bugün

Apple in wwdc 2011 (6 Haziran) de tanıttığı yeni servisi. (bkz: ) http://www.apple.com/icloud/
icloud tüm içeriğinizi bulutta, yani çevrimiçi sunucularda saklayacak ve bu içeriği hesabınız altındaki tüm cihazlara kablosuz olarak iletecek. yükleme, depolama ve iletim işletim tüm cihazlar genelinde otomatik olarak gerçekleştirilecek.

normal içeriğin yanı sıra, satın alınan şarkılar, (türkiyeden satın alma işlemi yapılamıyor ama itunes match servisi bi bakıma bu işlemi görecekmis) kitaplar, çekilen fotoğraf ve videolar, cihaz ayarları ve uygulama bilgileri wifi üzerinden otomatik olarak yedeklenecek. “documents in the cloud” adı verilen bir uygulama ise pages, numbers ve keynote ofis uygulamaları altında bulunan doküman ve verilerin tüm ios cihazları arasında eş zamanlanmasını sağlayacak. önceki dedikoduların aksine herhangi bir reklam gösteriminin yapılmayacağı bu işlev kapsamında takvim bilgileri, e-postalar ve kişi defteri eş zamanlaması da ücretsiz olacak. 5 gb’lık ücretsiz depolama alanına e-posta, doküman veya yedekler atılabilecek.

photostream adı verilen yeni bir bulut işlevi ise photos programı altında bulunan bir galeri niteliğinde olacak. bu işlev kapsamında ios cihazları, apple tv, os x veya windows tabanlı tüm bilgisayarlar arasında fotoğrafların bulut üzerinden eş zamanlamasını yapmak mümkün olacak. örneğin, iphone üzerinden bir fotoğraf çektiniz. çektiğiniz bu fotoğraf anında dizüstü bilgisayarınızda ya da ipad’inizde belirecek. çekilen her son 1000 fotoğraf 30 gün boyunca bulut sunucularında saklanacak. icloud servisi ios 5 ile birlikte çıkacak.

on cihaza kadar şarkı iletimi yapılabilecek.

itunes in the cloud servisinin ardından tanıtılan yeni itunes match servisi ise kullanıcıların itunes üzerinden satın almayıp kendi imkanlarıyla oluşturdukları şarkıların yer aldığı müzik kütüphanelerini bulut üzerinden yeniden oluşturmalarını sağlıyor. kullanıcının tüm kütüphanesi taranıyor ve uyan şarkılar belirlenerek apple’ın sunucuları tarafında, hâlihazırda mevcut olan drm’siz 256 kbps aac müzik dosyaları yardımıyla kullanıcının müzik kütüphanesinin bir kopyası oluşturuluyor. eğer eşleşme sağlanamazsa, kullanıcının bilgisayarındaki şarkılar buluta yüklenerek liste tamamlanıyor. itunes match’in yıllık 24.99$’lık bir ücreti bulunuyor. itunes match servisi de önümüzdeki sonbaharda faaliyete geçecek.

itunes mağazası türkiye’de açık olmadığı için itunes in the cloud ve itunes match servislerinin burada tam anlamıyla kullanılıp kullanılmadığını bilmiyoruz. ancak ücretsiz olan servislerin kullanımında herhangi bir sorunun yaşanmayacağını düşünüyoruz.

Yazı alıntıdır. Orijinal hali EnGadget üzerinden Teknoblog sitesine Türkçe cevirisi yapılmıştır.
apple kullanıcılarına sunulan yeni bir imkandır. google'ın gspace uygulamasının apple versiyonu olduğunu düşündüren hizmet. özet olarak apple, iphone kullanıcılarının hafıza sıkıntısı çekmemesi için iphone kullanıcılarına web alanı sağlıyor ve internet olan her ortamda kullanıcılara erişim imkanı sunuyor.
gereksiz , anlamsız , tam manasıyla işe yaramaz görünen olay. kullanıcı tercih etmeyecektir. ha tabi iphone bunu da kullanmayı "itunes" gibi zorunlu kılmazsa. ki sanmıyorum bunu yapabileceklerini.
dolayısı ile tırtlar ağa.
Beta yayını geliştiriciler için başlamış https://www.icloud.com/
apple'ın en faydalı özelliklerinden biri bu, sonuna kadar faydalanın.

bu icloud denen şey meğerse benim haberim yokken, fotolarımı, dökümanlarımı kendi kafasına göre yedekliyormuş ya..

