bugün

Biri fakir, biri piç zengin.
antalyadan istanbula koşarak gelmiyor bu mandalina, sonra devrilip sokaga saçılan mandalinalarin parasida o fiyatin icinde. sonra pazarda markette satılmayıp çöpe atilanlarin parasida dahil, depolama maliyeti de var. pazardaki adam kira veriyor belediyeye yer parasida mandalinanın fiyatina dahil.

sen gitsen, toplasan getirsen 80 kuruşa satar hemde kar edip eve ekmek de götürürdüm diyorsan durma başla. toptanciların krali olursun.

edit: vergileri unuttum.
belki tüccarlar çiftçilere kırabildikleri kadar fiyat kırıyordur. belki hepsi anlaşmıştır. belki hatta ortada düzgün tüccar kalmamıştır. belki yol maliyetleri yüksektir, işin içine bir de pazarcı girer. gibi gibi...
Düşünsene üreticinin Antalya'da 75 kuruşa sattığı mandalinayı istanbul'da da 75 kuruşa alıyorsun.

iyice oglunlasan mandalinalar kendilerini dallardan yere bırakıyorlar. Sonra sora sora istanbul'a geliyorlar, orada bir hale uğruyorlar önce kimin ne eksiği var öğreniyorlar sonra da bizim mahalledeki marketin kasaya geliyorlar. Hatta kendi kendilerini satiyorlar. Gel vatandaş gel 75 kurusum. Ne abi? Yarım kilo mu? Yarım yetmez abi 1 liralık yapayım Mı? Tamam abi ne kızıyorsun.
Hadi çocuklar girin posede.

Oha posede bile kendileri giriyor. Kasada kendi kendilerini tartiyorlar. Bir tane de benden olsun abicim.

Müşteri: ya butun bu işi mandalinalar yapıyor biz üreticiye neden para veriyoruz abiiiiğ bedavaya yemeliyiz bence yhaaa

Edit: arkadaşlar bişi buldum bence yediğimiz her mandalina için para almalıyız.
işte yandaş medyanın körelttiği bir beyin daha.

Mandalina lobisi felan var sanıyor heralde.

Kafalar pırıl pırıl.
Silkildiğimizi “fark” ettim.
(bkz: hal yasası)
birinci mandalina varoş. ikinci mandalina kokona.
Arada ismine kazık diye tabir ettiğimiz bir mevhum var. Tabi haliyle görünmüyor o.
Kardeşim Antalya pazarda bile 2 TL mandalina neden bahsediyorsunuz.
Before the enflasion | after the enflasion.
biri özel köprü ve otoyolu kullanmış.
Antalyadan çıkan mandalinaya biz neden antalya da istanbul fiyatı ödüyoruz o zaman..

Herkes mazot var koşarak gelmiyor yazmış..

Bize koşarak geliyor ama aynı fiyat. Neden..
Sözlükte emek-üretici ilişkisini ve pazar ekonomisini anlamamış ne kadar çok gereksiz olduğunu ifşa eden başlık.

Not: ulan yaprağaaam. Üretici naranciye bahçelerine ömrünü verir.
Yaz demezler kış demezler ha babam de babam ağaç ağaç değil dal dal emek harcarlar. Yok tüccarmış, yok mazotmuş, yok nakliyeymiş, yok üçüncü elmiş deyip yamyamların pazar ekonomisi dediği bu sömürü ve soygun düzeninden memnun ne kadar çok dallama varmış.

Mersinde pazarcılar direk üreticiden ürünü alır ve tüketiciye ürünü direk ulaştırır. Şu an mandalinanın hası pazarda 2 tl. Döküntüsü 1,5 tl.

Çaktın mı köfteyi.
fakirler ölsün zenginler yaşasın * ))
Ortadaki yeşil çizgi. Her şey orada oluyor.
kimse mazot niye bu kadar pahalı? dememiş.
güncel Önemli Başlıklar