bugün

günlük yazmaya özenmenin doğuracağı sonuçtur. genelde sevgili günlük diye başlanır, başa gelebilecek en küçük olaylar bile ufak ufak not edilir, kaçta kalktığın, kaçta evden çıktığın, ajanda misali saatiyle beraber yazılır. nitekim sonuç tam bir felakettir. zira günlük her gün yazılması farz olunan şey değil, bir gün içinde başından geçenlerin yazılmasıdır.
özellikle 90'ları teenage olarak geçirmiş genç kızların ipek ongun'un bir genç kızın gizli defteri kitabını veya mavi saçlı kız kitabını okuyarak özenmesiyle başlayan deneyimdir. nitekim bende öyle olmuştur, bir yazmışım, iki yazmışım sonra 'eeeh çok ilginç şeyler yaşıyorum sanki' deyip vazgeçmişimdir. en az 5-6 kere de tekrarlanmıştır bu durum.
Sevgili Günlük,
Öğretmenimi ve arkadaşlarımı çok seviyorum.Onlar da beni seviyorlarmıdır acaba? Ama babaannemi pek sevmiyorum. Çünkü o diğer kuzenlerimi daha çok seviyor. Beni sevmeyeni ben de sevmem. Ama halamı ve teyzelerimi seviyorum çünkü onlar bana hep çikolata alıyorlar, lunaparka götürüyorlar. Duygu ve düşüncelerim şimdilik bu kadar. Yarın yine görüşürüz günlük.
2.sınıftayken yazmaya başladığım ilk günlüktü.
insanı günlükle tanışmaya iter. mesela benim ilk günlük deneyimimde yaşadığım durumlardan bahsedeyim. ilk önce sayfaya boş boş bakmıştım. sonuçta günlüğe birşeyler anlatacaktım. ama biraz saçma gelmişti. madem yaşadıklarımı anlatacaktım o zaman tanışmamız lazımdı. yani günlüğe hayat hikayemi anlatacaktım. bu da bana baya zor geldi. işte dostlar bu yüzden günlük yazmadım...
ilk önce günlük, sonra aylık, sonra yıllığa dönüşür nedense..
yaş 8:

sevgili günlük;
bu sabah saat 10' da kalktım. yüzümü yıkadım. kahvaltı ettim. annemle parka gittik. bugün çok güzel bir gündü. seni seviyorum günlük.

yaş 14:

selam günlük;
naber? sana anlatmayalı neler oldu neler... hani şu hoşlandığım çocuk var ya burak. heh işte onunla tanıştık. o bana güldü; ama ben hiç yüz vermedim. iyi yapmışım di mi? ama çocuk bi' daha bakmadı bana. napıcam ben? bu annemi de hiç anlamıyorum. sürekli bağırıyor. hep kızıyor bana. bi' şey deyince daha da kızıyor. her şeyden nefret ediyorum.

yaş 17:

merhaba;
deneme sınavlarım çok iyi gidiyor. hayallerimi gerçekleştirmeye çok az kaldı. biliyorsun, tıp okumak, başarılı bir doktor olmak istiyorum. kim bilir, belki bir gün amerika' ya giderim orada çok başarılı olurum ve herkes benden bahseder. bana şans dile günlük.
genellikle ilkokulda öğretmen zorlamasıyla yaşanan bir deneyim olmaya mahkumdur. Örneğin;

sevgili günlük;
bu sabah kalktım. elimi yüzümü yıkadım. kahvaltımı yaptım. yengemlere gittik. orda çok eğlendim. onları çok seviyorum. öğle yemeği yedik. eve geldim. yemek yedik. dişlerimi fırçaladım.

gibi gibi şizofren durumlara rastlanılabilir. paniklememek gerek.
büyük ihtimalle yıllar sonra bulacağınız ve 1. sınıfta yazdığınız bişeydir o.
bu da geçer.
büyük bir ihtimalle ilkokulda, öğretmenin yaz tatilinde verdiği ödevlerden birinde yazılmıştır.
günlükte de kitap okuduğundan, ders çalıştığından falan bahsedilir, öğretmen okuyacak diye.
sevgili günlük
bugün seni elime ilk defa alıyorum. öğretmenimiz nazan öğretmen bunu yazmamızı istedi.
bugün saçımı kestirdim. hiç güzel olmadı. ama gene uzar.
artık uyumam gerek. bay.
hemen hemen her gününüzün aynı gectiği ilkokul döneminde yazılmaya başlanan ancak bir süre sonra yazacak pek bir şey bulamayıp bırakılan daha sonra ergenlik ve özellikle platonik aşk ve ilk sevgiliyle tekrar yapılmış eylemdir. anneden saklanması önceliklidir hatta annesi anlamasın diye kendine ait bir dil geliştirenler vardir
çoğu zaman sabahtan akşama ne yaptığını ajandaya yazar gibi yazma eylemidir.
son derece acemice olan deneyimdir. her sabah sevgili günlük bugün kalktım elimi yüzümü yıkadım kahvaltı yaptım okula gittim diye başlanır. kendimden biliyorum.