bugün

kafamı kurcalayan sorunsal. bir türk milliyetçisi ve eski bir mhp (yeni muharrem ince veya ümit özdağ) seçmeni olarak çok merak ediyorum. akp döneminde benim ve benim gibi pek çok vatandaşın hakkı yendi. hakkımı helal etmiyorum.

şimdi millet ittifakı gelirse tam tersi olup, hatta daha beter şekilde kızıl komünistler ve kürtçülerin kadrolaşmayacağının garantisini kim veriyor? fırsat eşitliği gelecek mi?

özge türkyılmaz hepimizin malumu. illa chp, ip veya hdp üyesi mi olmamız gerekecek?
Kesin gelir garantör benim.
bu ülkede her görüşten -buna ben de dahilim- intiharın eşiğinde olan pek çok vatandaş var. doktora tezimi yazıyorum ama ne olacağı hakkında hiçbir fikrim yok.

türk milliyetçileri hiçbir dönemde işe alınmadı. gerçek bu. zor olanı seçtik. ben açıkçası iktidar değişince hiçbir şeyin değişeceğine de asla inanmıyorum. ülkemi bırakıp gitmeyi asla istemiyorum. bu ülkeyi çok seven, atatürkçü, türk milliyetçisi insanlar gitmemeliler. fakat başka çarem kalmayacak gibi.

kendimi mi öldüreyim, yoksa bir yolunu bulup çekip gideyim mi? tam olarak bu noktadayım.
gelene kadar değiştirirsin, elbet işini iyi yapan bir gün gelir.
olumlu bir biçimde yanıtlanacak sorunsaldır.
içim acıyor lan! bu ülke bunu hiç hak etmiyor. şu entrylere bak. öğrenilmiş çaresizlik kaplamış ruhumuzu.

işin en korkunç tarafı şu: kimse chp ve yandaşı partilere de güvenmiyor. liyakat partisi diye bir parti kurulursa ve herkese fırsat eşitliği sunacağını vaadederse bu ülkede bir şeyler değişir.

bu ülkenin genç beyinleri bu kadar acıyı, umutsuzluğu asla hak etmiyor. sesimizi duyun, ölüyoruz ulan!
Ülkenin bu haliyle olacak iş değil. Bütün siyasal iktidarlar kurumlara ve devlete kendi yandaşlarını doldurmak ister. A partisi b partisi değil mesele burada. Asıl olan rüşvet vererek ya da bir tanıdık vasıtasıyla işini hallettirmenin bile övünç kaynağı sayıldığı toplumsal hastalığın ortadan kaldırılmasıdır.
iktidar değişirse tek umudum en azından gençlerin sokağa dökülüp "liyakat!" sloganları atarak haklarını arayabilmeleri olur. başka bir beklentim yok şahsen.

çok acı be!
Gelmez ise yine değiştiririz gelene kadar devam şunu Bi öğrenemedik.
Hep daha iyisini isteyeceğiz yoksa bu bataklıkta sürünürüz.
fırsatını bulsa kendini öldürecek olan ama ailesine kıyamayan gençler ülkesiyiz. imdat diye bağırmak istiyoruz ama sesimiz çıkmıyor.

hiçbir iktidar götünü yayıp oturamamalı. sürekli değiştirmeliyiz. kadrolaşmaya imkan vermemeliyiz. hak edenler hak ettikleri yere gelmeliler.
içler acısı bir başlık. bu ülkeden umudunu kesmiş insanlar. yazık bu ülkeye. gerçekten atatürk'ün kemikleri sızlıyor. atatürk'ün mirasını dhkp-clilere ve hdpkklılara yediren mevcut chp'den bir şeyler beklemek hata.

ben açıkçası ümit özdağ ve muharrem ince'ye oy verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

bir de hukuksuzluğa ses çıkarmayı öğrenmeliyiz. bakın chp belediyelerindeki işçiler eylem yaparak yüksek maaş haklarını elde ettiler. bu ülkede protesto geleneğinin oluşması şart. eğer bu olursa hakkımızı söke söke alırız ve korku imparatorluğu oluşamaz.
Gelmez önce halk demokrasiye layık olacak zira demokrasi sandık değildir. Yolsuzluk yapan bakanı istifaya ve yargı önüne çıkmaya zorlaman da gerekiyor yani seçip salıvermeyeceksin denetleyeceksin de.
Değişsin mi? kesinlikle değişsin.
Liyakat gelir mi? Gelmez.

istisnalar kaideyi bozmaz.
Bu ülkenin genlerinde ahbap çavuş ilişkisi var.

