bugün

herkesin hayrına olacağını düşündüğüm karar. imam hatiple ilgili katsayı sorununda imam hatip yanlısı kişilerin savundukları şuydu. biz çocuklarımızı imam olsun diye değil, dinini öğrensin diye oraya gönderiyoruz. ama çocuğumuz doktor olsun, mühendis olsun.o halde şu mu çıkıyor ortaya imam hatip mezunu olmayan doktor ve mühedisler dinlerini bilmemektedirler.
bu okullar kapatılıp, din eğitimi de öyle ortaokul-lise gibi değil, milli eğitim bakanlığının denetiminde yazın ya da okul sonralarında verilsin. o iş de çapulculara, tarikatlara kalmasın. ve imam olmak isteyen imam olsun. doktor olmak isteyen doktor.

dün akşam atv de yayınlanan son baskı programında izlediğim ismini şu an hatırlamadığım kişinin söylediği şu cümle ise daha önemli. imam hatiplilerle oynuyorlar 4 senedir iktidar olan akp hükümeti bu süre zarfında imam hatipliler için hiçbirşey yapmazken neden seçim yaklaşınca bu konuyla ilgilenmeye başladı. kanmayın.

Türkiye'de bir kişinin din eğitimi almak istemesi en doğal hakıdır. çünkü burası laik, demokratik bir hukuk devletidir.
bu yazdıklarımı kötüleyeceklere baştan söyliyim bu okulların kapatılması yönündeki fikrim benim dinsiz olduğum anlamına gelmez. ve kapatıldığı takdirde daha iyi bir din eğitimi alınacağını, daha çok kişinin bu kurslara yazılacağını düşünmekteyim. çünkü imam hatip liseli olmanın ne demek olduğunu çok dinledim arkadaşlarımdan.
bir gün herkesin bir imama ihtiyacı olacağından tamamen yanlış olan bir öneridir. içerikleri açısından düzenlemeler yapılabilir ancak kapatılması çok saçmadır.

(bkz: musalla taşı) (bkz: gasilhane)
imam hatip liselerinin miadını çoktan doldurmuştur kanımca. çünki burada okuyanlar (biri de bendim) siyasal olmasa bile sonuçta bir misyon yükleniyorlar ve bu da toplumda baskı görmelerine sebep oluyor, imam hatiplere iyi bakanlar tarafından mükemmel olmanız beklenirken kötü bakanlar tarafından da gerici/yobaz şeklinde tek tipleşmiş olduğunuz düşünülüyor ve örneğin bir iş görüşmesinde imam hatipli olmanız işin rengini tamamen değiştiriyor. (yaşadım)

sonuçta imam hatipler kapatılmalıdır, hayatın gerçeklerinden uzaktır ve insan izole bir ortamda ne kadar okursa okusun sonuçta hayat müşterektir ve izole olmanın zararını çekersiniz. bu sebepten okullarda ahlak sağlanmalı ancak eğitim karma olmalıdır, sonuçta hayatımız beğenirsiniz beğenmezsiniz karmadır, iş hayatı karmadır. imam hatipte herkes dindarken gerçek hayatta dindar olmayan arkadaşlarımız olacaktır, bu kişilerle aynı ortamlara girebilmemiz gerekmektedir.

fikrimce din eğitimi daha küçük yaşta kontrollü bir şekilde diyanetçe verilebilsin, halk eğitim merkezleri ve yaz kursları bu iş için aile desteği de alınınca yeterlidir. burada söylüyorum ki imam hatip bana din bilgisi yönünden çok şey katmamıştır çünkü ailemden ve kurslardan aldığım eğitim gayet akılcı ve çağa uygundu. bunu diyanet kontrol etsin ancak bu eğitimin içi dolu olsun, kuranı hem arapça hem türkçe öğretsinler ve lütfen din eğitimi denilince artık atatürkün dine bakışı falan olmasın, zira atatürkün dindar olup olmamasının artık kimseyi ilgilendirmemesi gerektiği de anlaşılsın.
(bkz: götünüze pamuğu kim tıkacak)
ulan herseyi hallettik bir imam hatip liseleri kaldi sorun degil mi? sanane ulan imam hatiplerden begemiyorsan gitme okuma kardesim, cocugunu, yegenini, ebeni gonderme imam hatipe.

