacilar bi bok oldugu yok...hadi gecmis olsun
güncel Önemli Başlıklar