bugün

YARADAN'a a duyulan ask

mecnun çölde gezerken namaz kılan bir adamın önünden geçer.
adam hemen namazını bozar ve şöyle der:
-koskoca çölde namaz kılan adamın önünden niye geçiyorsun.başka yer mi yok.
mecnun:
-ben seni leylanın aşkından görmedim.
allah aşkına söyle sen beni mevla aşkından nasıl gördün.
bu nasıl namaz kılmak....
mecnun'a,ben leylaya gidiyorum,çekil önümden leyla!dedirten aşk.
leyladan geçme faslında mevlayı bulma yollarıdır.
(bkz: mutlak aşk)
Aşk-ı ân bükzin ki cümle enbiya

Yaftent ez aşıkı o kâr u keya

Aşk yolunu seç. Bütün peygamberler ve o peygamberlere uyanlar gibi ki ancak ve ancak onun aşkı ile sadece kazanç sahibi, Allah katında makbul olma yüceliği elde edilir.

Aşk zinde der revân u der basar

Her demi bâşed zi gonce tâzeter

Aşk her an ruhta da gözde de tazeliğini korur, hiç eskimez. Aşkın tazeliği gül bahçesindeki goncaların tazeliği gibidir. Beyitte deniyor ya: "der ravan u der basar" "Aşk ruhta da gözde de her an tazeliğini korur." Bundan şu mânâ anlaşılmalı: Göz, ruhun penceresi gibidir. Ruh, göz penceresinden bakar ve bütün yaratılmışlarda yaratıcının güzelliğini ve kudretini seyreder. Sonra döner 'Severim her güzeli senden eserdir.' sözleriyle eserde müessiri, nakışta nakkaşı bulur, görür. Allah her an yeni bir yaratmada ve yeni bir hâlde tecelli etmededir. Sûre-i Rahman'daki "Külle yevmin hüve fı'ş-ş'en" âyeti bu gerçeği bildirmede. işte bu her an yenilik, Hazret-i Mevlânâ'nın sözünü ettiği her an tazelik demektir. Aşkın gözde tazeliği yaratılmışlar hakkında, ruhta tazeliği ise Yaratıcı hakkındadır. Göz fânidir. Ruh bakîdir. Fânilerin aşkı da fânidir, bakîlerin aşkı da bakîdir.

(bkz: tuğrul inançer)

(bkz: http://www.semazen.net/yazar_yazi.php?id=212)
(bkz: ilahi aşk sen adamı öldürürsün)
bezm i elest (elest meclisi) te gördüğün yaratana aşık olmaktır.
peygamber ve sahabe den duyulmamış bir terimdir, kur'an aşk tan meşk ten bahsetmez. sadece sevgi vardır..
allah onları sever, onlarda allah ı sever (maide/54)
Varolan her şey Hakkın bir tecellisidir ve her şey O'na bir aşk ile bağlıdır, iyi,güzel,doğru ve hakiki terimlerinin tek bir toplayıcısı olan kavram hikmet olmadıkça aşk denilen şey sait başer hocamın da dediği gibi eşek şehveti olacaktır.hikmetsiz bir şey ,değildir hiçbir şey...

Aristoteles'in ilk hareket ettiricisi olan Tanrı'sı tüm var olanı,ilk hareketi kendisi bir müdahale ile gerçekleştirmemektedir.Tüm var olan tanrıya-ilk muharrik'e- duyduğu aşk ile kendi kendisine hareket etmeye başlamakta,aşk duyduğu varlığa form olarak yaklaşmaya çalışmaktadır...

"ilâhi aşk" ifadesi kimilerince boş bir laf olabilir, onlara biraz Muhyiddin ibn Arabi ve Sadreddin konevi,ayrıca yunus emre ile mevlana okumaları tavsiye edilir,umulur ki hikmet nedir biraz anlayalar vesselam...

"gel gör beni aşk neyledi..."
..........

"Cennet cennet dedikleri,
Birkaç köşkle birkaç huri,
isteyene ver onları,
bana seni gerek seni."

Yunus Emre
" aşk imiş her ne var şu âlemde ilim bir kıylukâl imiş ancak." Fuzuli

http://www.youtube.com/watch?v=e6s5myDzrnI
aşk bir ilinekmiş kişi oğlu böyle sanır,
içinde gezdiği diyar-ı aşktır kendini bir şey sanır.
taşmaktadır gizliden açığa her şey, bilmezler aşk budur,
körelir ruhlarda gönüller ve bedenlerde ruhlar, tek gerçek aşktır.

Gladio- 10 Mart 2007
kişinin kendi içinde varolduğu düşünülen, sevgisinin karşılığını varlıklarda değil, varoluşun kaynağında arama arzusu. ulaşılamayan ve ulaşmak için yürünen yolun tadının sevildiği yöntem..
aşkın en güzel halidir.
(bkz: allah aşkına)
(bkz: ilahi aşk sen adamı öldürürsün)
(bkz: vuslat)
bir deli için ilahi aşk: (#5781648)
Aşk bir gül gibidir Yusuf'a benzer...Kokusunu almaya bir yakup ister....Aşkı Allah korur kurda yem etmez..Mevlana
(bkz: fuzuli)
(bkz: mevlana)
(bkz: leyla ile mecnun)
sırf 3 saat göreceğim diye türlü entrika çevirip 20 saat yol gidip , 3 saat gördükten sonra tekrar 20 saat yol geldiğim bir eşşeğe aşık oldum. o 3 saat içinde gezip tozarken sokaklarda bu şarkı çalıyordu. o zamanlar uçak böyle rahat kullanılabilen bir ulaşım aracı değildi. ingilizce derslerinde bir plane duymuştuk. hepi topu o...

sonra o eşşekten pis tekme yedim. ama bu şarkıyı hiç unutmadım. aynen yani şarkıda dediği gibi denedim ayrı ama hep aynı...
- ilahi aşk bu mu?
+ denedim
- aynı ama hep!
+ aynı...

böylesi bir diyalogdan çıkma sözler topluluğu.
ilahi aşk, sen adamı öldürürsün.
(bkz: zikir) insanın parapsikolojisine uyması sonucunda olusan aşktır efendim. Tamamen insana huzur verir dünyevi aşklarla eşdeğer kılmayın.
"Biz aşktan sudur ettik
Aşk üzerine yaratıldık
Aşka doğru yöneldik
Aşka verdik gönlümüzü"

bizim allah'a olan sevgimizin gayesi, sevgimizin ne olduğunun hakikatini bilmemizi gerektirir. sevgi, sevenin zati "nefsi" bir özelliği midir, yoksa o sevendeki menevi bir sıfat mıdır? ya da sevenle sevilen arasında basit bir ilgi midir? seveni, sevgiyle kavuşmaya çeken bir alaka mıdır?

biz, sevginin, seven için zati "nefsi" bir sıfat olduğunu söylüyoruz. bu sıfat zamanla yok olup gider diye bize itiraz edilecek olursa, deriz ki; sevginin yok olması, ancak sevenin varlığının yok olmasıyla mümkün olur...
en önemli örneği leyla ile mecnun dur.Mecnun leyla ya duyduğu aşk yüzünden kendini çöllere vurmuş ancak aslında aşka aşık olduğunu anlamış ve hissettiği bu duygu zamanla ilahi bir aşka dönüşmüştür.
mecazi aşklardan sıyrılıp gerçek aşka ulaşmaktır, vuslattır. aşkların en yücesine erişmektir. kalbin ve aklın sadece aşkla dolu olmasıdır.