her cemaat kendi din gorevlisini yetistirsin anlayisina karsi kurulan bir diyanet isleri baskanligi var. diyanet bir nevi emniyet subabi 12 eylulun getirdigi. yazilan fetvalari hazirlayan kurumda emekli askerler var. ha herkes kendi yaginda kavrulsun mu; sahsi mulahazam kavrulsun. sonra hilafet isteyen de cikar, seriat isteyen de onu da diyaneti, imam hatipi kapatan dusunsun.

bende askeri balolarin yapilmasina karsiyim ulan, ne diye benim paramla ickili balo yapiliyor ey muslumanlar ayaga kalkin diye velveleye mi vereyim ortaligi?

is benim vergimle bana faydasi olmayan kurum kurulsun muhabbetine gelirse cok sey sayilir herkes emin olsun.

birakin lan adamlari, zaten katsayi zulmunu dikmissiniz cocuklarin onune...
her şeyi hallettik bir imam hatip liseleri kaldı denmeyecek kadar önemli bir sorundur aslında imam hatip liseleri. bu okulların malum kesimin arka bahçesi olması, beyni dogmalarla doldurulmuş mücahitler yetiştirmeleri zaten başlı başına bir problemken ihtiyacın onlarca katı fazla imam yetiştirmek suretiyle kaynaklarımızı da boşa harcıyoruz. oysa ki bu gün türk sanayiinin kalkınması için asıl ihtiyacımız ara eleman yetiştiren okullar, yani teknik meslek liseleridir. imam hatip liselerine ihtiyaç var elbet, ama kademeli olarak bunların büyük kısmının teknik liselere dönüştürülmesi elzemdir. tabi mevcut hükümetin beslendiği en büyük alan olan bu okullara dokunmasını düşünmek hayalcilikten bile öte.
bazı şahıslar ise kapatılmaması gerekçesi olarak: "kıçınıza pamuğu kim tıkacak?" tarzında bir soruyla yaklaşmaktadırlar.

aynı arkadaşlar acaba 4 yıl boyunca aldıkları eğitimi "kıça pamuk tıkamak"tan öte bir ifadeyle tanımlayamıyorlarsa imam hatip liselerinin açık kalma gerekçelerini nasıl açıklamaktalar?

onu geçtim "kıça pamuk tıkamak" için okul mu okunur?

hepsinin yanı sıra merak etmeyin imam hatip liselerine ödenen ödeneklerle fen lisesinde öğrenciler kıçınıza pamuk tıkayacak bin tane robot yaparlar, eğer bu kadar değerliyse kıçınıza tıkanacak pamuk...
devlet eliyle din eğitimi olamayacağı için desteklenmesi gereken durumdur.
ermeni ve rum cemaatinin ruhban okulları anlamsız bir şekilde kapalıyken ve din insanı olmak isteyen gençler bundan dolayı yurt dışına gitmek zorundayken imam hatip liselerinin kapatılması da canımızı sıkmamalıdır. zaten oradan mezun olup imam olan ne kadar genç var ki?
`-imam hatip liselerine gönderilen* gönderiliş amacı başlığı açan arkadaşın da ibra ettiği gibi dini öğrenmeleri ve aynı zamanda toplum için yararlı olabilecekleri mesleklere yönelmeden önce normal liselerden farksız eğitim almalarıdır.

yalnız şöyle de bir gerçek var ki *element uydurmanın luzumu da yersizdir bu durumda. kimse imam hatip lisesine gitmeyen bir doktor, mühendis, avukat, memur din hakkında bilgisiz şeklinde bir beyanat yapmamıştır bugüne kadar.

imam hatip liselerinin kapatılmaması ülke çoğunluğunun kağıt üzerinde değil ciddi anlamda müslüman olmasından dolayı gereksizdir.

