iş tanımı

 1. 1.
  çalışanların yapacağı bir işin içerdiği görevlerin, sorumlulukların ve iş özelliklerinin listesidir... kurumsal şirketlerde uygulanır genellikle ve personele bu iş tanımında bulunan işler haricinde bir iş yaptırmak neredeyse imkansızdır... üst yönetici bile yapılmasını istese iş tanımında olmadığından dolayı reddetme hakkı vardır... zira aldığı maaş iş tanımında belirtilen işler içindir...
  #2203623 :)
 2. 2.
  kesinlikle iyi yapılmaldır.
  üçü, beş yapma, bunların hepsini de yarı fiyata kapatma sevdalısı patronların kafasına bi şeyler fırlatmak istemeniz gayet haklı bi şey olabilir zira.

  emeğinizi de hakkınızı da yedirtmeyin a tostlar.
  #13292168 :)
 3. 3.
  ülkemizde genellikle kağıt üstünde kalır, işler kötü gitmeye başlayınca herkesi her işe koşturmaya çalışır bu siktiğimin kurumsal firmaları, sonra ne görev tanımı ne iş tanımı kalır ortada.
  #13292288 :)
 4. 4.
  yapacağınız en basit işi dolaylı yollardan anlatma sanatıdır.

  örnek bir iş tanımı;
  - tekstilden kozmetiğe, ev dekorasyondan teknolojiye birçok farklı ürünün görselini çekimden sonra yayına hazır hale getirmesi
  - renk ayarlarını ve düzenlemeleri gerçekçi ve estetik bir şekilde yapması
  - gerekli ürünlerde dekupe yapması
  - fotoğraf sorumluları ve marka ekibi ile koordine olması

  kısacası sadece fotoğraf düzenleme işi işte, lafı bu kadar dolandırmaya ne gerek var.
  #14357979 :)
 5. 5.
  Sözlü olarak anlaştığımda bile dışına çıkmayacağım, dışına çıkmam istendiğinde maaşa zam isteyeceğim, genellikle de alacağım tanım, bir şeyler.

  böyle yapıldı bana geçenlerde, iş tanımım ne bu, benden ne isteniyor? beni ilgilendirmeyen konularda destek. bu destek olma işi de çok riskli. bir kez birinin işine destek oldun mu senden bunu sürekli talep ederler. kız gelmiş yönetici bana yardım etmeni istiyor diyor dudaklarını uzata uzata.

  - sen kendin yapamıyor musun?
  - çok yoruldum da

  mesai bitimine 3 saat var çok yorulmuş, benden iki kat az iş yapan kız 250 gram yönetici ile paylaşıyor diye daha kolay yorulabiliyor, sırf aralarındaki duygusal bağ nedeni ile yine en büyük şey bana giriyor.

  istifamı güzel bir kavga sonrası ilettim ve kabul edilmedi, bir de güzel zam ve prim anlaşması yaptım. ahanda bu kadar basit.

  iş tanımı her şey, en baştan anlaşılır ve dışına çıkılmaz. bu yüzden işe yeni başlayan arkadaşlar bunun konuşmasını iyice yapsın, sözlü ve yazılı onayını alsın. iş tanımının Allah'ına kadar dışına çıkarız diyen kurumlara ne kadar ücret alırlarsa alsınlar çalışmasınlar. 80 yıllık ömrümün 60 yılını çalışarak geçireceğim, bana da yazık ınısını.
  #29005101 :)

iş tanımı ile alakalı başlıklar