E adam/kadın vali/bld. başkanı/kaymakam/bakan/milletvekili olmuş, etrafına bir hayrı dokunmasın mı canım?"cı insanlarız biz.

Bizden bir bok olmaz.
39 ilçe başkanından 25'ini üstelik 25'in de çoğunu tunceli alevilerinden atayanlar mı liyakat getirecek?
tüm valileri bürokratları önemli devlet kurumlarının müdürlerini ceolarını yöneticilerini vs vs vs tamamını "badem bıyık" kitlesinden seçip başına getirildikleri kurumla zerre alakası olmadığı halde atayanlardan daha liyakatlı olacağı kesindir. memur alımlarında bile kendilerine eş dost seçmen parti üyesi olanlardan yapıyorlar yıllardır. örneği de çok uzakta aramaya gerek yok burada bile var birkaç tane..

yıllardır "mülakat" adı altında bir sistem ile memur alımı yaptılar kamu personeli alımı yaptılar. adam sınavı kazanıyor ama ondan çok daha düşük puan almış adam mülakatı nasıl oluyorsa geçiyor o adam geçemiyor. şimdi de seçim kaybedilebilir diye mülakat sistemini kaldırıyorlar. bedavadan maaş alan kaç bin tane kamu personeli var memur var şu anda. sabahtan akşama internet başında orada burada takılıyorlar bu adamlar hangi ara memurluklarının gereğini yerine getiriyorlar ? nasıl olsa iktidar değişmedikçe yerleri garanti ondan zaten bu kadar kendilerini paralayıp parti sözcüsü gibi sosyal medyada geziyorlar.
liyakat dediğin şey iktidarla olmaz insanların vicdanı ile olur. onuda insan ancak kendisi değiştirebilir.

iktidar değişikliği buna faydalı olur mu? olursa bile çok çok az olur. kişi değişmek istemedikten sonra kim ne yapabilir.
görsel
(bkz: gelir)
Liyakat geri gelir. Gelmezse hepimiz kendimizi vuralım, bitsin zaten.
Aslında inanın AKP'nin içinde de oturacağı koltuğu sonuna kadar dolduracak çok kalliteli, eğitimli insanlar var. Bunların bildiği işi yapmamalarının, olması gereken göreve gelmemesinin birkaç nedeni var. ilki bu insanların yanlış olduğunu bile bile tepedeki şahsa biat etmemeleri. Doğruya doğru yanlışa yanlış demeleri. Bu itaatsizlik gibi algılanıyor ve bu kişiler olması gereken görevlere getirilmiyor. Reis eleştiriyi sevmiyor çünkü. Reis her eleştiriyi saldırı, her eleştireni düşman olarak görüyor. Bu eğitimli, aristokrat AKP'lileri kendi iç mekanizmaları eledi yani.

Bir diğer sebebi ise bu insanların çevrelerinde dönen yolsuzların, kanunsuzlukların ve adaletsizliklerin bir parçası olmak istememeleri. Çünkü iktidardaki bu güç zehirlenmesi ve yozlaşma sosyologlar tarafından çok uzun yıllar önce öngörülmüştü. Yahu içimizde de AKP'liler vardır. Biz birbirimize düşman değiliz bu sözlük de muhalefetin yayın organı değil. AKP'ye gönül vermiş ama aklı başında olan bir Allah'ın kulu Kızılay başkanı Kerem Kınık'ın görevde kalmasını açıklayabilir mi? Dışarıdan kağıt alarak kağıt ürünlerinin fiyatlarının uçması ve mısır şurubu ve şeker alarak her türlü şekerli gıdanın fiyatlarının uçması karşısında Şeker ve Kağıt Fabrikalarının satılmasını savunan bir AKP'li çıkabilir mi? Sözün özü bu gerçekler karşısında bu şapşallıkların bri parçası olmayan AKP'li elitler, liyakat sahipleri kendisine görev verilse de kabul etmedi, belki çok önceden ortamdan uzaklaştı. elinizi vicdanınıza koyun ey AKP seçmenleri, Allah için söyleyin; gidişatın buraya doğru evrildiğini zaten çok uzun zaman önce fark etmediniz mi? Ettiniz bence ve belki de durdurmak için elinizden geleni yaptınız. Ama bu liyakatı harcadığı gibi kendi öz evlatlarını da harcayabilen bir sistem.