çünkü her müslüman anne baba dünyaya getirdiği evladını iyi bir müslüman olarak yetiştirmekle görevlidir önce, ondan sonra ülkesi ve milleti için faydalı bir insan yetiştirmekle yükümlüdür. salt pamuk tıkamak olarak algılayanlara da ayrıca selam eyleriz buradan,

ayrıca imam hatip liseleri kapatıldığında yaz döneminde açılacak kurslara bu ülkenin teenage kesimi ne kadar rağbet gösterir onu da gördük zamanında, hani zamanın birinde kur'an kurslarına ilk öğretim bitirmeden gitmenin yasak olduğunu hatırlarsak,sormak isterim 10-18 yaş aralığında hangi ergen okul tatilinde arkadaşlarıyla eğlenmek, tatil yapmak yerine camiye gidip eline din ile alakalı eğitim alabileceği birşeyler almıştır ? veyahut böyle birileri var mı ? çevrenizde aile baskısı dışında ?

-ilginç bir noktaya değinirsek,
imam hatip liseleri vakt-i zamanında kapatılmıştı, o dönemlerde insanlar (ki 30'lu yaşlardaki bir çok insanın ebeveyni olurlar)
anadolu eşrafında insanların toplanan kur'an-ı kerimleri hafızlar yardımı ile yeniden yazıp çoğaltmış, evlerinin altında gizli gizli
okumuşlar, daha sonra gelen ikdidar yamulmuyorsam* bu halk üzerinde din konusunda yapılan ters baskıyı sona erdirmişti.
konuyla alakası ise, bulunduğumuz topraklar üzerine ilk geldiğinden bugüne değin bu millet* çoğunluk olarak müslümanlığı benimsemiş, bu şekilde yönetilmiştir.(din-dil-ırk ayrımı olmadan) kurulan tüm devletlerde bu şekilde bir yönetim hüküm sürmüştür.* hatta bir çoğumuzun iyi bildiği, yeri geldiğinde göğsünü
kabarta kabarta övündüğü osmanlı imparatorluğu ve padişahlarının temel özelliği iyi bir dini eğitim almış olmalarıydı. çünkü iyi bir dini eğitim temeli alan müslüman genellikle vicdan duygusuna sahip olur ve yanlış bir davranışta bulunmazdı. aksi bir durum olsa bu zamana kadar gayrimüslim insanlar için neden ayrı kurumlar kurulmadı sorusunu sorarım ki bu şunu gösterir rahatlıkla:
gayrimüslim vatandaşlar bile bilirdi ki iyi bir müslüman yanlış yapmazdı.
ne zaman ki devlet-i al'i osman'da din eğitimi zayıflık gösterdi, hükümdarlar ve ülke gerilemeye başlamıştır. halk bu tip hükümdarlara rağmen dinine olabildiğince bağlı kalmaya çalışmış lakin değişen dünyanın getirdikleri arasında uzun bir direniş göstermiş, ne zaman ki halkın bu yöndeki bağları kopma noktasına geldiğinde osmanlı devleti yıkılmıştır. bu topraklarda yaşayan insanlar ne kadar dininden uzak görünse de vicdan denilen olguya sahip olduğundan en azından bilgisi olması amacıyla çocuklarına tam olarak veremedikleri dini eğitimi(-ki bu konuda da bir çok aile yetersiz/yanlış eğitim vermekte) alabilecekleri bir kurumun olmasını savunmaktadır. bu yüzden de imam hatiplerin kapatılması ülke insanının çoğunluğunun üzerinde günümüzde de aşırı baskı oluşmasını ve bir süre sonra bunun aşırı tepkisini göstermesine sebebiyet verecektir kanaatindeyim.

