bugün

dokunmak sağlam göt ister. dokunabilirlerse helal derim. nedir yani laiklik ilkesini kaldırıp türkiye cumhuriyet'i müslüman'dır mı koyacaklar. bunlara gerek yok.

lan varya iç savaş çıkar yemin ediyorum.
dikkat ederseniz, ihtilal olur demedim. 10 sene öncesine kadar olurdu. ancak başarısız veya satılmış genelkurmay başkanları sebebiyle ordunun söz hakkı bitmiştir.
ama iç savaş kesin çıkar. e hadi bakalım bir insan evladı bana sokakta bira şişesiyle gezmeme karışsın. *
''Ben Dokunulur derken pozitif olumlu anlamda bir süreçten söz ediyorum.'' Diyerek beni güldürmüştür.
malumun ilanı olmuş. türkiye cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana tek değişmez/dokunulmaz madde ilk maddede ki türkiye cumhuriyet ile yöntilir maddesidir. demokrasi veye laiklik veya diğer konuları kapsayan maddeler sonradan ilave edilmiştir.

birileri çıkıp bu maddelere dokunulursa iç savaş çıkar diyebiliyor. götü yiyen varsa çıkartsın. değiştirilemez dedikleri maddelerin anayasadan bile çıkarılması gerektiğini söyleyen bir inönü vardı. fakat darbe ve cuntalarla inönü bu isteğini yapamadı. hatta 1982'de anayasaya değiştirilemez madde olarak konuldu. chp'ye oy veren insanlar şimdi inönü'nün bile değişmesini istediği şeylerin değiştirilemez kalmasını istiyor. onlara benim chp'li demem mümkün değil. ancak cuntacı diyebilirim. çünkü chp'yi kuran atatürk'lerin, inönü'lerin değil cuntacıların isteklerini destekliyorlar. atatürk ve inönü bu ülkenin bir dönem kelek keseniydi. ama bazı cuntalar onları bile dinlemediler.

halkı kendilerine düşman etmek pahasına hafifletilsin dendikçe darbelerle daha sert uyguladılar. yani kraldan çok kralcı davrandılar. sonuç ne oldu? chp oy olarak gittikçe geri gidiyor. çünkü halkın faturayı kesebileceği tek adres chp... bu maddeleri destekleyenler chp'nin iplerini elinde tutuyorsa veya bazı cahil chp'liler bu değiştirilemez maddeleri atatürk ve inönü'nün değiştirilemez yaptığını zannediyorsa halk gidip de başkasını suçlayacak değil.

inönü'de anlamıştı, o maddeler orda kaldıkça chp oy alamaz. benim için sorun değil. istediği kadar kalsın. sonra türkiye neden huzur içinde değil diye kendi kendinize sorar durursunuz.

aslına bakarsanız o maddelerde kötüleyecek birşey yok. fakat uygulamada bölücülük, ayrımcılık yapılması için kullanılıyor. mesela toplumun büyük bir kesimi olanların insan haklarını çiğnemek bu maddeler sayesinde mümkün oluyor. faşizan laiklik uygulayanlara engel olunamıyorsa onların dayandığı maddeleri değiştirmek en iyisi.

ideolojik laiklik diye bir uygulama yapıp ülkede bölücülük yapılmasına dayanak olan bu üç maddenin değiştirilmesi temennimizdir.

ama değişmese ne olur? bize birşey olmaz. türkiye gittikçe insan hakları ve demokrasinin yerleştiği bir ülke. bu maddeleri atatürk'le özdeş gördükçe tüm dünya atatürkçülüğün faşizan bir rejim olduğuna kanıt olarak görecek. çünkü bu maddelerde geçen kavramları faşizm uygulamakta kullanıyorlar. örnek vereyim. örgütlenme her insanın temel insan haklarından biridir. ama cemaat örgütlenmesi diye laikliğe aykırı diye cemaatlerin üzerine gidiliyor. aynı şekilde cemaatler destekliyor diye veya içinde cemaatçiler var diye partiler kapatılıyor, kapatılmaya kalkılıyor.

sonuç olarak anayasanın bu üç maddesi değişmese bile avrupa birliğine doğru yol alırken aihs'yi mecburen kabul ettik. anayasa mahkemesi aihs'yi uygulamak zorunda. fakat bu üç maddeye dayanarak çiğnenebilmekte. anayasaya defalarca uluslararası anlaşmaların anayasa üstünde olduğu yazılsa bile uygulamayan bir anayasa mahkemesine sahibiz. avrupa birliğine girerken bu tür uygulamalarla bizi alamazlar. anayasa mahkemesinin değişmesi ile bu anlayış değişecek. üzerine bir de aihs maddeleri anayasamıza girerse bu değişmez maddelerin kötüye kullanılması engellenecek veya bu değişmez maddelerle aihs maddelerinin çeliştiği söylenecek ve neyin ne bok olduğu daha iyi anlaşılacak.

değişmesin diyenlerin de dedikleri gibi ideolojik laiklik ilkesinin uygulaması kalkacak. onlar için kötü bizim için iyi. bizlerin de bu ülkenin söz sahibi olduğumuz hatta değişmesin diyen cuntacılardan daha çok söz sahibi olduğumuz görülecek. tekrar söyleyeyim. bunu değiştirilemez yapan atatürk veya inönü değil, cuntacılardır.
pozitif dokunma derken bir kızın bekaretini bozmak fikri geldi aklıma. "sonrasında çok zevk alıcaksın jale bir kere dokunayım sana" ilahi haşim kılıç allah müstehakını versin emi güldürdün beni. ama o üç maddeye dokunulduğunda gülmeyeceğimiz kesin. bu darbe kanlı mı olacak kansız mı diyen erbakan hocanın talebeleri amaçları doğrultusunda yumuşak yumuşak ilerliyor su misali.
(bkz: 3g li anayasa) * *
sözlükteki 3g ise am, göt, meme a.q.