bugün

Zamanında \"Tiki\" diye tabir edilen kişizatlardır. Süreç içerisinde evrim geçirmiş ikoncana dönüşmüşlerdir.Kanımca tüketim toplumunun yüzeyselliğinin vücut bulmuş halleridir, kendilerini post-modern moda peygamberi ilan etmişleri de vardır aralarında.
(bkz: apaçi)
(bkz: bu haftanın ikoncanları)
(bkz: sıfatına sıçam)
(bkz: süslü kezban)
icon can'dır. yani can of coke anlamında. *
meziyeti olmayan zengin hatun kişisi.
bu ikoncan kelimesi bana çok itici geliyor, ergen söylemi gibi yada tikky kız gibi ağız yaya yaya söylenen bir kelime gibi. ikoncan kelimesinden hoşlanmıyorum sevgili sözlük.
dişlerinden başka biryeri belli olmayan belli belirsiz insan topluluğu.
tiky olarak da adlandırılan insan kitlesi. başkalarından üstün olduklarını düşünürler. zengindirler, ya da zengin taklidi yaparlar. giyimleri farklıdır, konuşmaları farklıdır, davranışları farklıdır. tüm fark yapmacık bir insan oluşlarında yatar aslında. bunlardan tunalı hilmi caddesinde çokça bulunmasına rağmen asla oranın yerlisi olamazlar. kaliteleri uymaz. yerleri neresidir, nerden gelmişlerdir orası da bir sır...

bu gün rastladığım bir tanesi öyle güzel bir örnek teşkil ediyordu ki anlatsam tanımdan daha bilgilendirici olur.

öğütler marketteyim. alışverişimi yapmışım, para ödemek için sırada bekliyorum. önümde de bunlardan bir adet dişi var. kasiyer kız kadından hesabı aldıktan sonra bir ürün tanıtımı yapmak istedi. kadına kibarca,

- "efendim bilmem ne marka bulaşık deterjanlarımızda promosyon var. şu kadar alırsanız bilmem kaç lira yerine sadece şu kadar ödeyeceksiniz, düşünür müsünüz?" dedi.

kadın,

- "o ne?" diye sordu ilgisizce.

kasiyer,

- "bulaşık deterjanı efendim" diyerek tanıtımını yaptığı ürünü hatırlattı.

kadın da sesini yükselterek,

- "peki ben ne yapacağım onunla?" diye çıkıştı ve çekti gitti. kasiyer kız bir an şaşırdı, kızardı bozardı. sonra üzgünce işine devam etti.

be allah'ın sonradan görmesi; madem birisine afra tafra yapacaksın, madem bu haltı yapmadan duramıyorsun, bunu kaldırabilecek birine yap bari. bir genç kızdan ne istiyorsun? neden üzüyorsun o yaştaki bir insanı. sen hiç gençkız olmadın mı? unuttun mu o günlerdeki duyguları ha?
ana baba parasıyla rahat yaşam süren, gördüğü ve istediği her şeyi almak istiyen ve bunu yapan konuşmaları cinayete sebep olabilecek tiky benzeri insan modeli.
"ikon" kökünden türetilmiş bir sıfattır.
(bkz: ikon)
çok iğrenç, ne boktan bir tabirdir. ikon'u anladık da, can nedir peki?

birine ikoncan demek iyi bir şey mi, kötü bir şey mi?
mesela ben sokakta birine ikoncan desem kavga çıkar herhalde.
eda taşpınar o nedir ya.zenci ikoncanım benim.
iğrençliğin yeni sürümü.
facebook ta ikoncan ati diye bir arkadaş var, rastgeldim. grubuna şöyle yazmış,

"arkadaşlar 10 gün boyunca bodrum ve kuşadasında 'ikoncan Ivana Sertle beraber olucam döndügünde tekrar sayfamda sizlerle beraber olıcam. biliyorum bensiz cok sıkıcı olıcak burası ama idare edin * "

şimdi ikoncan kardeşim, bu hareketinde gösteriyor ki zamanında mustafa kemal de bunları görseymiş paşa gibi unvanları yasaklarken bunu da yasaklarmış. bu nasıl iş be kardeşim, sen bi gözlük takıyosun bi de kolye tamam ben ayrıyım, ben başkayım hepınızın mına korum gibi hal içerisindesin..

lan bir şey demıyorum ben, sktir git ikon..
(bkz: evlerden ırak)
tanınmış ve zengin insanların akrabası olan ve özel hayatı aktif herkese magazin basını tarafından yapıştırılan etiket. magazin bu insanların yaptığı diğer işlerle ilgilenmez, sadece zengin olması ve gece hayatı ile ilgilenir. biz de magazin basınının anlattığı kadarını bildiğimizden sanki ciğerini biliyormuşcasına ve gizli bir hazla eleştiririz bu insanları. bazılarının da ekmeğine yağ süreriz farkında olmadan.
tüyleri diken diken eden sıfatımsı.
işi gücü olmayan yaratıkların ortaya attığı kolpa terimlerden bitanesi olup ne boka yaradığı bılınmyen ve zaten yaramayan ahmahlık terimi.
eda taşpınarmış... ikoncanımız.
okan bayülgen'in deyimiyle "boş kafalılar".
Canı sıkılanların -Çanlarını- çalıştırarak ürettikleri kavram.
(bkz: derin mermerci)**
duyduğumda tüylerimi diken diken eden iğrenç laf.
en başta eda taşpınar, süreyya yalçın, deniz berdan gelmektedir.genelde kendi tasarladıkları kıyafetleri giyen( akıllı bir insanın giyeceği modeller değillerdir tabi) bütün yaz boyunca bodrumda dolanan etrafta gazeteci kollayan magazinlerden eksik olmamaları gerektiklerini düşünen tiplerdir.
güncel Önemli Başlıklar