- her cemaatin kendi imkânlarıyla din görevlilerini yetiştirmesi durumunda bazı arkadaşların pek bi sevdikleri fettullah gülen'in ülkemizde bir kaç tane daha olduğunu göz önüne getirmelerini söyleyebiliriz sadece, sahneye geniş açıdan bakıldığında durum daha
net görülecektir,

- ayrıca ülkemizdeki imam hatip liselerinden ihtiyaçtan fazla imam yetişmemektedir, şayet eşit şartlarda üniversite sınavı imkanı olan günleri hatırlayanlar varsa (mutlaka vardır) üniversite sınavlarındaki sıralamalarda imam hatip lisesi mezunlarının sayısını da iyi bilirler, hoş epey zamandır katsayı sebebiyle bırakın dereceyi zaten zor üniversiteden giriyor ya mezunlar bu da ayrı bir durum. salt imam hatip liseleri için değil tüm meslek liseleri için geçerli bir sorun bu katsayı durumu element uydurmayalım bu sebepten.

- imam hatip liseleri salt pamuk tıkamak için değil, eşit şartlarda sınava tabii tutulmaları durumunda ülke için yararlı olacakları meslekleri seçip toplum için hayırlı birer insan olabiliyor pekala, ama eşit şartlarda!
- şu da bir gerçektir ki türkiye gibi bir ülkede din eğitimi devlet eliyle olmak zorundadır, aksini düşünenler için cumhuriyetin ilanı yıllarındaki cemaat ayaklanmalarını bir kez daha okumaları salık verilir.

- ermeni ve rum cemaatinin ruhban okulları kapalıdır çünkü ülke genelinde gayrimüslim sayısı en düşük nüfusa sahip vilayetimizden bile daha azdır neredeyse, ve ülkemizde de (büyük kentleri saymazsak) camilere denk sayıda diğer dinler için ibadethane bulunmadığı için gereksiz bir durum olur. aynı tez-i savunanlara sormak gerekir o zaman, imam hatip liselerine uygulanan katsayı(-ki bu da kapatmanın kibar hali oluyor) sebebiyle neden ülkem gençleri(imkanı olanlar) eğitimlerinin kalan kısmını yurt dışında bir üniversiteye gidip tamamlamak zorunda kalıyor, lisans ve yüksek lisans eğitimini elin memleketinde alıyor ?

nihayetinde imam hatip liseleri kimsenin arka bahçesi olmamıştır bu zamana kadar, o dönemlerde ben de içinde bulunduğum imam hatip
lisesinden alacağımı aldıktan sonra ayrılmış başka bir okulda eğitim almaya devam etmişimdir. imam hatip lisesi yada ticaret meslek lisesi farketmez esasında, kişi kendini bilmedikten sonra aldığı eğitim onu imamda yapmaz broker'da, ayrıca cv*'me de imam hatip lisesi yazmaktan hiçbir zaman çekinmemişimdir şahsen. olay kişinin kendisinde bitmekte, bu şekilde kişi ne çevreden dolayı bir misyon üstlenir, ne birilerinin arka bahçesindeki mücahidi olur, ha diyorsa ben öyle oldum o zaman nerede hata yaptığını iyice düşünmelidir,

nihayetimde konuyu bağlarsak;

tsk ülkemiz insanının kanında yer alan savaşçı yapının gerekliliği ise din okulları durumundaki imam hatip liseleri de halk için yüksek gerekliliğe sahiptir, kapatılması insanlardaki az da olsa var olan inancın temelini yıkılmasına sebebiyet verir,
bir kesimin ne kadar kabullenmeyi istemesede bilmesi gereken gerçek budur.

buyrun günah keçisi olayım dedim, gönül rahatlığıyla eksi verebilirsiniz.*`
islam dininde ruhban sınıfı olmadığı halde devletin dini kontrol altında tutması amacıyla açılmış olan imam hatip liselerinin kapatılmasıdır. bu mümkün müdür ? yakın bir gelecekte elbette hayır çünkü iktidarı elinde bulunduranlar için din halkı kontrol alında tutlmasını sağlayan bir araçtır ve böylesi iyi bir araçtan mahrum kalmak istemezler.
tüm vatandaşlardan alınan vergilerle yalnızca bir mezhebin (sunni) ve bir okulun (hanefi) öğretisini finanse etmek hukuksuz, adaletsiz, ahlaksız, ve de haramzade bir davranıştır. imam-ı azam ebu hanife ya da hocaların hocası imam cafer gelseler ve bu kepazeliği görseler utançlarından tüm eserlerini yakarlardı şüphesiz.

her cemaat kendi imkanlarıyla din görevlilerini yetiştirsin, ilahiyatlarını öğretsin. "ülkeden bir tane harama el uzatmam arkadaş, bu okullar bir an önce cemaatlere devredilsin, devlet imkanlarını sömürmesin" diyen sünni-hanefi yok mu?

