bugün

bir işaretin doğruluğunu ya da yanlışlığını, o işaretin dil içindeki işlevi belirler. nokta cümleyi bitirir, üç nokta ise cümlede anlatılmak istenenin aslında bitmediğini, açık kapı bırakıldığını gösterir. üç noktayı alıntının önüne, ortasına, sonuna koyarsanız, tam alıntı yapılmadığını gösterir. iki nokta yan yana ise bambaşkadır, müthiş bir işarettir. evet, türkçe'de yoktur ama bu kullanılmayacağı anlamına gelmez ki görürüz ki şairlerimiz de kullanmıştır****. diyeceksiniz ki onlar kullandı diye doğru mu oldu? hayır, doğru olmadı hatta doğruluğu yanlışlığı konusunu da tartışmak istemiyorum, çünkü bu işareti severek kullanıyorum, çünkü bu işaretin özellikle şiirde şekil itibariyle güzel durduğunu ve okuyucu için üç noktadan çok daha anlamlı, çok daha uyarıcı bir etkisi olduğuna inanıyorum. peki nesirde kullanımı? bence kesinlikle kullanılmalıdır, çünkü bilgilerimizin, anlattıklarımızın, hayal gücümüzün sınırsızlığını, herhangi bir karmaşaya yol açmadan özgürce dolaşımını simgeleyebilmektedir. diyeceğim odur ki iki nokta yan yana işlevlidir, kullanmak bizlerin inisiyatifine bırakılmıştır.. **
iki nokta yan yana olmaz.. (bu olmadı mesela)

(bkz: dilbilgisi kurallarında iki nokta yoktur)
hep kullanıyorum ama kullanınca da cumlemi huzunlu yapmıs gibi geliyor.
gereksiz bir sekilde aliskanlik haline gelmis modadir.
sözlük yazarlarinin neredeyse %60 üzeri bu hatayi yaptiklari gözlemlenmistir.
her 4 entryden bir tanesinde bu gibi sacma, imla kurallarinda bulunmayan ".." yada ",." gibi noktalama kullanan yazarlardirin kendi bulusudur.

tek noktada yazi okunurken bir defa nefes alinir ve okunmaya devam edilir.
virgülde yarim nefes.
peki cift noktada da kicimizdan mi soluyacagiz?
daha çok msn ile yazışırken kullanılan noktalardır.
Ne kadar kurallara ters de olsa msn'deyken göze hoş gelen harekettir.
sinir bozmakta sınır tanımayan saçmalıktır.

yahu "..." kullanın işte gerekiyorsa ya da "." yeterliyse.
günden güne artıyor da ".." kullanımı,

birisi doğru düzgün savunabilir mi acep şu ".." yı diye de merak ediliyor.
kullanıcılarının 'ne biten ne de bitmeyen cümle' sonuna koyulabileceğini söylediği, götten element uydurmanın harika bir örneği olan -yalandan- noktalama işareti.

ne biten ne bitmeyen cümle öyle mi? nası lan?

(bkz: ne uçan ne de uçmayan kuş)
saçma bir noktalama işareti hatasıdır. özentiler arasında kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır.
güzel bir şeydir".." lakin bu gereksizliğe kafayı takanlar dilbilgisini çok sevdiklerinden, önemsediklerinden ya da sınırsız riayet ettiklerinden değil kullanan yazarlara fitil olduklarından dolayıdır.. buradaki asıl amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir ama kılıfları da fena değildir hani..

bir de bu kuralsızlığa uymayanlara yardır yardır laf yetiştirenler noktaya dikkat ederken ettikleri hakaret, aşağılama ve kaypaklıkla hem kişilik hem de dillerine ihanet etmektedirler.. garip bir çelişki işte..

ama siz yine de kullanmayın ayıptır..

son olara buna karşı çıkanlar "bıdı bıdı...vak vak" şeklinde noktalama ve sonrasındaki boşluğu hiçe sayanları kanka edinirler.. ne ilginç bir ilişki şeması bu böyle lan! "bıdı bıdı...vak vak" böyle entryler girip tanım ya da dilbilgisi eksikliğini aciz bir şekilde ayar vermek için kullananlarda çok komiktir.. ne tuhaf şeyler görüyoruz burada..

dilbilgisi diyerek hakaret etmek güzel bir iştir.. di mi gençler?
birincisini az bulma, üçüncüsünü külfet görme harekatı.
sonraları üst üste çıkan noktalar.

(bkz: altta kalanın canı çıksın)
bunu yapan hıncaldır, uluçtur.

(bkz: başka sözlüklerden espri çalmak)
var olmadığı, herhangi bir anlam içermediği halde en fazla kullanılan noktalama işaretidir. insanları iki noktayı yan yana kullanmaya iten sebepler ile ilgili bir grup kurulsun facebook ta. psikologlar, sosyologlar, dil bilimciler falan tartışsınlar bu konuyu.

çok can sıkıcı.
artık ana haber bültenlerinde bile gördüğümüz şey.
zannediyorum bu noktalama işaretini yürürlüğe sokan hıncal uluç isimli şahıstır.
yazdığı mesaja duygusallık katmaya çalışan ergen kızın noktalama işaretidir. dilbilgisinde yeri yoktur.
yanlış bir kullanımdır.
bunu sadece facebook'ta twitter'da değil,
gazetelerin köşe yazılarında,
televizyon haberlerinin manşetlerinde de görmek mümkündür.
adeta bir noktalama işaretiymiş gibi kullanılmaktadır.
bunu yapan kişilere çok sinir olmaktayım.
üç nokta koy bari diyeceğim fakat üç nokta, bitirilmemiş cümle sonlarına veya alıntı yapılan cümlenin başına ve sonuna konur.
genellikle üç nokta kullanımı, cümlenin duygusallığını arttırmak için kullanılmakta. bu da ayrı bir facia.
türkçe, kullanım kılavuzu okunmadan kullanılmaya başlanan bir makine gibi oldu adeta.
hiç kimse kuralları dikkate almıyor ve bu kişileri uyardığınızda çeşitli tepkiler alıyorsunuz.
türkçede iki noktayla ilgili bir tane noktalama işareti vardır o da üst üste olanlar.
kaldı ki onlara da üst üste derseniz anlatım bozukluğu yapmış olursunuz.
yan yana kullanılan iki nokta ise tamamen uydurma.
Literatürde neden böyle birşey yok anlamıyorum. Bi kere mantık olarak 2, 3 ten önce gelir ve ''..'' nın yerine ''...'' olması hiç de mantıklı değildir kanımca.
bence sözlükte büyük harfler kullanılmadığından hala bazı kişiler iki noktanın var olmayan bir noktalama işareti olduğunu kabullen(ene)miyor. yok amına koyim böyle bir noktalama işareti 1 nokta daha koysan ölcenmi amk *.
cümle sonlarının haşin ama duygusal çocuğu, en asil hislerin noktalama işaretidir kendisi. dil bilgisi kurallarında böyle bir kullanım yoktur. ama ne tek noktayla bitirilecek kadar sert ve kendinden emin, ne de üç noktayla bitirilecek kadar zayıf, biçare cümlelerde kullanılır. biraz ağlak, biraz suskun, biraz da ben de buradayım der iki nokta yan yana.

sevin onu..
Tek nokta yetmiyor, üçü ise çok fazla.
Kimi zaman kızgınlik kimi zaman kırgınlik ifadesidir o noktacıklar hep de yaparım ruh halime aykırı değil ki..
ben böyle yazarım bazen

..!
Noktalama isaretleri arasinda varolmayandir. Ya tek ya uç noktadır. Ortasi yoktur.