iktidar değiştiği takdirde liyakat önemli ölçüde geri gelecektir. Ama Liyakatın geri gelmesi için ilk ama ilk olarak "Adalet"in geri gelmesi gerek. Adalet olmadığı için bu hallere geldik. Bütün yetkilerin tek bir kişinin elinde toplanmasının ne büyük bir yanlışlık olduğunu bence herkes anladı. Hatta buna cumhurbaşkanı bile dahildir. Yahu yorucu bir kere. Bir insanın herşeyi yapması mümkün mü? Kuvvetler Ayrılığı ilkesinin ne anlama geldiğini herkes yeniden hatırladı. 21 yılda bozulan düzen elbette bir ay içinde düzelmeyecektir. Değişim başladığı zaman orada da tıkanmalar, çatışmalar olacaktır. Ama liyakatin ve adaletin en hızla düzelen kurumlar olacağına inanıyorum.
Bu korkuları ondan.

Elbette milyonlarca kişinin oy vereceği bir yapının da aksayan tarafları olacaktır. Onların içinden de yiyiciler, yolsuzluk meraklıları, hırslılar çıkacaktır. Bizlere düşen şu anda AKP seçmenlerinin yaptığı gibi her koşulda onların arkalarında durmak değil, yaptıkları yanlışlara muhalif olarak suratlarına tokatı yapıştırmaktır.
20 senede anasını ziktiler 30 senede düzelir.
gelir. işe girişlerde torpij oranı % 100 lerden % 5 e düşer. hiç yoktan iyiidir.
5 tane siyasal islamcının olduğu masadan söz ediyoruz sence ??
Liyakat hakka razı olmakla gelir. Bu toplumun vicdanıyla ilgilidir. Toplumsal bir anlaşma yapmak durumundayız. Hepimiz hakkımıza razı olmalıyız. Partilerine üye olanlar partim iktidara gelsin ben bir yerlere geleyim, bir şeyler kapayım diye düşünen bir toplumda liyakat iktidar değişimi ile gelmez.
Seçimde sandık başkanı ve memur üye seçimini okul idaresine bırakmıştı seçim kurulu. Okul idaresi de kura çekimi ile bunu tespit etmeye karar verdi. Adalet diye bağıran hep adaletten bahseden muhalif bir arkadaş kura kağıdını çekti. memur üye..
katlayıp koydu bir daha çekti. yine memur üye... bir daha katlayıp bir daha çekti.. yine memur üye...
tekrar katlayıp yeniden çekecekti ki, kolunu tuttum ne yapıyorsun m... bey, hep adalet adalet diye bağıran sensin... burada kimin hakkına tecavüz ediyorsun? Utandı memur üyeyi müdür muavinine yazdırdı.
Şimdi bütün iktidar adayı partiler, referansı (torpil, adam bulmayı) kaldıracağını ifade etsinler ve uygulasınlar...
Üniversitelere öğretim görevlisini yazılı sınav ve Ales le alsınlar... mülakatı kaldırsınlar. liyakatlı kişiler göreve gelecektir.
--spoiler--

Chp'li belediyelere bakarak liyakat gelmeyeceğini anlayabilirsiniz. Adamlar chp'li olmayan tek bir kişiyi bile işe almamış. Oysa ak parti'nin 20 yıllık iktidarından sonra bile memurların en az yarısı muhalif. Yemin ediyorum ak parti çok başka bir parti ya.

--spoiler--

görsel

ulan bu kadar yalan ile dolan ile nasıl insanım diye dolaşabiliyorsunuz vallahi aklım almıyor.. koyu akp li 2 tane arkadaşım imamoğlu seçimi kazandıktan sonra ibb de işe başladı. ankarada da mühendis arkadaşım mansur yavaş belediyesinde işe başladı. igdaş içerisindeki akp li kadrolar olduğu gibi duruyor her gün yüz yüze bakıyoruz. iski öyle belediyenin kendisi öyle..

hayır chp sini belediyeciliğini geçtim insan yalan konuşurken biraz utanır sıkılır be kardeşim. sanki tüm belediyede işe girenler bu arkadaşın mülakatından geçiyorda "belediyelerinde muhalif olmayan tek bir kişi bile işe alınmamış" diyebiliyor.
iktidar değişir de yerine bu muhalefet gelmezse liyakat gelir.
Zafer partisi ve Sinan Oğan iktidarında liyakat kesinlikle gelecektir.