üç kuruşluk dünya nimeti için kul hakkı ile tanrı karşısına çıkmayı göze alan gafillerden olmayasınız?

ey aleviler, şiiler, malikiler, hanbeliler, şafiler, budistler, bahailer, hristiyanlar, yahudiler, ateistler, agnostikler ve diğerleri. gasp edilen senin vergilerin. ahlaksızlığa göz yumma, haksızlığa boyun eğme, mazlumluğundan utanma, haramzadelerden korkma.

hakk ve hak sizinle.
pis dincileri yetiştiren imam hatib liselerinin kapatılması durumudur. yerlerine kemalist eğitim veren anadolu liseleri açılmadır.
ibret olsun diye hepsinin adı, kemal, mustafa veya atatürk gibi isimlendirmelerle eğitime devam etmelidir.
esasında tam aksini gerçekleştirecek olandır. bizim normal lise olarak bildiğimiz tüm liseler imam hatip lisesi müfredatına uydurulacak, böylece imam hatip liselerine gerek kalmayacaktır. muhtemelen.
türkan saylan zihniyeti diye birşey diyen ve türkan saylana hakaret eden zihniyetin başının ezilmesi için gerekli olan atraksiyondur. herkes imam zaten imamlık yapamayan imamlar ösym başkanı falan oluyo. gereğinden fazla imam var bunlar bize 8594080 yıl gider.
zamanı geldi artık. bu liseler misyonunu tamamladı. tek tip insan yetiştirmek yerine düşünen bireyler yetiştirmekte her zaman fayda var. üniversite kazanıp iyi bir işte çalışmak için dini bilgiler yerine fen, matematik öğrenmek gerekiyor. kapatın gitsin bu liseleri de çocuklar aile baskısından kurtulsunlar..
(bkz: amin)
tonlarca ergene, başka eğitimler verilmesi gerekirken, din eğitimi üzerine işleyen bir sistemin varlığını zaten anlamış değilim. din eğitimi, insanın seçimlerini 100\100 kendi yapabildiği an verilmeli. bu yüzden bu liselerin olması bile saçma şu an için, derhal kapatılmalı.
cenazeleri kaldıracak imam bulamayan chp' nin açtığı imam hatip liselerinin çekilememesinden kaynaklanan durumdur. düzü mesleği anadolusu feni nasılsa imam hatibi de öyledir. dinini adam gibi öğrenmeye çalışan insanın başvuracağı kapıdır. bitirince ille de din görevlisi olunmaz, kapatmak yerine gelecek adına eşit şartlar verilmelidir.
ülkenin gidişatı açısından çok gereklidir.
imam hatip e giden biri olarak acilen lazımdır.
Yakında gerçekleşecek olandır. Ülkedeki pisliği besleyen bu batakhanelere bir laik atak lazımdır.
En yakın zamanda kapatılmasını dilemekten başka çare yoktur.
imam hatip lisesi kapatılmamlıdır. Ama bu kadar çok ilginin görmesini doğru bulmuyorum. Çünkü imam hatip liseleri chp tarafından din hakkında ilim irfan öğrenilmesi ve imam yetiştirilmesi amacı ile açılmıştır. Yani imam hatip liseleri Analodu liseleri gibi hatta özel liseler gibi özel bir yeri olmasıdır. Veliler zoraki olarak yazdırmamalıdır. Tam tersi öğrenci imam hatip lisesini kazandığı zaman gurur duymalıdır.

Ama şimdi istediği liseye giremeyen kişilerin genellikle tercih ettiği lise. Bu mantık ile ne öğrencilerin ne de velilerin gözünde bir değeri olmuyor.
Metal konseri olsa da imam hatipliler dışarı diye pankart açsak.