biz de durup durup, "niye benim şarjım bitti?" diyip apple'a çatıyormuşuz, meğerse biz onu uyuyor dinleniyor sanıyorken bile o bizim iyiliğimizi düşünüyormuş. canım, sana bundan sonra şarjın 1 saatte bitse bile kızamam ben. *
oldukça gereksiz bir sistem. yani en azından benim için. arkadaş benim apple hesabımla sevgilimin apple hesabı aynı. şu aldatma olayını itiraf ettiğimden beridir bana olan güvenini geri getiremedim. haksız da değil hani. o yüzden ne zaman türkçe bi uygulama yüklesem hemen arıyor. niye yükledin ne işine yarayacak, nerede kullanacaksın bunu diye. geçen yangın var diye bi oyun yükledim onun üzerinden bile bi dolu kavga ettik. kişiler, fotoğraflar falan hepsi birbirine geçti ikimizin. arkadaşlarla fotoğraf çektiremiyorum arkadaş. telefona arkadaşım olan hatunları erkek ismi ile kaydediyorum. hayır kaydede kaydede erkek ismi kalmayacak. gerçi türklerin isimlerinin hangisi erkek hangisi kadın çok anlamıyor ama olsun.

itiraf.com gibi oldu. evet.
ahh apple'cığım, seninle ne yapacağız biz ya?

"bu ne sevgi ah bu ne ızdırap." diyerek sözlerime başlıyorum. bizi ilk başta dökümanlarımızı bulutlara kaydetmeye alıştırdın, "niye yedek alıcam ki, nasılsa her şarja taktığımda dökümanlarım bulutlara kaydoluyor." diye içimizi rahatlattık.

sonra bir anda karşımıza "icloud cannot be backed up, storage is not enough." tarzı bir uyarı çıkardın. meğerse bu icloud denen şeyin belirli bir gb kapasitesi varmış, fazlası için bulutlarda yer satın almak gerekiyormuş. ah sen bulutları da mı sahiplendin canım elmam benim?

neyse zaten bir şarkı, bir foto atıp çıkarmanın çin işkencesi * olduğu telefonda hazır böyle kolay bir yöntem varken fırsatı kaçırmayalım diyip bulutlarda 15 gb yer alalım dedik, hoopp meğersem biz aslında satın almıyormuşuz, kiralıyormuşuz. yoksa 1 sene sonra güneş çıkıp bulutları dağıtıyormuş falan filan.

neyse çok uzun lafın kısası, icloud çok güzel ve çok faydalı bir bulut kiralama sistemidir.
ios7 ile sikik bir hal almıştır. app store ve tel de sorunsuz çalışan şifre icloud da yanlış diyor düzeltilmişyor. eski şifre emaile gönderilemiyor. teli kullanıyorum ama allaha emanet. teli sıfırlayayım demeyin sakın !! ya da bende oldugu gibi şarjınız bitti teli sarja takıp bir baktınız ki tel 0 lanmış..sabah 7 de yattım
Güzel bi uygulama gibi. Birde kullanabilsek.
Apple Inc. şirketinin bulut teknolojisidir. O kadar kararlı çalışır ki aynı anda 5 kullanıcının 5 cihazında, toplamda 25 cihazda gerçek zamanlı olarak senkronize işlemini sorunsuzca yapar. Bir cihazdan bir dosya silseniz, bu diğer cihaza iletilir ve ondan da silinir. O kadar güzel bir cihaza yüklenmiştir ki, ne kadar çok iş yaparsa yapsın, cihazın arkası daima buz gibidir. Elinize aldığınızda hissedeceğiniz şey cihazın soğukluğundan elinizin üşümesidir.
kişilerini yedekle olmadı maillerini yedekle.
fotoğraf yedeklemek ne kadar saçmadır.
görsel

steve jobs'un aldınız mı iclouddan fotoları 31ciler gülüşü ile tarihe geçecek uygulama.
Google'ın plus'la hayatımıza soktuğu sistemden araklanmış teknoloji. gördüler tabi jennifer lawrence'in amını çay tabağında.
ne anasının gözüymüş ama.
internetin karanlık yüzünü gösteren uygulama. oranı buranı çekip koymak ve depo etmek ne kadar mantıksızsa, her uygulamaya da güvenilmeyeceğini göstermiştir.
(bkz: uçmayan kaldı mı)
dün gece abd yi ve dünyayı yerinden oynatmış bulut sistemi. o yüzden iphone unu satan bilge yi oynuyorum amk ben.
olası 1 eylül 2014 rihanna nın icloud fotoğrafları sonrasında bir kez daha hatırlanan hededir.
apple kullanıcılarının yedekleme yapabilmesini sağlayan bir tür kişisel elektronik soğuk hava deposu.
(bkz: am göt meme) programı olmuş.

Steve Jobs tanrı kutsasin olm seni.
gün itibariyle apple'a ne kadar değer kaybettireceğini merak ettiren sistem.

gözler amerika borsasında.
ciplak resimlerimi yukledigim ortam. belki benimki de haclenir, şanimiz yurur.
steve jubsu bitiren uygulama,jubs bundan sonraki hayatında asgari ucretli+ssk+yemek bir iş arar herhalde.
çoğu abazanın eline kilit vurduracak normal bir birey olmalarını sağlayacak can yakıcı ortam.
cennetlik adamsın stiv başgan.